Ocenią wpływ budowy terminalu kontenerowego na życie mieszkańców Świnoujścia i Międzyzdrojów. To renomowani doradcy
Jednym z elementów oceny wpływu Głębokowodnego Terminala Kontenerowy w Świnoujściu na miasto i jego mieszkańców jest powołana przez Radę Miasta Świnoujścia Rada Programowa ds. analizy skutków budowy terminalu. – Skutecznie przekażemy wiedzę o planowanym terminalu kontenerowym mieszkańcom Świnoujścia i Międzyzdrojów – mówi Ryszard Grobelny, kierujący Radą Programową ds. analizy skutków budowy terminalu.
Choć decyzja środowiskowa dla tej inwestycji została już wydana, nie ma ona wpływu na działalność Rady Programowej. Rada prowadzi swoje prace zgodnie z harmonogramem. Ma mandat, który uzyskała od Rady Miasta i jest w pełni zaangażowana w reprezentowanie interesów mieszkańców Świnoujścia.
Dobrze, że toczą się postępowania administracyjne, ale one nie mają wpływu na pracę rady. Planujemy spotkania z przedstawicielami Zarządu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście, Urzędu Morskiego, PKP PLK, Wolińskiego Parku Narodowego, Lasów Państwowych czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Sformułowano pytania i wątpliwości sygnalizowane przez mieszkańców Świnoujścia i Międzyzdrojów. Podczas takich spotkań chcemy uzyskać wiedzę, aby przekazać ją jak najskuteczniej wszystkim mieszkańcom – mówi Ryszard Grobelny.
Dotychczas Rada Programowa odbyła pięć spotkań plenarnych, na których szczegółowo analizowane były kwestie związane z planowaną budową terminalu. Jednym z pierwszych kroków było określenie zakresu spraw, które mają być objęte ekspercką oceną. W ramach tego zadania, zlecono przeprowadzenie szerokiego opracowania dotyczącego wpływu inwestycji na różne aspekty funkcjonowania miasta i regionu. Do realizacji tego zlecenia wybrana została spółka „Zespół Doradców Gospodarczych TOR”, która do końca maja 2025 roku przedstawi szczegółowe analizy.
Rada opracowała także listę pytań do Zarządu Morskich Portów Szczecina i Świnoujścia, a także do Urzędu Morskiego w Szczecinie, dotyczących budowy terminalu oraz związanych z nią inwestycji infrastrukturalnych. Do pytań tych należą m.in. kwestie związane z budową nowego toru podejściowego do portu, falochronu osłonowego, rozbudową infrastruktury drogowej i kolejowej i związanych z tym konsekwencji dla jakości życia mieszkańców i całego ekosystemu Wyspy Wolin i Zatoki Pomorskiej. Z powodu braku publikacji studium wykonalności oraz rzetelnych analiz ekonomicznych i logistycznych uzasadniających budowę terminalu, Rada zwróciła się z prośbą o ich udostępnienie.
Rada Programowa została powołana 26 września 2024 roku z inicjatywy Rady Miasta Świnoujścia w celu przeprowadzenia rzetelnej analizy i oceny skutków budowy głębokowodnego terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu. Jest to ciało doradcze, którego zadaniem jest zebranie, przeanalizowanie i ocenienie wszelkich możliwych skutków inwestycji zarówno pod kątem gospodarczym, środowiskowym, społecznym, jak i infrastrukturalnym.
W skład Rady weszli przedstawiciele władz samorządowych, Świnoujścia i Międzyzdrojów. Do składu dołączyły również osoby wyznaczone przez Świnoujską Organizację Turystyczną, Północną Izbę Gospodarczą oraz Radę Osiedla Warszów. Przewodniczącym Rady Programowej został Ryszard Grobelny, były Prezydent Poznania, ekspert Związku Miast Polskich, który posiada duże doświadczenie w zarządzaniu miastami i realizowaniu dużych inwestycji.
Rada Programowa podkreśla, że inwestycje o tak dużym znaczeniu muszą być realizowane w pełnej zgodzie z interesami lokalnej społeczności, a konsultacje społeczne oraz otwarty dostęp do wiedzy na temat planowanych działań są drogą, którą powinna podążać każda tego typu inwestycja.
Wszystkie wnioski, które zostaną wypracowane w ramach przeprowadzonych analiz, zostaną zaprezentowane mieszkańcom Świnoujścia i Międzyzdrojów. W ten sposób mieszkańcy obydwu gmin będą mieli okazję zapoznać się z pełnym obrazem planowanej inwestycji i jej potencjalnym wpływem na ich życie.
N/z Ryszard Grobelny kierujący Radą Programową ds. analizy skutków budowy terminalu.
Wojciech Basałygo
Podinspektor
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych