Zlot żaglowców z okazji stulecia niepodległości Polski
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do wspólnego świętowania.
Z takiego założenia wyszli Polacy mieszkający na obczyźnie, którzy 31 sierpnia przybędą do Gdyni.
Zlot 100 potrwa kilka dni. W jego trakcie uczestnicy wezmą udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej czy odwiedzą trójmiejskie muzea.
Miejsce zlotu żeglarskiego z okazji stulecia niepodległości Polski nie zostało wybrane przypadkowo. Gdynia to miasto ściśle związane z odrodzeniem naszego państwa po I wojnie światowej.
W tym okresie przeżyło swój wielki rozkwit i stało się chlubą II Rzeczpospolitej. Jego dynamiczny rozwój sprawił, że w kilka lat stało się jednym z najważniejszych ośrodków w kraju, także żeglarskich.
Obecnie, miasto z morza i marzeń, nazywane jest żeglarską stolicą Polski. Świadczyć mogą o tym rozgrywane tu imprezy rangi mistrzowskiej czy prestiżowe regaty Volvo Gdynia Sailing Days.
Mieszkańcy uwielbiają podziwiać zmagania toczone na Zatoce Gdańskiej spacerując bulwarem Nadmorskim lub odpoczywając na plaży. Nadmorski klimat i przyjazna atmosfera Gdyni sprawiają, że żeglarze chcą tu wracać co roku.
– Historia i kultura Gdyni nierozerwalnie związane są z morzem. To miasto z żeglarskim DNA. Oczywistym argumentem potwierdzającym naszą „stołeczność”, poza nagromadzeniem imprez żeglarskich, jest lokalizacja. W gdyńskiej marinie cumuje kilkaset jednostek. Dbamy też o to, by mieszkańcy nasiąkali żeglarstwem od najmłodszych lat – mówi prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, który jak sam zapowiada, z otwartymi ramionami przyjmie wszystkich uczestników Zlotu 100.
Gdynia jest miejscem wyjątkowym dla żeglarzy z jeszcze jednego powodu. To właśnie jeden z mieszkańców miasta – Władysław Wagner wyruszył w pierwszy polski rejs dookoła świata.
Wyprawa trwała niecałe 7 lat i pomimo przeciwności losu zakończyła się sukcesem. Niestety, Wagnerowi nie dane było wrócić do Polski, na którą 1 września 1939 roku napadli Niemcy.
W przeddzień 79. rocznicy tego wydarzenia rozpocznie się Zlot 100, podczas którego dojdzie do spotkania żeglarzy krajowych oraz tych mieszkających poza granicami naszego kraju. Udział w imprezie zapowiedziało już ponad 150 uczestników.
– Chętni wciąż mogą dołączyć do imprezy. Możemy już potwierdzić, że w Marinie Gdynia będziemy gościć co najmniej 17 jachtów z załogami z m. in.: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Niemiec oraz Hiszpanii – wymienia prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski.
Zlot 100 ma potrwać kilka dni i być wielką integracją całego środowiska „wilków morskich”. Centralnym miejscem wydarzenia będzie Gdynia, ale żeglarze odwiedzą także inne porty Zatoki Gdańskiej. Atrakcji nie zabraknie również na suchym lądzie.
– Chcemy, aby przedsięwzięcie miało charakter historyczny. Stąd też zaplanowaliśmy wizyty w Muzeum Emigracji w Gdyni czy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Żeglarze wezmą udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.
Przewidziane jest również spotkanie integracyjne wszystkich uczestników, które odbędzie się w Górkach Zachodnich. To jednak tylko niektóre z zaplanowanych przez nas atrakcji – zapowiada Andrzej Radomiński, zastępca Krajowego Kapitana Polskiego Bractwa Wybrzeża, które jest organizatorem Zlotu 100.
Polskie Bractwo Wybrzeża to stowarzyszenie należące do międzynarodowego Hermandad de la Costa, założonego w celu pielęgnowania idei braterstwa ludzi morza, kultywującego ich tradycje, obyczaje i naukę.
Polskie Bractwo Wybrzeża oficjalnie powstało 1 czerwca 1966 roku. Stało się to podczas wyprawy wokół Ameryki Południowej, w której uczestniczyli członkowie załogi jachtu „Śmigły”.
fot. Gdyńskie Centrum Sportu
Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/