Zaproszenie na wykład otwarty pt. „Teatr wysokich napięć”
Uniwersytet Szczeciński wraz z Oddziałem Szczecińskim Polskiego Towarzystwa Fizycznego zaprasza na wykład otwarty pt. „Teatr wysokich napięć” – fascynujące widowisko, łączące naukę z praktycznymi pokazami, pozwalające lepiej zrozumieć naturalne zjawiska elektryczne.
Wykład odbędzie się 9 września 2024 r. (poniedziałek) o godz. 17:00 w Audytorium Maximum (sala nr 301, lewe skrzydło), Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT, al. Piastów 19.
„Teatr wysokich napięć” jest skierowany do szerokiej publiczności, chcącej poszerzyć swoją wiedzę w przystępny i ciekawy sposób. W trakcie wykładu zostaną zaprezentowane pokazy doświadczeń, które przybliżą złożone zjawiska wyładowań elektrycznych w przyrodzie. Wykładowcy przedstawią prosty model burzy z piorunami, dzięki któremu będzie można zobaczyć i zrozumieć zasady działania wyładowań atmosferycznych, funkcjonowanie piorunochronów, a także zagrożenia związane z uderzeniami piorunów i efektem napięcia krokowego.
Wykład poprowadzą:
- dr Jerzy Jarosz, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Fizyk, dydaktyk i popularyzator nauki. Prezes Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. Pomysłodawca i założyciel Uniwersytetu Śląskiego Dzieci.
Laureat wielu polskich i europejskich nagród za działalność dydaktyczną, w tym dwukrotny laureat nagrody serwisu Nauka w Polsce – PAP oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii „Popularyzacja nauki”, Nagrody i Medalu Polskiego Towarzystwa Fizycznego za Popularyzację im. Krzysztofa Ernsta oraz nagród EIROFORUM za projekty eksperymentów dydaktycznych. Członek Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiego Festiwalu „Nauki Przyrodnicze na Scenie”, - dr Magdalena Szubka, Instytut Fizyki, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Fizyczka, adiunktka, nauczycielka akademicka i popularyzatorka nauki. Prowadzi badania naukowe dotyczące struktury elektronowej i mikrostruktury zaawansowanych materiałów stosowanych w fotonice i w nowoczesnych technologiach.
Źródło: Agnieszka Lizak, Rzeczniczka prasowa, Uniwersytet Szczeciński