Zęby mądrości, zwane również „ósemkami”, zazwyczaj wyrzynają się dopiero między 17. a 25. rokiem życia, rozwijając się stopniowo przez kilka lat. Najdalej położone w łuku zębowym, potrafią sprawić niemały kłopot – stanowiąc często powód wielu wizyt w gabinecie dentystycznym. Wszystko z powodu swojego specyficznego położenia. Różnego rodzaju zaburzenia i dolegliwości bardzo często pojawiają się w momencie, kiedy ósemki nie mają miejsca na to, by prawidłowo ulokować się w łuku. W efekcie rosnący wzdłuż korzeń naciska podczas wyrzynania na zęby sąsiednie, przesuwając je ku przodowi. Nieprawidłowo wyrastające ósemki mogą spowodować liczne dolegliwości bólowe. Nierzadko konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego zabiegu ekstrakcji. Już dziś dowiedz się więcej na temat tego specjalistycznego zabiegu.
Kiedy konieczne jest usunięcie zębów mądrości?
Usunięcie zębów mądrości to niezwykle indywidualna kwestia – u każdego bowiem ósemki mogą rozwinąć się inaczej. W momencie, gdy mamy do czynienia z ich częściowym lub całkowitym zatrzymaniem, zaleca się przeprowadzenie ekstrakcji. Dodatkowo, doświadczanie bólu w okolicy jamy ustnej, nawracające infekcje (z powodu trudności w czyszczeniu tego typu zębów), a także uszkodzenia języka czy dziąseł na skutek pojawienia się trzecich zębów trzonowych należą do poważnych problemów, które wiążą się z nieprawidłowym wyrostem ósemek. Wśród wskazań do zabiegu ekstrakcji zębów mądrości możemy wymienić:
- ograniczoną przestrzeń w jamie ustnej;
- zatrzymanie zęba (w efekcie: zapalenie fałdu tkanki miękkiej);
- uszkodzenie lub zepsucie zęba mądrości (w efekcie: infekcje, stany zapalne);
- nieprawidłowości w układzie zgryzu spowodowane przesunięciem innych zębów bądź ich stłoczeniem na skutek wyrzynających się ósemek.
Zabieg jaki stanowi ekstrakcja ósemek niewiele różni się od tych przeprowadzanych na innych zębach w jamie ustnej. Zazwyczaj wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, jednak zdarzają się przypadki, gdzie wykorzystywane jest znieczulenie ogólne – lekarz podejmuje taką decyzję zwłaszcza w sytuacjach, gdy pacjent posiada uczulenie na miejscowe środki bądź ósemka nie jest jedynym zębem usuwanym podczas zabiegu. Każdy zabieg usuwania ósemek wymaga zastosowania precyzyjnych narzędzi dentystycznych, pozwalających na bezpieczne pozbycie się zębów. Kleszcze ekstrakcyjne, dźwignie, a także sterylne materiały jednorazowe wykorzystywane przez lekarzy znaleźć można między innymi w sklepie internetowym LUBDENT. Szczególna budowa narzędzi pozwala na szybsze i skuteczniejsze usunięcie zębów, bez ryzyka powikłań, natomiast jednorazowe materiały mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo pacjentowi. Zachowanie sterylności to złota zasada, jaka powinna być respektowana w każdym gabinecie dentystycznym, niezależnie o jakiej usłudze mowa.
Przygotowanie do zabiegu oraz czas po nim – co powinieneś wiedzieć?
Przed zabiegiem ekstrakcji ósemek każdy pacjent powinien mieć wykonany pantomogram – najnowsze prześwietlenie rentgenowskie, które ukazuje obie szczęki jednocześnie (w tym także dokładne położenie ósemek). Zaleca się, by ostatni posiłek przed zabiegiem został spożyty na około 6 godzin przed planowaną operacją; jednocześnie pacjent powinien unikać alkoholu oraz palenia papierosów na kilka dni przed ekstrakcją (a także po niej), gdyż te używki są w stanie znacząco wpłynąć na proces gojenia. Typowym objawem, jakiego doświadcza większość osób mających zabieg usuwania ósemki za sobą, jest ból, który zwiększa się wraz ze zmniejszaniem oddziaływania podanego wcześniej środka znieczulającego miejscowo. Rana po wyrwanym zębie zazwyczaj boli około 2-3 dni, jednak bywają też takie przypadki, gdy dolegliwości utrzymują się do 7 dni. Zazwyczaj zaleca się ich łagodzenie za pomocą doustnych środków przeciwbólowych. Przez kolejne kilka godzin od zakończenia zabiegu warto powstrzymać się od jedzenia, a także znacznie ograniczyć spożywanie ciepłych napojów, takich jak kawa czy herbata. Prawidłowe przygotowanie przed zabiegiem oraz po zabiegu powinno zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych powikłań.