Koks – materiał opałowy do zadań specjalnych. Dowiedz się o nim więcej!
Koks to jedno z paliw pozyskiwanych przemysłowo w wyniki procesu wygrzewania węgla kamiennego. W związku z tym wykazuje on wyższą wartość opałową niż węgiel kopalniany, a przy tym należy do grupy paliw stałych bardziej przyjaznych środowisku naturalnemu. Około 90% czystego węgla zawartego w koksie wpływa na jego wydajność grzewczą, co przekłada się na rezultaty spalania porównywalne efektywnością do węgla bądź drewna. Wyglądem koks przypomina węgiel; jest szaroczarny i porowaty, jednak w przeciwieństwie do wspomnianego wcześniej materiału niemal nie ulega zabrudzeniom a także nie kurzy się. Już dziś poznaj najważniejsze zalety palenia koksem i dowiedz się, co konkretnie zdeterminowało wzrost popularności tego materiału.
Jakie korzyści niesie zdecydowanie się na użytkowanie koksu?
Koks stanowi paliwo bezdymne, pozbawione jakichkolwiek substancji lotnych. Z tego powodu traktuje się go jako sposób na wszechobecny smog – szacuje się, że przejście z palenia węglem na palenie koksem w większej skali jest w stanie zmniejszyć emisję szkodliwych gazów, jednocześnie przyczyniając się do poprawy warunków życia w wielkich aglomeracjach miejskich. W związku ze swoimi parametrami, koks stanowi niezwykle wydajne paliwo, które powoli oraz długo utrzymuje wysoką temperaturę; jednocześnie należy pamiętać, że do palenia koksem potrzeba wyższej temperatury oraz stałego dopływu powietrza. Do tego wszystkiego konieczne jest posiadanie odpowiedniej instalacji, która jest w stanie bezpiecznie pracować w obliczu wysokich temperatur.
To, o czym warto pamiętać, to źródło pochodzenia koksu. Wybierając paliwo, nie zawsze warto kierować się wyłącznie aspektem ceny – w większości przypadków jest to zgubne, a kupujący może tylko przez chwilę odczuwać złudną korzyść związaną ze swoją inwestycją. Dlatego przed przystąpieniem do zakupu, warto sprawdzić pochodzenie koksu oraz opinie dotyczące składu opału, w którym chce się go zakupić. Zarówno koks gruby jak i koks orzech dostępny jest na stronie wegiel-stach.pl. Rodzaje różnią się między sobą przede wszystkim granulacją oraz w niewielkim stopniu także kalorycznością. Skład opału STACH stale dostosowuje się do rosnących oczekiwań klientów, rozwijając swoją firmę i z powodzeniem utrzymując jakość oferowanych paliw.
Czy koks to dobry wybór dla każdego?
Mimo wielu zalet, faktem jest, że koks nie stanowi paliwa dla każdego kotła, a co za tym idzie również dla każdego domu. W związku z wymaganiami dotyczącymi stałego dopływu powietrza, ogrzewanie koksem polecane jest zwłaszcza właścicielom starych, nieocieplonych domów, gdzie potrzeba ciepła jest naprawdę wysoka, a kocioł grzeje przez cały czas z dużą mocą. Również instalacja odgrywa tu ogromne znaczenie – w przypadku gdy będzie ona nowoczesna i mało pojemna, koks może zupełnie się nie palić, bądź robić to nad wyraz kiepsko. Podobnie jest z kotłem na koks; on także odgrywa niebagatelną rolę w procesie spalania, przekładając się na jego jakość. Do koksu polecane są przede wszystkim kotły żeliwne; w przypadku blaszanych kotłów warto sprawdzić czy producent dopuszcza koks jako paliwo podstawowe bądź zastępcze. Jeżeli nie, nie ma co ryzykować. Chociaż koks ma wiele zalet, ważne jest jego odpowiednie wykorzystywanie – inaczej nie można mówić o efektywności tego paliwa.