Czy lekarz ma prawo się pomylić?
Na pracownikach służby zdrowia każdego dnia ciąży ogromna odpowiedzialność – nierzadko mają oni bowiem niebagatelny wpływ na życie pacjentów. W przypadku wystąpienia błędu medycznego skutkującego uszczerbkiem na zdrowiu, pacjent ma prawo dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia.
Postanowiliśmy przedstawić kompleksowe vademecum wiedzy wszystkim, którzy poszukują odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z genezą błędu lekarskiego i opcjami, które dostępne są dziś dla pacjentów poszkodowanych na skutek zaniedbania lub niewiedzy specjalisty. Zapraszamy do lektury.
Podstawowe rodzaje błędów lekarskich i ich charakterystyka
Jednym z najczęściej popełnianych błędów lekarskich jest błąd diagnostyczny. Polega on na stwierdzeniu nieprawidłowej diagnozy, a także wadliwej oceny stanu zdrowia pacjenta, pomimo prawidłowego wyniku przeprowadzonego badania diagnostycznego. Za główną przyczynę popełniania tego typu błędów uznaje się błędną i nieprofesjonalną analizę wyników lub przeprowadzenie niewystarczającego, zbyt ogólnego wywiadu z pacjentem.
Drugim błędem z kolei jest błąd terapeutyczny. Może występować jako kontynuacja błędu diagnostycznego, ale nie tylko. Ten typ błędu lekarskiego obejmuje między innymi przepisanie niewłaściwych lekarstw czy przeprowadzenie zabiegu mimo tego, że nie było takiej konieczności lub istniały istotne przeciwwskazania. Również niewłaściwie dobrany sposób leczenia klasyfikowany jest jako błąd terapeutyczny.
Trzecim błędem lekarskim jest błąd techniczny, dzielący się na błąd przy leczeniu oraz ściśle techniczny. Pierwszy polega między innymi na pozostawieniu ciała obcego (np. waciku lub metalu chirurgicznego) w ciele pacjenta, zaś drugi dotyczy naruszenia obowiązujących reguł ostrożności. Błędy ściśle techniczne mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta; zalicza się do nich pomylenie grupy krwi pacjenta czy uszkodzenie nerwu podczas zabiegu.
Każda pomyłka lekarska narażająca życie pacjenta może być rozpatrywana przez Sąd, niezależnie od swojego charakteru – w ramach usługi prywatnej czy Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci mogą walczyć o swoje zarówno na drodze cywilnej, jak i karnej, a w każdej sprawie najlepiej kontaktować się ze specjalistami, którym nieobca jest tematyka błędów lekarskich. Pomóc może również Fundacja Ośrodek Pomocy Poszkodowanym, która na swojej stronie internetowej, prawapacjenta.org, zawarła najważniejsze informacje na temat odszkodowań za błędy popełnione przez lekarzy. Fachowe wsparcie w procesie dochodzenia roszczeń nierzadko ma realny wpływ na powodzenie sprawy. Zawiłości prawnicze potrafią być skomplikowane, zupełnie jak przygotowanie dokumentów niezbędnych do złożenia pozwu.
O czym należy pamiętać, udowadniając błąd lekarski?
Stwierdzenie wystąpienia błędu lekarskiego wymaga udowodnienia, że to właśnie zaniedbania lekarza spowodowały znaczące pogorszenie stanu zdrowia bądź śmierć pacjenta. Niezbędne jest posiadanie obszernej dokumentacji medycznej, stanowiącej jeden z najważniejszych dowodów potwierdzających okoliczności sytuacji. Dokumentacja medyczna obejmuje wyniki badań oraz dokumenty posiadane przez pacjenta, jak i te przechowywane przez placówkę medyczną, które można uzyskać żądając wydania ich poświadczonej kserokopii. Każda ofiara błędu lekarskiego może domagać się zapłaty od lekarza; co więcej, każdy lekarz może ponieść odpowiedzialność karną za swój błąd i jego skutki. Niezależnie od tego, czy doświadczyło się zaniedbania ze strony kardiologa, stomatologa, ginekologa czy pediatry – poszkodowany ma pełne prawo do roszczeń przed Sądem.
Chilli
10 kwietnia 2024 @ 18:36
cenne informacje👍