Akademia Morska w Szczecinie. Przyszłość energetyki wiatrowej jest na morzu
Akademia Morska w Szczecinie. Przyszłość energetyki wiatrowej jest na morzu.
Wizjonerskie projekty, inspirujące pomysły to efekt pracy i pasji kilkudziesięciu osób: uczniów, studentów i doktorantów oraz członków komisji konkursowej.
Zakończyła się pierwsza edycja Konkursu MEWy – Trendy i wizje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Organizatorzy wierzyli w tę ideę, ale odzew ze strony uczestników przerósł oczekiwania: blisko 30 projektów, godziny pracy nad prezentacjami uczestników, zaangażowanie komisji w ich ocenę, a później – cykl spotkań online i prezentacji, które w efekcie – pozwoliły wyłonić finalistów oraz nagrodzonych.
W plebiscycie pojawiały się zarówno propozycje całkowicie nowych rozwiązań tych problemów, jak i wdrożenia technologii już istniejących, jednak wykorzystywanych marginalnie przez wysokie koszty.
Jakie propozycje ze strony uczestników okazały się przełomowe?
Wszystkie propozycje były innowacyjne, a te nagrodzone bez wątpienia cechowały się dużym rozmachem. Propozycja mobilnych farm wiatrowych zwycięzcy w kategorii uczniowskiej, która prezentowała całkowicie odmienne od aktualnego podejście do produkcji, magazynowania i wykorzystania energii z wiatru na morzu – była zdecydowanym faworytem wśród jury.
Bardzo ciekawa była także propozycja potraktowania farmy wiatrowej jako potencjalnej atrakcji architektonicznej, prezentująca rozmach właściwy znanym wszystkim dobrze niezwykłych budowli np. z Dubaju.
Zwycięzcy wśród studentów w sposób całkowicie innowacyjny spojrzeli na kwestie bilansowania produkcji z morskich farm wiatrowych.
Komisja oceniła wysoko także koncepcje: alternatywnych rozwiązań okablowania farm, nowatorskiego magazynowania energii z farm wiatrowych typu offshore czy ulepszenia technologii wodorowej w kontekście morskich farm wiatrowych.
– Autentyczny podziw wzbudził we mnie także Igor Sadowski, uczestnik młodszej kategorii aplikantów, dla którego zgłoszenie w tym konkursie to ewidentnie nie był jednorazowy projekt, lecz konsekwencja realizacji autentycznych zainteresowań, obejmujących wykonywanie działających prototypów – mówi Magdalena Klera-Nowopolska z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej – partnera konkursu, uczestniczka prac komisji konkursowej.
– Prace, które ocenialiśmy prezentowały bardzo zaawansowany poziom – zapewnia prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Artur Bejger, prof. AMS. – Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony poziomem uczestników Konkursu, tym bardziej, że zadanie wydawało mi się dość trudne: wizjonerskie podejście do czegoś, co znamy tylko z teorii to duże wyzwanie – dodaje.
Różnice w punktacji między finalistami były naprawdę niewielkie, a walka zacięta. W drugim etapie wszystkie prace konkursowe były naprawdę innowacyjne. –Pomysły były inspirujące – podkreśla z entuzjazmem Rektor Bejger. – Zdarzyły się propozycje, które naprowadziły mnie: zaawansowanego już naukowca – na rodzaj rozwiązania, który można zastosować w aktualnych pracach – dodaje.
Branża energetyki wiatrowej to ciągła zmiana – dynamiczny rozwój technologii i jej postępy są coraz wyraźniej. Jest to wspólna cecha wszystkich technologii odnawialnych, ale aktualnie pozytywny trend stałego wzrostu efektywności urządzeń przy stałym spadku cen energii w nich produkowanej wydaje się być najbardziej widoczny w fotowoltaice i właśnie energetyce wiatrowej, także morskiej.
Przyłączenie instalacji wytwórczych na morzu do sieci oraz przesył i dystrybucja energii są w przypadku farm wiatrowych na morzu warunkiem niezbędnym.
– Ich potencjał produkcyjny jest znaczący, dlatego wszystkie inicjatywy zmierzające do wspierania rozwoju tych farm poprzez ułatwienia procesów wyprowadzania energii, przyłączenia do sieci, dystrybucji, zarządzania popytem i podażą z produkcji, magazynowania, są na wagę złota – dodaje Magdalena Klera-Nowopolska.
Organizatorami Konkursu są: Akademia Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Partnerzy Konkursu:
- Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
- Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o.
- FATHOM
- Gispro
- Eryk
- RWE Renewables
- Elektryka Morska
- Ocean Winds
- Windhunter Academy
- Siemens Gamesa
Pula nagród w Konkursie obejmowała: gadżety technologiczne i ekologiczne – elektryczna hulajnoga, smartfon, tablet, butelki wielorazowe, torby, nagrody pieniężne: w puli 10 000 PLN, a także: staże i szkolenia u partnerów Konkursu: Ocean Winds oraz Windhunter Academy, chwila relaksu nad morzem dzięki Elektryce Morskiej oraz unikalna okazja – wizyta na morskiej farmie wiatrowej – ARKONA (w pobliżu niemieckiej Rugii, na Bałtyku) od RWE Renewables.
Ważną pamiątką pierwszej – nie ostatniej! – edycji Konkursu MEWy są też specjalnie zaprojektowane i ufundowane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego statuetki.
Komisja Konkursowa obradowała w składzie:
- Arkadiusz Tomczak – Akademia Morska w Szczecinie, Przewodniczący Komisji
- Mariusz Sikora – Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
- Magdalena Klera-Nowopolska – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
- Kacper Kostrzewa – Ocean Winds
- Michał Śmigielski – Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o.
- Karolina Jastrzębska – Windhunter Akademy Sp. z o.o
- Joanna Rzepecka – Baltic Trade and Invest Sp. z o.o
- Robert Grzegorowski – RWE Renewables
- Paweł Przybylski – Siemens Gamesa Renewable Energy Sp. z o.o.
- Konrad Janiak – Elektryka Morska
- Krzysztof Mackojc – Fathom Group
- Artur Bejger – Akademia Morska w Szczecinie
Nagrodzeni:
1. Mateusz Bensch – Częstochowa (Mobilne farmy wiatrowe)
2. Bartłomiej Jurczak – Gorzów Wlkp. (Zwiększenie wydajności morskiej turbiny wiatrowej)
3. Igor Sadowski – Słupsk (Rozwój morskiej energetyki wiatrowej połączony z rozwojem transportu morskiego)
Wśród uczniów z Województwa Zachodniopomorskiego (osoby nagrodzone przez Pomorze Zachodnie):
1. Karol Mehal – Kołobrzeg (VII cudów światowej energetyki wiatrowej)
2. Maria Orłowska – Szczecin (Farmy wiatrowe i ich rozwój – umieszczenie farm w miejscu mielizn)
3. Jakub Laska – Szczecin (Usprawnienie pomiarów magnetometrycznych dna morza dla potrzeb farm wiatrowych za pomocą holowanego pojazdu dennego)
Nagrodzeni wśród studentów i doktorantów:
1. Łukasz Kobos (Solving instability of power system caused by offshore wind farms)
2. Jakub Kutyła (HVDC as the driver for Offshore Wind Energy)
3. Teodor Sawicki (UWCAES as a better solution to creating a reliable electric generation)
Weronika Bulicz Rzecznik Prasowy
Akademii Morskiej w Szczecinie