Historyczny niszczyciel ORP Błyskawica znów odbija od nabrzeża (foto)
Historyczny niszczyciel ORP Błyskawica znów odbija od nabrzeża (foto).
Po ponad 40. latach ORP Błyskawica odbija od nabrzeża. Historyczny niszczyciel weźmie udział w uroczystościach symbolicznego powtórnego pogrzebu dziewięciu marynarzy i oficerów MW.
Pogrzeb ofiar komunistycznych represji odbędzie się 29 czerwca na Oksywiu. Udział Błyskawicy w tym wydarzeniu jest nie lada wyzwaniem, bo okręt nie pływa samodzielnie. Pomogły mu holowniki.
Na gdyńskim Oksywiu z honorami pożegnani zostaną:
śp. kontradm. Adam Mohuczy, śp. kmdr pil. Kazimierz Kraszewski, śp. kmdr Wacław Krzywiec, śp. kmdr Marian Wojcieszek, śp. kmdr por. Robert Kasperski, śp. kpt. mar. Adam Dedio, śp. kpt. mar. Zdzisław Ficek, śp. bosm. Edmund Sterna, śp. st. mar. Jerzy Sulatycki.
O godz. 10.00 w Porcie Wojennym w Gdyni, na pokładzie Okrętu – Muzeum ORP „Błyskawica”, odprawiona zostanie msza święta pogrzebowa, natomiast o godz. 12.00 odbędzie się uroczysty pochówek w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej.
Podczas uroczystości, Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentował będzie szef BBN minister Paweł Soloch. Dzień wcześniej, 28 czerwca br. o godz. 17.00 w kościele Marynarki Wojennej RP pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu, rozpoczną się uroczystości pogrzebowe małżonek oficerów MW.
Okręt ORP Błyskawica został wybudowany w brytyjskiej stoczni J. Samuel White & Co. w Cowes na wyspie Wight. Do służby wszedł 25 listopada 1937 roku. Brał udział w II wojnie światowej.
Przepłynął wtedy 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty.
Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski i zagranicy.
Okręt cumuje przy nabrzeżu Pomorskim na skwerze Kościuszki w Gdyni. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie.
Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej.
W 2007 roku okręt został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award, co oznacza, że wszedł on do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.
ORP Błyskawica ostatni raz opuściła nabrzeże Pomorskie w 2011 roku. Trafiła wtedy do stoczni na remont.
fot. Jan Roeske/GospodarkaMorska.pl
http://www.gospodarkamorska.pl/