ROZWIĄZANIE STOSUNKU PRACY W OKRESIE OCHRONY PRZEDEMERYTALNEJ
ROZWIĄZANIE STOSUNKU PRACY W OKRESIE OCHRONY PRZEDEMERYTALNEJ. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.
Rozwiązanie stosunku pracy budzi zawsze sporo emocji. Zatrudnienie na czas nieokreślony daje pracownikowi poczucie bezpieczeństwa, a utrata pracy destabilizuje spokój także ten rozumiany w ujęciu finansowym. Bywa tak, że pracodawca kończy zatrudnienie z winy pracownika.
Jednakże dzisiaj chcieliśmy przeanalizować sytuację pracownika, który jest w okresie chronionym w związku z rychłym nabyciem praw emerytalnych. Okres ten rozpoczyna się 4 lata przed dniem nabycia prawa do emerytury.
W trakcie tzw. ochronki ograniczone są możliwości pracodawcy do wypowiedzenia stosunku pracy takiemu pracownikowi.
Oczywiście, gdy zachodzą przesłanki do rozwiązania umowy z winy pracownika, na przykład z uwagi na ciężkie naruszenie przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych, wtedy pracownik nie korzysta z ochrony, a co za tym idzie pracodawca może zakończyć taki stosunek pracy.
Jeśli natomiast rozwiązanie stosunku pracy miałoby nastąpić z uwagi na likwidację stanowiska, na którym pracuje chroniony pracownik, wtedy pracodawca nie może wypowiedzieć łączącej go z pracownikiem umowy.
Wynika to wprost z art. 39 kodeksu pracy, który jest przepisem bezwzględnie obowiązującym i nie może być zmieniany wolą stron.
W takim przypadku pracodawca jest obowiązany zaproponować pracownikowi inne stanowisko pracy nie pogarszając przy tym jego sytuacji.
Jeśli doszłoby do wypowiedzenia umowy o pracę należy uznać, że byłoby ono sprzeczne z prawem, a pracownikowi na mocy art. 45 kodeksu pracy przysługiwałoby roszczenie o przywrócenie do pracy bądź żądanie odszkodowania.
Odwołanie od takiego wypowiedzenia, zgodnie z zamieszczonym w świadectwie pracy pouczeniem, powinno zostać złożone do właściwego sądu rejonowego – wydziału pracy w terminie 21 dni od otrzymania takiego świadectwa pracy.
Warto także wskazać, że przedstawiona możliwość dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników i w stosunku do niego znajdują zastosowanie przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych.
Jeśli natomiast pracodawca nie podlega przepisom przywołanej ustawy, wtedy w ogóle nie można dokonać wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi w wieku przedemerytalnym z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
Jak w takim razie może postąpić pracodawca w sytuacji gdyby chciał zmienić pracownikowi warunki pracy, któremu pozostało mniej niż 4 lata do emerytury, a pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników?
W takiej sytuacji pracodawcy pozostaje jedynie porozumieć się z pracownikiem. Zmiana warunków pracy dla zatrudnionego w okresie ochrony przedemerytalnej, która ma nastąpić z winy pracodawcy, jest możliwa tylko na mocy zawartego porozumienia stron.
Porozumienie ze swojej istoty wymaga zgody stron umowy. W takim przypadku uprawnienia pracownicze związane z osiągnięciem wieku przedemerytalnego nie obowiązują, gdyż pracownik zawierając – w sposób świadomy i wolny od nacisków – rezygnuje z przyznanej ustawowo ochrony.
Trudne jest podważenie takiego porozumienia, więc zalecamy ostrożność i dogłębną analizę skutków jakie niesie za sobą podpisanie paktu o zgodnym zakończeniu stosunku pracy.
Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
Radca Prawny Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec
ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście