Jak urządzić przestrzeń w kuchni, by spełniała ona zasady ergonomii?
Aranżacja przestrzeni kuchennej stanowi nie lada wyzwanie – kuchnia stanowi wymagające pomieszczenie, które aby być funkcjonalne, musi jednocześnie spełniać zasady ergonomii. Oznacza to tyle, że każdy element powinien być dokładnie przemyślany. Ergonomicznie zaprojektowane wnętrze przekłada się na wygodę korzystania z pomieszczenia, bezpieczeństwo, a także efektywność wykonywanych w nim prac. Przed zakupem mebli oraz sprzętu AGD, należy więc dokładnie przemyśleć, jak urządzić dane wnętrze, w którym przebywa się na co dzień. Eksperci od lat twierdzą, że odpowiedni układ kuchni to „trójkąt roboczy”. Co to właściwie oznacza? Już dziś poznaj tajniki urządzania przestrzeni, dzięki którym osiągniesz satysfakcjonujące efekty!
Funkcjonalna kuchnia, czyli zastosowanie trójkąta roboczego
Dobra organizacja przestrzeni w kuchni przekłada się na lekkość wykonywanych prac. By ułatwić rozmieszczenie sprzętów, dobrze jest oprzeć się o złotą zasadę trójkąta, którego głównym celem jest wprowadzenie do wnętrza ergonomii. W przypadku kuchni, głównymi filarami są trzy elementy: lodówka, zlew i kuchenka. To właśnie one muszą być umieszczone na wierzchołkach trójkąta narysowanego na bazie rzutu pomieszczenia. Taki układ mebli w kuchni, w zgodzie z zasadą trójkąta roboczego, jest w stanie zagwarantować wygodę oraz komfort pracy; co więcej, może on zaistnieć niemal w każdej kuchni. Niezależnie od tego czy posiadasz zabudowę dwurzędową, kuchnię na planie litery „L”, „U” bądź „G” – bez problemu zastosujesz w niej zasadę trójkąta. Jednocześnie warto podzielić swoją przestrzeń kuchenną na 5 przenikających siebie nawzajem stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Nie należy przy tym zapominać o konieczności montażu funkcjonalnych szafek oraz dodatkowych akcesoriów organizacyjnych, które nie dopuszczą do tego, by wszelkiego rodzaju garnki, talerze, patelnie i drobne akcesoria niepotrzebnie walały się po całym pomieszczeniu. Dzięki inteligentnemu podziałowi pomieszczenia na strefy z odpowiednim wyposażeniem, praca w kuchni przebiega w określonej kolejności; wszystko pozostaje na swoim miejscu, dokładnie tam, gdzie jest potrzebne. Harmonia zachowana w pomieszczeniu z pewnością przełoży się na satysfakcję związaną z korzystaniem z ergonomicznej kuchni. Nad czym jeszcze warto się zastanowić?
Kuchnia na wymiar, czyli jak w prosty sposób zadbać o przestrzeń
Kuchnie na wymiar to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, po które decyduje się sięgnąć szereg osób. Opcja ta umożliwia optymalne wykorzystanie pomieszczenia w każdym calu, pozostawiając tym samym szerokie pole do popisu pod kątem designu. Zdecydowanie się na kuchnię na wymiar niesie ze sobą szereg różnego rodzaju korzyści, wśród których możemy wymienić między innymi:
- maksymalną personalizację oraz dopasowanie;
- możliwość zadbania o funkcjonalność i ergonomię od samego początku;
- szczegółowe wykorzystanie przestrzeni, nawet jeżeli początkowo wydawała się trudna do organizacji;
- projekty zgodne z najnowszymi trendami w designie wnętrz, tworzące wartą uwagi przestrzeń, będącą w stanie cieszyć oko przez lata.
Mimo wielu zalet, wiele osób pozostaje sceptycznych co do inwestycji w kuchnię na wymiar; głównym powodem jest początkowy koszt, jaki należy ponieść za zakup mebli dopasowanych do danej przestrzeni. Rzeczywiście – cena kuchni na wymiar w wielu przypadkach może być znacznie wyższa niż zestawy mebli dostępnych w sklepie stacjonarnym, jednak to właśnie meble na wymiar stanowią wieloletnią inwestycję, która po czasie opłaca się zdecydowanie bardziej. Co więcej, kuchnię na wymiar można zamówić dziś online; przykładem jest firma Zbyszyński Meble, która na swojej stronie internetowej, zbyszynskimeble.pl/meble-kuchenne-na-wymiar/, oferuje wszystkim zainteresowanym możliwość zapoznania się z ofertą, a także kontaktu z firmą telefonicznie lub mailowo w celu umówienia spotkania, na którym zostaną dokonane wszelkie pomiary. To takie proste!