Fizjoterapia w bolesnych miesiączkach, endometriozie i przewlekłym zespole bólowym miednicy mniejszej
Bolesne miesiączki to problem, dotykający znaczą część kobiet, który potrafi skutecznie utrudnić lub wyeliminować z funkcjonowania w życiu codziennym. Poza silnymi dolegliwościami w obszarze miednicy może się objawiać np. bólami głowy, kręgosłupa oraz nóg, a także wymiotami lub nudnościami czy biegunkami. Warto zwrócić uwagę, na fakt pojawiania się powyższych nawet kilka dni przed właściwą miesiączką.
Endometrioza jest chorobą, która objawia się obecnością błony śluzowej macicy (endometrium) poza samą macicą. Choroba ta jest na tyle uciążliwa, że powoduje u kobiety silne dolegliwości bólowe w czasie miesiączki, a także ich zaburzone występowanie, bolesne stosunki, problemy ze strony układu pokarmowego, ból podczas czynności toaletowych, a nawet utrudnia zajście w ciążę. Zdarza się, że do pewnego momentu jest bezobjawowa, co jeszcze bardziej utrudnia jej wykrycie.
Przewlekły zespół bólowy miednicy mniejszej (ang. chronic pelvic pain) to termin odnoszący się do dolegliwości bólowych obszaru podbrzusza i miednicy, który trwa powyżej pół roku i nie jest bezpośrednio powiązany z miesiączką. Zdarza się, że dotyczy on także mężczyzn. Nie ma jednoznacznej przyczyny takich dolegliwości, jednak często można zaobserwować czynniki predysponujące takie jak stany zapalne, przebyte zabiegi operacyjne, zaburzenia ze strony układu naczyniowego, zmiany hormonalne, wzmożone napięcie mięśni dna miednicy czy zaburzenia natury psychologicznej.
Fizjoterapia dobierana indywidualnie do potrzeb każdej kobiety potrafi skutecznie zmniejszać, a nawet w znacznym stopniu redukować dolegliwości w czasie trwania miesiączki. Do wykorzystywanych metod można zaliczyć:
- Ćwiczenia mięśni dna miednicy, podczas których pacjentki uczone są jak prawidłowo rozluźniać struktury nie tylko miednicy ale i całego ciała. Mają one przywrócić prawidłową ruchomość, elastyczność, a także zapobiegać dolegliwością bólowym wynikającym ze wzmożonego napięcia.
- Ćwiczenia oddechowe, które mają korzystnie wpłynąć na dotlenienie organizmu i jednocześnie wyciszanie układu nerwowego. W połączeniu z ćwiczeniami mięśni dna miednicy będą pozytywnie wpływać na ich rozluźnienie.
- Terapię manualną, której zadaniem będzie łagodzenie dolegliwości bólowych i zmniejszenie napięć w obszarze całego ciała. Zaliczyć można do niej także pracę z bliznami oraz techniki wisceralne, czyli pracę w obszarze m.in. brzucha, miednicy czy przepony.
- Przezskórną neuromodulację, której zadaniem będzie wyciszanie i wspomaganie układu nerwowego. Dodatkowo skuteczną będzie terapia tecar, która pozwoli rozgrzać, rozluźnić i zadbać regenerację oraz terapia sis pozwalająca łagodzić ból i rozluźniać napięte części ciała.
- Kinesiotaping, który wpłynie pozytywnie na uczucie bólu czy obrzęki.
Podczas prowadzenia terapii istotne jest zaangażowanie zarówno fizjoterapeuty, jaki i pacjentki, ponieważ dopiero połączenie pracy z dwóch stron gwarantuje sukces.
Źródło: REHA-TEAM Rehabilitacja Szczecin