Northern Coasts na Bałtyku
Northern Coasts na Bałtyku.
Dwa okręty uderzeniowe, niszczyciel min oraz trzy trałowce będą reprezentować Marynarkę Wojenną RP podczas międzynarodowych manewrów Northern Coasts 2017 na Bałtyku. Będzie to ćwiczebna operacja reagowania kryzysowego na morzu.
W ćwiczeniu udział weźmie blisko 5 tysiące żołnierzy, ponad 50 okrętów, a także samoloty i śmigłowce z 16 państw. Organizatorami tegorocznej edycji odbywających się w akwenie Bałtyku Środkowego i Południowego manewrów są floty Szwecji i Niemiec.
Organizatorami tegorocznego ćwiczenia NORTHERN COASTS 2017 są Marynarki Wojenne Szwecji i Niemiec. Manewry rozpoczną się fazą portową w szwedzkim porcie Karlskrona, skąd 11 września okręty wyjdą na morze i udadzą się w rejon prowadzenia operacji morskich.
Do udziału w manewrach Marynarka Wojenna RP wydzieliła dwie jednostki uderzeniowe: fregatę rakietową ORP Gen. K. Pułaski i korwetę ZOP ORP Kaszub z 3. Flotylli Okrętów, a także niszczyciel min ORP Flaming i trzy trałowce: ORP Mielno, ORP Jamno i ORP Dąbie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Scenariusz ćwiczenia zakłada fikcyjny kryzys pomiędzy fikcyjnymi państwami. Organizacja Narodów Zjednoczonych wydaje rezolucję, angażując siły pokojowe, aby nie dopuścić do eskalacji napięć międzynarodowych, które mogłyby doprowadzić do konfliktu. Polskie okręty wspólnie z pozostałymi jednostkami sił pokojowych przeprowadzą operację reagowania kryzysowego w celu utrzymania pokoju i stabilizacji w rejonie „zapalnym”.
Jednym z najważniejszych zadań w takiej sytuacji będzie kontrola jednostek przepływających przez ten rejon, egzekwowanie na morzu międzynarodowych postanowień, monitoring sytuacji nawodnej i powietrznej. Prowadzone będą akcje osłony transportu morskiego przed atakami okrętów podwodnych i lotnictwa.
W trakcie ćwiczenia zaplanowane są także strzelania do celów nawodnych i powietrznych, zadania poszukiwania i niszczenia okrętów podwodnych, obrona przeciwlotnicza i przeciwawaryjna okrętu, wojna minowa, a także inne zadania, które będą wynikać z rozwoju sytuacji podczas ćwiczenia.
v Areną działań międzynarodowych sił morskich w czasie NORTHERN COASTS 2017 będzie Bałtyk Środkowy i Południowy. Ćwiczenie zostały podzielone na 3 fazy. Wstępna część manewrów tzw. faza portowa odbędzie się w dniach 8-11 września w Karlskronie (Szwecja). W tym czasie zostaną podjęte ostateczne ustalenia operacyjne dotyczące manewrów.
W poniedziałek, 11 września, rozpocznie się tzw. przygotowawcza faza morska, czyli faktyczne działania na morzu. Okręty, samoloty i śmigłowce będą operować pojedynczo i w grupach taktycznych. Celem tej części manewrów jest doskonalenie elementów walki i współpracy w ramach międzynarodowych zespołów.
W niedzielę, 17 września, rozpocznie się trzecia faza manewrów – zakrojona na szeroką skalę międzynarodowa ćwiczebna operacja pokojowa obejmująca działania na morzu, w powietrzu i na lądzie.
Blisko 5 tysiące żołnierzy, ponad 50 okrętów, a także samoloty i śmigłowce z 16 państw weźmie udział w manewrach NORTHERN COASTS 2017. Międzynarodowe siły morskie przeprowadzą ćwiczebną operację pokojową w akwenach Bałtyku Środkowego i Południowego. W tegorocznej serii manewrów uczestniczyć będą jednostki z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Litwy, Holandii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA.
Seria ćwiczeń NORTHERN COASTS to jedno z największych ćwiczeń międzynarodowych na Bałtyku. Jego najważniejszym założeniem jest rozwijanie współpracy międzynarodowej na rzecz bezpieczeństwa morskiego. Rocznie, siły polskiej Marynarki Wojennej uczestniczą w kilkunastu ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku.
Wynika to z konieczności utrzymania jak najwyższego stopnia wyszkolenia i jednocześnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na morzu. Dziennie na Bałtyku przebywa bowiem od 2 do 3 tysięcy jednostek, głównie transportu morskiego. Przewożą one i dostarczają m.in. surowce i inne towary na rzecz gospodarek morskich. Tylko w polskich portach przeładowywanych jest rocznie ponad 70 milionów ton ładunków.
Źródło: 8 Flota Obrony Wybrzeża
Foto: internet