Nominacje do Nagród Żeglarskich
Nominacje do Nagród Żeglarskich.
Poznaliśmy listę nominowanych do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Nazwiska zwycięzców ogłoszone zostaną podczas uroczystej Gali Żeglarskiej zaplanowanej na 24 marca br. Decyzje podejmie Prezydent Miasta.
W roku 2018 nagrody przyznane zostaną w dziewięciu spośród dziesięciu kategorii. Zgodnie z zapisami regulaminu, w kategoriach Młody Żeglarz Roku i Żeglarska Nagroda Specjalna wyróżnienia przyznawane są okazjonalnie.
W roku bieżącym nie zostanie wybrany laureat tytułu „Młody Żeglarz Roku”. Listę pozostałych nominowanych prezentujemy poniżej.
Nagroda im. kapitana Ludomira Mączki
1. Zbigniew Kosiorowski – Kapitan jachtowy, znany pisarz, dziennikarz, nauczyciel akademicki i popularyzator żeglarstwa oraz spraw morza. Pomysłodawca i założyciel „Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami”, organizator wielu rejsów na żaglowcach, których uczestnikami była młodzież – argonauci Szkoły Pod Żaglami.
2. Maciej Krzeptowski – Doktor nauk przyrodniczych, muzealnik, kapitan jachtowy, podróżnik, publicysta, żeglarz, towarzysz podróży morskich Ludomira Mączki, popularyzator jego dokonań, który od półwiecza wierny jest „idei swobodnego żeglowania”.
3. Henryk Widera – Kapitan jachtowy, skrzypek, muzyk. Często samotnie odbywał morskie wyprawy po trudnych nawigacyjnie obszarach. Na utrzymanie siebie i jachtu zarabiał, grając na skrzypcach. Opłynął, jako pierwszy polski żeglarz, Europę.
Rejs Roku – Nagroda im. Wyszaka
1. Włodzimierz Byliński – W roku 2017 kapitan rejsu na Morze Śródziemne ze Szczecina na grecką wyspę Trizona. Po wyokrętowaniu jedynego załoganta z powodów zdrowotnych dokończył wyprawę samotnie. Przebył łącznie 3506 Mm (z tego 2003 Mm samotnie).
2. Andrzej Górajek – Kapitan jachtu „Ocean A”. W roku 2017 poprowadził udaną wyprawę ku brzegom Grenlandii Wschodniej, uczestniczył także w wielu rejsach, przepłynął blisko 15000 Mm podczas 200 dni żeglugi. Przez pokład jachtu, którym dowodził, przewinęło się około 200 żeglarzy.
Żeglarz Roku
1. Andrzej Górajek – Kapitan jachtu „Ocean A”. W roku 2017 poprowadził wiele morskich rejsów, w których jacht przepłynął blisko 15000 Mm podczas 200 dni żeglugi. W roku ubiegłym poprowadził na jachcie „Ocean A” udaną wyprawę ku brzegom Grenlandii Wschodniej.
2. Adam Lisiecki – Kapitan jachtowy żeglujący od 55 lat. Armator i kapitan jachtu „LISICA”, zdobywca Pucharu Sezonu 2017 w klasyfikacji KWR-1. Pięciokrotny zwycięzca, trzykrotnie zajął drugie miejsce w regatach morskich i klasowych.
3. Patryk Zbroja – Od wielu lat odnosi liczne sukcesy w żeglarstwie regatowym. Szczególnie udanym był dla niego i dla zespołu TeamBAKISTA sezon 2017, co w efekcie pozwoliło im wejść do dziesiątki światowego rankingu ISAF (na około 1300 sklasyfikowanych załóg) oraz zająć drugie miejsce w Pucharze Europy 2017 w match-racingu.
Regatowiec Roku – Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego
1. Robert Siluk – Trener i wychowawca czołowych polskich żeglarzy, m.in. Agnieszki Skrzypulec i Kacpra Ziemińskiego. Trener klas Laser w klubie SEJK Pogoń Szczecin. Trener kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w klasie Laser Standard.
2. Agnieszka Skrzypulec (i załogantka Irmina Mrózek-Gliszczynska) – Żeglarki klasy 470, mistrzynie świata w klasie 470 i brązowe medalistki Mistrzostw Europy. Agnieszka Skrzypulec to zwyciężczyni Pucharu Świata, olipijka z Rio 2016, pierwsza Polka, która wygrała prestiżowe regaty Pucharu Europy Trofeo Princess Sofia. Dwunastokrotna mistrzyni Polski w klasie 470.
3. Patryk Zbroja – Patryk Zbroja wraz z TeamBAKISTA od wielu lat odnosi liczne sukcesy w żeglarstwie regatowym. Po wielu zwycięstwach, w sezonie 2017, wszedł wraz ze swoim zespołem do pierwszej dziesiątki światowego rankingu ISAF oraz zajął drugie miejsce w Pucharze Europy w match-racingu.
Popularyzator Żeglarstwa
1. Zbigniew Kosiorowski – Jeden z najlepszych zachodniopomorskich żeglarzy jachtowych, znany pisarz, dziennikarz, nauczyciel akademicki i popularyzator żeglarstwa i spraw morza. Członek władz Polskiego Związku Żeglarskiego. Między innymi organizator Wszechnicy Morskiej w Szczecinie i „Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami”.
2. Wiesław Seidler – Pomysłodawca i wieloletni koordynator Miejskiego Programu Morskiej Edukacji Dzieci i Młodzieży. Działacz żeglarski, członek Zarządu ZOŻZ. Wychowawca, edukator i promotor żeglarstwa. Uczestnik wielu morskich rejsów z młodzieżą.
3. Katarzyna Wolnik-Sayna – Dziennikarka Polskiego Radia Szczecin. Propagatorka żeglarstwa. Jej niezliczone audycje i reportaże są cennym głosem w promowaniu żeglarstwa miasta i regionu. Autorka audycji „Radiowa Szkoła pod Żaglami” i książki „Przez morze bez kapci” nominowanej do ogólnopolskiej nagrody im. Leonida Teligi.
Nagroda Kota Umbriagi
1. Michał Jaroszek – Wicemistrz Polski do lat 11. w Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optymist. Czołowy Polski zawodnik w klasie Optymist w grupie „B”. Najwyżej sklasyfikowany zawodnik z województwa zachodniopomorskiego w rankingu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optymist. Reprezentuje klub KSW Baltic Dziwnów.
2. Centrum Żeglarskie – Największy w Polsce ośrodek żeglarski, który krzewi żeglarstwo wśród najmłodszych. Centrum sukcesywnie szkoli dzieci, młodzież i ludzi dorosłych, a także aktywnie promuje turystykę wodną oraz organizuje wydarzenia o charakterze marynistycznym.
3. Przedszkole Publiczne nr 65 „Zatoczka” – Placówka, która bardzo aktywnie realizuje Szczeciński Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej „Morze przygody – z wiatrem w żagle”. Krzewi żeglarstwo i sprawy morza wśród najmłodszych. Jest jednym z najlepszych przedszkoli o profilu morskim w województwie.
Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina
1. Laura Hołowacz – Połączyła budowę siedziby swojej firmy z utworzeniem Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Stworzyła miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, często o morskim i żeglarskim charakterze. Przyczyniła się do nadania nowego znaczenia szczecińskiej wyspie Łasztownia. W roku 2017 zorganizowała na terenie Starej Rzeźni szereg imprez kulturalnych.
2. Piotr Owczarski – Żeglarz, kajakarz, redaktor i wydawca „Leksykonu żeglarstwa i sportów wodnych Pomorza Zachodniego” (tom 1.). Prezes Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin. W roku 2017, po 13 latach prac, wydał pierwszy polski leksykon opisujący regionalne sporty wodne. Pomysłodawca i współtwórca Alei Żeglarzy w Szczecinie oraz Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina.
Wydarzenie Żeglarskie
1. Cykl Regatt Zeesenboote – Regularnie organizowane regaty historycznych łodzi rybackich Zeesenboot (obecnie oldtimerów) niegdyś obecnych w każdym porcie wokół Zalewu Szczecińskiego, które są niezwykle istotne dla historii rybołówstwa i żeglarstwa na Pomorzu.
2. Finał regat The Tall Ships Races w Szczecinie (2017) – Zorganizowany w roku 2017 zlot żaglowców w Szczecinie okazał się sukcesem organizacyjnym, który został doceniony przez mieszkańców Szczecina i regionu oraz turystów, żeglarzy i ludzi morza.
3. Szczecin Match Race – Od 2007 roku nieprzerwanie organizowane są w Szczecinie regaty żeglarskie „Szczecin Match Race” (w ramach cyklu Polish Match Tour rangi Pucharu Świata World Sailing). Są to jedyne międzynarodowe regaty sportowe w Szczecinie, które odbywają się cyklicznie od 10 lat i przyciągają najlepszych zawodników z Polski i ze świata.
Młody Żeglarz Roku
Nagroda nie będzie przyznana
Żeglarska Nagroda Specjalna
1. Izabela Jarząbek – społecznik od 2002 mieszkająca we Francji. Dzięki swojemu zaangażowaniu pomogła kapitanowi Henrykowi Widerze po wypadku jachtu „Gawot” u brzegów Francji w październiku 2017. Okazała bezinteresowną pomoc i podała dłoń rozbitkowi.
2. Grzegorz Jóźwiak – Burmistrz Dziwnowa, który ze współpracownikami stworzył w Dziwnowie silny regatowy ośrodek żeglarski, szczególnie w klasach Laser i Optymist oraz w żeglarstwie morskim. Dzięki m.in. jego działaniom gmina stała się jednym z najbardziej rozwijających się ośrodków żeglarstwa w Polsce.
3. Piotr Stelmarczyk – Pomysłodawca i organizator regat Unity Line i innych regat na terenie regionu. Aktywnie propaguje żeglarstwo i sprawy morza. Od lat wspiera rozwój żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, służąc żeglarzom, wodniakom i sympatykom żeglarstwa bogatą bazą informacyjną.
Opisy Nagród: http://nagrodyzeglarskie.szczecin.pl/category/nagrody/
Tomasz Owsik-Kozłowski
rzecznik prasowy miasta ds. żeglarstwa i turystyki