PŻM rozpoczyna wyposażanie statków w nowatorskie urządzenia do oczyszczania wód balastowych (foto)
Polska Żegluga Morska rozpoczyna wyposażanie statków w nowatorskie urządzenia do oczyszczania wód balastowych (foto).
PŻM rozpoczyna wyposażanie statków w nowatorskie urządzenia do oczyszczania wód balastowych. Jako pierwszy taką instalację otrzyma masowiec Karpaty. Jednostka w poniedziałek wieczorem zacumowała przy Nabrzeżu XXX-lecia Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni.
Jak mówił na antenie Radia Szczecin Grzegorz Wardzyński, dyrektor techniczny PŻM, dzięki nowoczesnym urządzeniom woda w zbiornikach balastowych będzie „całkowicie wysterylizowana”. Zostanie oczyszczona zarówno na etapie wpuszczania, jak i wypuszczania jej ze zbiorników.
Nowoczesne instalacje mają zapobiegać szkodliwemu dla środowiska przenoszeniu małych organizmów w zbiornikach balastowych z jednego akwenu do drugiego.
Koszt jednej instalacji to około 300-400 000 euro plus montaż. Jako pierwsze nowoczesne urządzenia otrzymają największe masowce PŻM. Po Karpatach – Sudety, Beskidy i Tatry.
Karpaty zostały zbudowane w 2013 r. w Tsuneishi w Japonii. Statek ma 228,99 m długości, 32,26 m szerokości, 52,19 m wysokości bocznej oraz 14,42 m zanurzenia. Jednorazowo może przewieźć 82 000 t ładunku. Na jego pokładzie pracuje 20-osobowa załoga.
Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/
internauta
30 stycznia 2018 @ 13:50
Do tego stocznia w Szczecinie znów rusza, jednak chyba coś się dzieje pozytywnie w krajowej żegludze. Jak do tego wypali projekt poprawy żeglugi śródlądowej to będzie super.
Tu Swinoujście
30 stycznia 2018 @ 13:53
Czyli jest nadzieja na lepsze.