Dziesiąty rok na „Darze Młodzieży”
Dziesiąty rok na „Darze Młodzieży”
Studenci Akademii Morskiej z Antwerpii od 10 już lat odbywają miesięczne praktyki morskie na „Darze Młodzieży”. Impulsem dla nawiązania współpracy, była wizyta naszego żaglowca w Antwerpii, na zakończenie regat Sail Training International w 2006 roku. Sugestia komendanta „Daru”, kpt.ż.w. Henryka Śniegockiego, o zaletach szkolenia pod żaglami oraz możliwości nawiązania współpracy w tym zakresie, została podchwycona przez władze belgijskiej uczelni.
Podpisano w kolejnym roku stosowne porozumienie i w kwietniu 2018 roku studenci Hogere Zeevaartschool Antwerpen po raz pierwszy zamustrowali w Gdyni na „Dar Młodzieży”. W kolejnych latach regułą było rozpoczynanie podróży w Antwerpii. Są to zwykle podróże z wyjściem na Atlantyk. Studenci z Antwerpii w ramach praktyk pływali m.in. na Wyspy Azorskie, Maderę, do portów północnej Afryki, Hiszpanii, Portugalii.
W obecnej podróży bierze udział 113 praktykantów dziewięciu narodowości – najliczniej reprezentowani są Belgowie i Francuzi – odpowiednio 67 i 18 osób. W sumie, podczas 10 lat, prawie 1300 studentów i wychowawców uczestniczyło w rejsach szkoleniowych na „Darze Młodzieży”. Fregata w ramach obecnej podróży zawinie do Le Havre i Kadyksu. Powrót do Antwerpii zaplanowano na 21 kwietnia – gdzie zaokrętują studenci Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.
Hogere Zeevaartschool Antwerpen jest uczelnią o tradycji sięgającej XIX wieku. Obecnie kształci oficerów floty w specjalnościach nawigacyjnej i maszynowej. Praktyki na „Darze Młodzieży” – co podkreślają przedstawiciele kadry dydaktycznej belgijskiej uczelni – są ważnym elementem programu kształcenia zawodowego i szeroko pojętej edukacji morskiej.
Belgowie przed laty praktyki morskie prowadzili na własnym żaglowcu – barkentynie „Mercator”. Wielokrotnie na morskich szlakach belgijski żaglowiec spotykał się z naszym „Darem Pomorza” (m.in. dwukrotnie podczas podróży dookoła świata w latach 1934/35). „Mercator” gościł także w Gdyni. Wycofany ze służby, od 1961 roku pełni funkcję statku-muzeum – początkowo w Antwerpii, a od 1964 roku udostępniany jest do zwiedzania w centrum Ostendy.
fot. Antwerp Maritime Academy
Aleksander Gosk
Dział Armatorski AMG
tel. 58 5586 395; 797 288 020