Co konkretnie powinieneś wiedzieć o tłach fotograficznych?
Mimo tego że fotografia stanowi dziedzinę sztuki, w której liczy się przede wszystkim to, co przedstawione jest na pierwszym planie, warto wiedzieć, że równie ważne jest to, co znajduje się w tle. Między innymi z tego powodu tła fotograficzne stanowią naprawdę istotny element wyposażenia, zarówno każdego studia fotograficznego, jak i filmowego. Zastosowania znajdują praktycznie w każdym rodzaju fotografii, począwszy od produktowej, reklamowej, po codzienne sesje rodzinne. To właśnie one pozwalają we właściwy sposób wyeksponować fotografowany obiekt, podkreślając przez to jego najważniejsze walory, uzyskując piorunujący efekt. Dostępne na rynku tła występują w naprawdę wielu formach oraz kolorach – warto znać te najpopularniejsze!
Rodzaje teł fotograficznych i ich właściwości
Sesje zdjęciowe coraz częściej odbywają się w studiu fotograficznym; to duże ułatwienie dla fotografa i samego modela. Nie muszą martwić się oni o pogodę, ponieważ tła fotograficzne umożliwiają kreowanie różnego rodzaju scenerii. Obecnie wyróżnia się kilka popularnych rodzajów teł:
- tła kartonowe – najchętniej wybierane do studia fotograficznego; ich niepodważalną zaletą jest szeroka dostępność oraz fakt, że kolorystyka i wymiary są naprawdę zróżnicowane; tła kartonowe są gładkie, a ich faktura minimalna; odpowiednia sztywność kartonu zabiega powstawaniom na zdjęciach widocznych, nieestetycznych załamań;
- tła polipropylenowe – ich wysoka wytrzymałość powoduje, że także one są często wybierane przez fotografów, niezależnie od ich stopnia zaawansowania; faktura tych teł jest jednak znacznie bardziej wyraźna i widoczna przy zbliżeniach, a także na zdjęciach z dużą głębią ostrości; niejednolita gramatura sprawia, że na powierzchni mogą pojawiać się prześwity powodujące nierównomierne rozkładanie się światła, przez co konieczny okazuje się odpowiedni dobór oświetlenia;
- tła winylowe – to jeden z najtrwalszych, a przy tym najbardziej odpornych na uszkodzenia mechaniczne rodzajów; nie bez powodu tego typu tła stanowią inwestycję na lata; jego delikatna i idealnie regularna struktura została zaprojektowana w taki sposób, by w najbardziej optymalny sposób rozpraszać światło, nie powodując bezpośrednich odbić;
- tła obrazkowe – stylizowane na konkretną tematykę, mogą być zarówno drukowane i ręcznie malowane; w ten sposób możliwe jest przeniesienie fotografowanych modeli w dowolną scenerię, bez konieczności opuszczania studia.
Szereg różnego rodzaju teł fotograficznych znaleźć można w sklepie Bingoland, który od lat dostarcza fotografom mnogość opcji umożliwiających im realizację swoich kreatywnych wizji. Fotografia to sztuka, która wymaga niemałego zaangażowania oraz zmysłu estetycznego. Rozmaite tła są w stanie dać niemałe natchnienie na sesję, a nawet podyktować cały jej przebieg.
O czym powinno się pamiętać, wybierając tło fotograficzne?
Istnieje kilka elementów, na które zdecydowanie powinno się zwrócić uwagę, jeżeli decydujemy się na zakup tła fotograficznego. Ogromne znaczenie ma tu przede wszystkim szerokość, która jest wysoce uzależniona od tego, co właściwie fotografujemy. W przypadku fotografii produktowej, nie istnieje potrzeba stosowania szerokiego tła, jednak w momencie fotografowania pełnych sylwetek bądź małych grup ludzi, potrzeba tła o szerokości około 2 metrów. Podobnie jak szerokość, ważna jest jeszcze długość. Do swobodnego fotografowania stojącego dorosłego przydatne jest tło o długości co najmniej pięciu metrów. Równie istotny jest kolor tła – za podstawę uznaje się biały, szary oraz czarny. Na ich tle niemal wszystko i wszyscy będą wyglądali poprawnie. Oczywiście, kolor tła uzależniony jest również od doświadczenia fotografa. Jedni pracują wyłącznie na jednolitych modelach, w momencie gdy inni decydują się na wykorzystywanie teł obrazkowych i wprowadzanie swoich klientów w zupełnie inny świat. Nie należy jednak zapominać o tym, by tło fotograficzne pozostawało przede wszystkim funkcjonalnym.