Kolędowanie w bliskowschodnich klimatach. CHAPS zaśpiewa w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętego Jakuba Apostoła
Kolędowanie w bliskowschodnich klimatach. CHAPS zaśpiewa w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętego Jakuba Apostoła.
39 Misterium kolędowe odbędzie się już w najbliższą sobotę (29 stycznia) w szczecińskiej katedrze. Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie pod batutą Szymona Wyrzykowskiego wraz z artystami z Syrii wykona aramejskie oraz arabskie pieśni bożonarodzeniowe.
Zderzanie i przenikanie się kultur jest zjawiskiem głęboko twórczym na bardzo wielu poziomach. W subtelnie utkaną jeszcze przez prof. Szyrockiego konstrukcję misterium kolędowego zostaną wplecione muzyczne „ciała” kulturowo obce, a przecież pochodzące z regionu, gdzie działy się biblijne wydarzenia. Misterium kolędowe będzie dodatkowym zakrzywieniem biegu rzeki polskiej kultury z wyraźnym skrętem na wschód – mówią organizatorzy.
Misterium kolędowe to już tradycja. Trzydzieści dziewięć lat temu zapoczątkował ją prof. Jan Szyrocki proponując, by do wspólnego śpiewania zaprosić wszystkich mieszkańców Szczecina.
W programie koncertu znajdą się najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe, które wykonają polscy i syryjscy artyści.
Misterium kolędowe poprowadzi dyrygent Szymon Wyrzykowski. Podczas koncertu wystąpią: Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie, Chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie „Collegium Maiorum” pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego oraz Kapela „Siermięgi” pod kierownictwem Marka Lisa.
Wśród artystów, którzy zaśpiewają w szczecińskiej katedrze, będą m.in.: Jola Szczepaniak, Wassim Ibrahim (Syria) oraz Adeb Chamoun (Syria).
Koncert pieśni bożonarodzeniowych w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętego Jakuba Apostoła rozpocznie się o godzinie 19.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc będzie limitowana zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami.
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie został założony w listopadzie 1952 roku, przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, późniejszego profesora – Jana Szyrockiego, który pełnił nieprzerwanie funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta chóru do 2003 roku.
Od października 2006 roku stanowisko dyrektora artystycznego i dyrygenta objął uczeń prof. Szyrockiego – Szymon Wyrzykowski.
informacje_o_koncercie_29012022
Mateusz Lipka
rzecznik prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie