Wpływ oświetlenia w miejscu pracy na bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak wiele zależy od światła!
System oświetlenia przestrzeni magazynowej oraz przemysłowej jest niemałym wyzwaniem dla projektantów; powinien bowiem odpowiadać odgórnie określonym normom w kwestii funkcjonalności oraz energooszczędności. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jakość oświetlenia przekłada się na poziom bezpieczeństwa w danym zakładzie. Warto wiedzieć, że niewłaściwe przygotowanie miejsca pracy, w które wchodzi również kwestia oświetlenia, przyczynia się do tysięcy wypadków rocznie. Prawidłowa organizacja w halach produkcyjnych i magazynowych jest więc kluczowa by zminimalizować ryzyko wypadków, a co za tym idzie także wszelkiego rodzaju opóźnień podczas wykonywanych prac.
Rola światła w ogólnym bezpieczeństwie prac magazynowych
Poziom oświetlenia odgrywa kluczową rolę i składową w kwestii bezpieczeństwa magazynu. Brak wystarczającego natężenia światła przekłada się na wyższe ryzyko wypadków, natomiast nadmierna ilość światła jest w stanie powodować odblaski, które uniemożliwiają pracownikom swobodną, efektywną pracę. Również rozmieszczenie światła w hali magazynowej lub produkcyjnej ma niebagatelny wpływ na kwestię bezpieczeństwa i produktywności – podobnie zresztą jest z temperaturą barwową. Aby jednak lepiej zrozumieć rolę światła w funkcjonowaniu całego magazynu bądź hali, należy wyróżnić rodzaje świateł docierających do wnętrz pomieszczeń. Są nimi kolejno:
- światło dzienne – najlepsze rozwiązanie dla pracownika, które powinno dominować w większości zakładów pracy;
- światło sztuczne – powszechny rodzaj oświetlenia, generowany przez źródła takie jak lampy LED.
Aby osiągnąć elastyczny system oświetleniowy, eksperci zalecają połączenie obu tych źródeł światła. Rozwiązanie to jest najzdrowsze, a jednocześnie najbardziej efektywne w zabudowanych, często monumentalnych miejscach pracy, jakie stanowią hale i magazyny.
Prawidłowo oświetlona hala produkcyjna musi spełniać konkretne wymagania, ściśle definiowane przez normy prawne. Natężenie światła w miejscu pracy waha się w przedziale od 200 do nawet 1500 luksów. Szeroki przedział wynika przede wszystkim z indywidualnych wymogów oświetleń poszczególnych stanowisk. Innego natężenia światła będzie potrzebowała osoba wykonująca pracę w strefie rozładunku czy załadunku paczek, a innego specjalista pracujący w dziale konfiguracji i obsługi skomplikowanych maszyn. Wszyscy zarządcy hal magazynowych i produkcyjnych mają obowiązek ścisłego utrzymywania prawidłowych warunków oświetleniowych w miejscu pracy – wiąże się to między innymi z kwestią BHP. Nieprzestrzeganie norm i zasad związane jest nie tylko z wysokim prawdopodobieństwem wypadku, lecz również ryzykiem otrzymania horrendalnych kar.
Inteligentne oświetlenie LED – sposób na prawidłowe zarządzanie oświetleniem w hali
Technologia stale się rozwija, a wraz z nią różnego rodzaju systemy i elementy wspomagające kompleksowe zarządzanie specyficznymi miejscami, jakimi są hale magazynowe. Rozwiązaniem dedykowanym przedsiębiorcom z branż produkcyjnych czy logistycznych jest DALI – system, o którym można dowiedzieć się więcej między innymi na stronie nowaled.pl. Firma NowaLed ILL specjalizuje się między innymi instalacją inteligentnych systemów sterowania oświetleniem w wielu miejscach pracy. Główną zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim oszczędność przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków w miejscu pracy. Sterowanie oświetleniem to doskonały sposób na zwiększenie efektywności prac i bezpieczeństwa w centrum hali magazynowej. Zminimalizowanie wypadków spowodowanych nieprawidłowym oświetleniem lub jego brakiem jest w stanie przełożyć się na poprawę wyników całego zespołu, a co za tym idzie, zwiększyć efektywność i umocnić pozycję firmy wśród konkurencji.