Kurz i roztocza – jak się ich pozbyć?
Roztocza kurzu są jedną z najczęstszych przyczyn alergii w naszym kraju. Dodatkowo mogą przyczynić się do nasilenia objawów astmy oskrzelowej. Odżywiają się martwym naskórkiem, całorocznie bytując w tekstylnym wyposażeniu naszego mieszkania. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak skutecznie zwalczać kurz i roztocza.
Jak skutecznie usunąć kurz i roztocza w mieszkaniu?
Niestety całkowite usunięcie roztoczy kurzu domowego nie jest możliwe. Dzięki podejmowaniu odpowiednich działań można jednak znacznie zmniejszyć ich liczbę. Ważne jednak, aby podejmować wielotorowe i kompleksowe działania. Jednorazowe wysiłki nie przyniosą bowiem oczekiwanych rezultatów. W pierwszej kolejności zadbaj o czystość w domu. Regularne odkurzanie i wietrzenie pozwoli znacznie zmniejszyć ilość alergenów. Unikaj przy tym zamiatania na sucho, a kurze ścieraj przy pomocy wilgotnej ściereczki.
Aby zmniejszyć liczbę roztoczy, należy zrezygnować przy tym z niepotrzebnych tekstylnych dekoracji. Narzuty na łóżko, dywany oraz maskotki stają się jednym z głównych kłębisk alergenów, przyczyniając się do zintensyfikowania objawów uczuleniowych. Skutecznym narzędziem w walce z roztoczami są także nowoczesne oczyszczacze powietrza, które usuwają zanieczyszczenia, smog, alergeny oraz patogeny chorobotwórcze. Jednym z urządzeń, które sprawdzi się w codziennym życiu alergików w każdym wieku, jest nowoczesny oczyszczacz powietrza Dyson.
W jaki sposób pozbyć się roztoczy z łóżka?
Jednym z głównych siedlisk kurzu i roztoczy jest materac oraz pościel. Aby zmniejszyć liczbę alergenów, postaw na regularną wentylację. Przede wszystkim pozwól materacowi pooddychać po nocy. Zrezygnuj z natychmiastowego ścielenia, zamiast tego odczekaj chwilę. Podczas cotygodniowego prania pamiętaj, aby ustawić temperaturę na 60 stopni, która pozwoli na zabicie szkodliwych mikroorganizmów. Warto pamiętać także o regularnym praniu kołdry i poduszek.
Warto wykorzystać także specjalistyczne powłoki zewnętrzne oraz materace np. z pianki poliuretanowej, która ograniczy namnażanie się roztoczy kurzu. Należy przy tym regularnie wietrzyć pomieszczenie oraz trzymać pościel poza sypialnią, np. na balkonie. Unikaj także przegrzewania pokoju w sezonie grzewczym.
Jak zapobiegać namnażaniu się roztoczy?
Aby zapobiec gromadzeniu się znacznej ilości roztoczy, pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń oraz stosowaniu nowoczesnych urządzeń. W życiu alergika przyda się szczególnie odkurzacz z filtrem HEPA oraz urządzenia Dyson. Oczyszczacz pozwala bowiem skutecznie usuwać alergeny, dodatkowo ogrzewając lub nawilżając pomieszczenie. Dodatkowo odznacza się intuicyjnym i wygodnym sterowaniem. Pamiętaj także o regularnym chowaniu książek i ubrań w zamkniętych szafach.
Bogatym siedliskiem kurzu są także ciężkie firany i zasłony. Lepiej postawić na żaluzje, które ułatwiają regularne czyszczenie. Przestrzeganie tych podstawowych zasad powinno skutecznie zmniejszyć ilość roztoczy kurzu bytujących w mieszkaniu, co bezpośrednio przełoży się na komfort życia alergika i astmatyka.