KAS przypomina: Płatniku, złóż PIT z prawidłowymi danymi podatnika
- Do 31 stycznia 2025 r. płatnicy mają obowiązek złożenia dokumentów PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A za 2024 rok.
- W formularzach przesyłanych do urzędów skarbowych płatnicy powinni wpisać prawidłowe dane, w tym dane rejestracyjne podatników.
- Przypominamy, że nie ma możliwości przesłania informacji z nieprawidłowym identyfikatorem podatkowym PESEL albo NIP.
- Płatnicy powinni również uwzględnić informacje o zwolnieniach z podatku, wynikające z oświadczeń podatników, np. uprawnienie do skorzystania z ulgi dla rodzin 4+.
- Dokumenty należy wysłać drogą elektroniczną na aktualnych wersjach formularzy. Organizacje mogą to zrobić za pomocą konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) bez konieczności podpisywania dokumentów.
Do 31 stycznia płatnicy składają do urzędów skarbowych dokumenty PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A. Przypominamy o obowiązku wpisywania w tych dokumentach poprawnych danych podatników.
Prawidłowy nr PESEL/NIP podatnika
Wpisanie prawidłowych danych, w tym danych rejestracyjnych takich jak PESEL lub NIP w informacji o przychodach pracownika, jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników [1].
Ponadto, nieprawidłowy numer PESEL/NIP utrudni, a często nawet uniemożliwi podatnikowi rozliczenie się z podatku za 2024 rok w usłudze Twój e-PIT. W przypadku przekazania przez płatnika błędnych danych, system nie będzie mógł wygenerować i udostępnić osobie, dla której jest wysyłana informacja, zeznania podatkowego w usłudze Twój e-PIT.
Informacje o zwolnieniach z podatku
Dokumenty przekazywane przez płatników do urzędów skarbowych powinny również zawierać informacje o zwolnieniach z podatku w zakresie ulgi dla młodych, a także o zwolnieniach, które wynikają ze złożonych przez podatników oświadczeń o spełnieniu warunków do skorzystania z:
- ulgi na powrót,
- ulgi dla pracujących seniorów,
- ulgi dla rodzin 4+.
Gdzie znaleźć formularze
Aktualne wersje formularzy są dostępne do pobrania na stronie podatki.gov.pl w zakładce Formularze elektroniczne dla płatników. Oznaczenie wersji znajduje się w prawym dolnym rogu każdego formularza.
Jak złożyć dokumenty
Wypełnione dokumenty należy przesłać drogą elektroniczną. Umożliwi to wygenerowanie zeznań w usłudze Twój e-PIT, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Organizacje mogą złożyć dokumenty za pomocą konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Serwis e-Urząd Skarbowy umożliwia organizacjom, m.in. spółkom, fundacjom, stowarzyszeniom, składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika. Użytkownicy konta organizacji mogą wysłać za pomocą e-US m. in. informacje podatkowe takie jak PIT-11, PIT-R, PIT-8C.
[1] Art. 11 ust. 3 ustawy z dnia z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
Załatwianie spraw online
W trosce o Twoją wygodę oraz oszczędność czasu, zachęcamy do korzystania z nowoczesnych i bezpiecznych kanałów zdalnych dostępnych w serwisie www.podatki.gov.pl oraz w usłudze e-Urząd Skarbowy.
e-Urząd Skarbowy umożliwia załatwienie wielu spraw online – bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu, 24/7.
Dzięki tym rozwiązaniom możesz w prosty sposób:
- składać deklaracje podatkowe;
- sprawdzić swoje rozliczenia i zwroty;
- opłacać należności podatkowe;
- uzyskać zaświadczenia i informacje, które dotyczą spraw podatkowych.
Dostęp do e-Urzędu Skarbowego jest szybki i intuicyjny – wystarczy, że zalogujesz się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, mObywatela lub bankowości elektronicznej.
Zachęcamy również do wyrażenia zgody na e-doręczenia za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. To wygodny i bezpieczny sposób wymiany korespondencji z urzędem skarbowym. Aby wyrazić na nie zgodę wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto w e- Urzędzie Skarbowym i postąpisz zgodnie z instrukcją.
Wizyta w urzędzie skarbowym
W przypadku konieczności osobistej wizyty w urzędzie skarbowym umów wizytę za pośrednictwem strony www.podatki.gov.pl.
Dzięki rezerwacji terminu wizyty w urzędzie skarbowym szybko i komfortowo załatwisz swoje sprawy. Bez kolejki, w wybranym dla Ciebie dniu i o konkretnej godzinie.
Nie musisz umawiać wizyty w urzędzie, jeśli chcesz tylko zostawić dokument.
W przypadku wyjaśnienia wątpliwości, które dotyczą składanego dokumentu – umów wizytę.
Telefon do konsultanta Krajowej Administracji Skarbowej
Potrzebujesz szybko i sprawnie uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytania związane z przepisami prawa podatkowego lub celnego? Chcesz uzyskać informację w swojej sprawie podatkowej?
Zadzwoń na infolinię KAS pod numer telefonu:
- 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
- 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)
- +48 22 330 03 30 (z zagranicy)
Otrzymasz na niej:
- ogólną informację podatkowo-celną
- indywidualną informację podatkową, np. informację o rozliczeniach nadpłat i zwrotów z zeznań albo deklaracji podatkowych.
Indywidualną informację podatkową otrzymasz po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN, który ustawisz w kilku prostych krokach:
- zaloguj się do e-Urzędu Skarbowego,
- przejdź do sekcji Ustawienia,
- wybierz Infolinię Krajowej Administracji Skarbowej,
- ustaw telePIN.
Źródło: Maciej Koniuszewski, Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie