Dar Młodzieży wraca w czwartek do Gdyni z Rejsu Niepodległości
Dar Młodzieży wraca w czwartek do Gdyni z Rejsu Niepodległości.
Po ponad 10 miesiącach Rejsu Niepodległości dookoła świata wróci w czwartek do Gdyni Dar Młodzieży. W trakcie rozpoczętej 20 maja ubiegłego roku podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach.
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni Agata Grzegorczyk poinformowała, że w uroczystości powitania żaglowca na skwerze Kościuszki wezmą udział m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, przedstawiciele władz miasta, a także władze i studenci Uniwersytetu Morskiego.
Darowi Młodzieży podczas wpływania do portu towarzyszyć będą cztery jednostki Marynarki Wojennej – okręty ORP Piorun i ORP Grom oraz dwie łodzie hybrydowe.
Żaglowiec zacumuje około godz. 11.00 na swoim stałym miejscu, przy nabrzeżu Pomorskim. Odegrany zostanie hymn państwowy, podniesiona będzie też gala banderowa.
Następnie meldunek z rejsu złoży komendant Daru Młodzieży kapitan Ireneusz Lewandowski. Zaplanowane są również przemówienia okolicznościowe.
W ramach uroczystości powitania żaglowca o godz. 15.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni odbędzie się dziękczynna msza święta koncelebrowana z udziałem m.in. przez metropolity gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głódzia i kapelana Duszpasterstwa Ludzi Morza ks. Edwarda Pracza.
Z okazji powrotu do Polski żaglowca na molo Południowym zorganizowany zostanie trzygodzinny piknik morski, podczas którego zaplanowano m.in. występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i zespołu wokalnego Riwiera, a także pokaz musztry paradnej.
W czasie ponad 10-miesięcznego rejsu na pokładzie żaglowca przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn.
W każdym z portów, do których jednostka zawijała odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w styczniu w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.
Organizatorami Rejsu Niepodległości byli: Uniwersytet Morski w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.
Jednym z głównych darczyńców podróży była Polska Fundacja Narodowa, która przekazała na ten cel sześć milionów złotych.
fot. GospodarkaMorska.pl
Źródło: https://www.gospodarkamorska.pl/