Skóra twarzy jest niezwykle delikatna i cienka, zwłaszcza pod oczami oraz w okolicy ust. W strefie T dodatkowo pokryta jest dużą ilością gruczołów łojowych i potowych. W porównaniu zresztą ludzkiego ciała, ma ona stały kontakt z szeregiem czynników zewnętrznych, takich jak smog, kurz, dym czy pył. Dodatkowo, większość kobiet codziennie nakłada na swą twarz naprawdę wiele kolorowych kosmetyków; począwszy od korektora, przez podkład, cienie do powiek, tusze, szminki, skończywszy na pudrach utrwalających cały makijaż. W momencie gdy nie usuwamy ich dokładnie ze swojej skóry, powodują zapychanie porów oraz powstawanie zaskórników i stanów zapalnych. Precyzyjne oczyszczenie skóry twarzy okazuje się bowiem niezbędnym krokiem, będącym wstępem do dalszych etapów pielęgnacyjnych. Demakijaż nie jest wyłącznie usunięciem makijażu, lecz również wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które nagromadziły się na niej w ciągu całego dnia. Regularne pomijanie usuwania makijażu jest w stanie doprowadzić skórę do bardzo złego stanu; pojawić się mogą zaskórniki, grudki oraz uporczywe krostki, a skóra może stać się bardziej ziemista, poszarzała. Aby temu zapobiec, konieczne jest traktowanie demakijażu jako priorytet.
Jak w prawidłowy sposób wykonać demakijaż?
Absolutną podstawą w wykonaniu demakijażu jest dobór odpowiednich produktów. Kosmetyki powinny być dostosowane przede wszystkim do potrzeb skóry. Osobom o suchej skórze zaleca się stosowanie do demakijażu nawilżającego mleczka bądź olejku, zaś do cery tłustej i mieszanej poleca się przede wszystkim żel oczyszczający. Nie zaleca się, by kosmetyki zawierały w sobie alkohol – nadmiernie wysusza on cerę. Dobrze jest również zrezygnować z chusteczek do demakijażu, gdyż mogą one wysoce podrażniać skórę. Sam demakijaż powinno się wykonywać bez nadmiernego pocierania skóry, ponieważ może ono spowodować jej podrażnienie, a także naruszenie bariery hydrolipidowej.
Osoby używające olejków mogą wykonać demakijaż za pomocą dłoni, bez wacików. W tym przypadku trzeba dokładnie wmasować olejek w skórę, a następnie starannie go zmyć (za pomocą pianki lub specjalnego żelu). Oprócz tego, warto mieć na uwadze kilka eksperckich porad:
- produkty myjące należy wmasowywać w skórę okrężnymi ruchami, kierując się w górę; w ten sposób zadba się również o zachowanie owalu twarzy na dłużej;
- należy dokładnie oczyścić problematyczne obszary, takie jak linia włosów, bruzdy nosowo-wargowe, a także skrzydełka nosa;
- znalezienie idealnego kosmetyku do twarzy może potrwać; warto testować różne rozwiązania, mając w pamięci zasady prawidłowego demakijażu i tego, jak wpływa on na wygląd skóry.
Jednocześnie należy mieć świadomość tego, że usunięcie warstwy kolorowych kosmetyków i powierzchownych zabrudzeń z twarzy stanowi dopiero początek oczyszczania. Po zmyciu makijażu powinno się dodatkowo dogłębnie oczyścić skórę, używając ku temu pianki lub specjalnego żelu do mycia twarzy. Kolejnym krokiem jest tonizowanie skóry twarzy; tonik pomaga w błyskawicznym tempie przywrócić skórze właściwe pH.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki do demakijażu?
Obecnie, ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim naturalne kosmetyki do demakijażu. Wszystko dzięki ich przyjaznym dla skóry składom, a także bombą witaminową, jaką w sobie kryją. Wybierając kosmetyki do demakijażu, warto brać pod uwagę nie tylko typ swojej skóry, lecz również własne upodobania kosmetyczne. Lubisz poświęcać na demakijaż więcej czasu, czy może wyznajesz zasadę „szybko i skutecznie”? W zależności od odpowiedzi, powinno się poszukać odpowiedniego zestawu kosmetyków. Na szczęście, istnieją miejsca takie jak drogeria internetowa Wispol, kryjące w swoim asortymencie szereg różnego rodzaju opcji dla wszystkich, którzy poszukują sprawdzonych produktów do demakijażu. To właśnie oczyszczanie twarzy powinno być początkiem oraz podstawą codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Nie warto z niego rezygnować, nawet gdy jest się bardzo zmęczonym, po naprawdę ciężkim dniu. Skóra podziękuje za regularną pielęgnację!