Gryficki Dom Kultury zaprasza na wystawę autorstwa uczestników X Letniej Szkoły Seniora
Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 9 stycznia 2025 roku o godz. 17.00 w Muzeum i Galerii „Brama”. Wystawa będzie czynna dla odwiedzających do 4 lutego 2025 r.
O wystawie:
Podczas LSZS w dniach 24-31.08. 2024 odbywały się m.in. warsztaty artystyczne w tym plener malarski o dwóch technikach: „Abstrakcja organiczna” pod kierunkiem Jana Szewczyka artysty malarza ze Szczecina. Powstało 35 prac malowanych na płótnie akrylem w formacie 50×70 z 9 Uniwersytetów: Golczewa, Koszalina, Gryfina, Pyrzyc, Białogardu, Bornego Sulinowa, Gryfic, Wałcza i Szczecina. Golczewo reprezentują: Maria Sadłocha Marianna Michalak, Helena Włodarczyk i Janina Kołodzińska.
Temat zaproponowany przez Jana Szewczyka – „Abstrakcja organiczna”, to odmiana sztuki abstrakcyjnej polegająca na operowaniu formami nieregularnymi, sugerująca kształty organiczne najczęściej inspirowane i zaczerpnięte z natury, zinterpretowane indywidualnie z fantazją, pokazujące atmosferę nadmorską. Na obrazach można zauważyć występujące krzywolinie, płynące formy, zgodnie z hasłem Panta rhei, pogląd o nieustającej zmienności świata i istnienia, które nie posiadają kanciastych kształtów, są obłe, bliskie naturze. Autorzy prac koncentrują się szczególnie na kolorze i formie. Z inicjatywy Jana Szewczyka powstał dyptyk praca zbiorowa, z dziesięcioma koniczynkami, upamiętniającymi szczęśliwych 10 lat w Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku, który na koniec wędrówki zostanie przekazany na pamiątkę do Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.
Druga technika to pastel olejny pt. „Portret nie/idealny” pod kierunkiem Moniki Artiuch z pracowni artystyczne z Gryfic. Tu 45 Seniorów wykonało 80 prac z tego na wystawę wybrano 30. Powstałe prace ujawniają kreatywne myślenie i widzenie. Obowiązująca technika w ramach pasteli olejnych i farb akrylowych z zastosowaniem terpentyny i profesjonalnych materiałów.
Tradycyjnie na bazie powstałych prac zostanie opracowany przez Dominikę Odrowąż graficzkę i malarkę ze Szczecina kalendarz na 2025 rok. Powstałe prace malarskie, rękodzieła, teksty wierszy, refleksje oraz fotografie, zostaną zamieszczone w wydrukowanym kalendarzu i będą miłym wspomnieniem w roku 2025.
Wystawa wzorem lat ubiegłych będzie wędrująca i odwiedzi instytucje kultury w Regionie.
Pierwszy przystanek w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Golczewie w dniu 22.10.2024
- następnie od 07 grudnia 2024 w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Kamień Pomorski,
- od 09.01. 2025 w Gryfickim Domu Kultury w Gryficach, „Galeria Brama”
- w bibliotece w Nowogardzie w lutym i marcu, 2025
- w Urzędzie Marszałkowskim od kwietnia do czerwca 2025,
Oprócz pleneru malarskiego w ramach LSZS odbywały się warsztaty „Jubileuszowa torebka na pamiątkę”, którą dziś przekazaliśmy do Muzeum, a także tanecznym krokiem w trzeci wiek, relaksacyjne, teatralne, spotkania z psychologiem, rękodzielnicze. Doświadczyliśmy wspaniałych 7 dni o siedmiu różnorodnych formach.
W imieniu uczestników pleneru za możliwość prezentacji dorobku z X LSZS w Dziwnówku dziękujemy!
Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie