Historia polskiej floty nocą
Historia polskiej floty nocą.
Noc z 18 na 19 maja będzie jedyną okazją w roku, aby stanąć na pokładzie okrętu w nocy oraz zobaczyć Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego. Muzeum MW i niszczyciel ORP Błyskawica wezmą udział w międzynarodowej akcji Noc Muzeów.
Pokaz musztry paradnej, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej MW oraz prezentacje grup rekonstrukcji historycznych to tylko niektóre z atrakcji, jakie Marynarka Wojenna wspólnie z Muzeum MW przygotowała w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.
W nocy z soboty na niedzielę (18-19 maja) od godziny 19:00 aż do 01:00 (wejście do godziny 24:00) będzie można, za symboliczną złotówkę, zwiedzić wystawę historyczną na pokładzie Okrętu-Muzeum Marynarki Wojennej niszczycielu ORP Błyskawica oraz bezpłatnie obejrzeć Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Muzeum MW.
ORP Błyskawica cumuje przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, natomiast wystawa plenerowa usytuowana jest się przy bulwarze Nadmorskim w Gdyni.
Marynarską Europejską Noc Muzeów w Gdyni rozpoczniemy koncertem w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Odbędzie się on o godzinie 19:00, przed wejściem do budynku Muzeum MW.
Dodatkową atrakcją na terenie Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum MW będzie prezentacja jednostek wojskowych oraz grup rekonstruktorów historycznych.
Zwiedzający będą mieli także sposobność zapoznania się ze specyfiką służby w siłach zbrojnych RP podczas spotkań z przedstawicielami 43. Batalionu Saperów z Rozewia, Biura Hydrograficznego MW, Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP i Żandarmerii Wojskowej na specjalnych stanowiskach promocyjnych.
Na wszystkich, którzy zdecydują się spędzić Noc Muzeów z Marynarką Wojenną czekać będą grupy rekonstruktorów historycznych oraz wiele innych atrakcji.
Dla smakoszy, znawców wojskowej kuchni i tych, którzy jej nie znają przewidziano degustację wojskowej grochówki.
Historyczny niszczyciel ORP Błyskawica, obok bliźniaczej jednostki ORP Grom, był najnowocześniejszym okrętem przedwojennej Marynarki Wojennej.
Jednostkę zbudowano w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na niej 25 listopada 1937 roku.
W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie.
Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari.
W hołdzie zasług wojennych, jednostka została także wyróżniona nagrodą International Maritime Heritage Award i weszła do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.
Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski i zagranicy.
Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej.
Wszystkie informacje na temat Muzeum Marynarki Wojennej znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Muzeum http://www.muzeummw.pl/
ot. http://www.muzeummw.pl
Źródło: https://www.gospodarkamorska.pl/