Site icon Tu Świnoujście

Współpraca Uniwersytetu Szczecińskiego i Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie

Kolejna ważna umowa o współpracy została podpisana 27 czerwca br. w Rektoracie, tym razem pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim i Okręgową Izbą Lekarską w Szczecinie.

W wydarzeniu ze strony Uczelni udział wzięli: prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US – Prorektor ds. organizacji US oraz dr Aleksandra Klich – Zastępca Kierownika Kliniki Prawa Wydziału Prawa i Administracji US, a ze strony gości: dr n. med. Michał Bulsa – Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, prof. dr hab. n. med. Grzegorz Trybek – Skarbnik Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie i doktor Aleksander Matysiak – Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej.

„Obecnie na Uniwersytecie mamy 18 dyscyplin naukowych, wśród których wiele z nich ma związek z medycyną oraz organizacją życia medycznego. Nie planujemy tworzyć na uniwersytecie kierunków medycznych, lecz chcemy znajdować wspólne płaszczyzny współpracy. W zakresie szeroko rozumianej organizacji, która obejmuje ekonomię i prawo, możemy naprawdę dużo zrobić, szczególnie, że badania w tych obszarach nabierają coraz większego znaczenia w świecie i zaczynają być prawnie regulowane. Dlatego bardzo ważne jest, aby nasz uniwersytet uczestniczył w tych procesach” – powiedział prof. Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podpisana umowa pozwoli zbliżyć środowisko samorządu lekarskiego i ekspertów z Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczestnicy spotkania podkreślali, że celem tej współpracy jest podejmowanie wspólnych inicjatyw badawczych, dydaktycznych, edukacyjnych i kulturowych zmierzających w szczególności do podniesienia świadomości prawnej członków samorządu lekarskiego, warunkującej właściwą realizację przysługujących im praw i wolności oraz nałożonych na nich obowiązków.

„Mam nadzieję, że te działania będziemy rozwijać w bardzo szerokim zakresie, ponieważ mamy oczywistą wolę współpracy, która już się dzieje. Uniwersytet Szczeciński może zaoferować szeroki wachlarz kompetencji, które są cenne dla środowiska medycznego. Mam tu w pierwszej kolejności na myśli wiedzę prawniczą, ale także umiejętność odpowiedniego komunikowania się z pacjentem czy z mediami. Z drugiej strony, mamy wiele kierunków, na których studenci bardzo potrzebują tej wiedzy medyczno-prawnej jak np. turystyka i kwestia medycyny turystyki” – podkreśliła prof. Flaga -Gieruszyńska, Prorektor ds. organizacji US.

Strony zadeklarowały również podejmowanie wspólnych inicjatyw społecznych zmierzających w szczególności do przeciwdziałania wykluczeniu prawnemu, społecznemu i dyskryminacji oraz mających na celu promocję zdrowia i zwiększenie wiedzy i umiejętności kadry medycznej w zakresie znajomości regulacji prawnych i etycznych warunkujących prawidłowe wykonywanie zawodów medycznych.

„Podpisane dzisiaj porozumienie pomiędzy Okręgową Izbą Lekarską a Uniwersytetem Szczecińskim daje dużo możliwości współpracy obu instytucjom. Głównie w zakresie szkoleń i w zakresie edukacji lekarzy z różnych dziedzin prawnych oraz innych dziedzin, które reprezentuje Uniwersytet Szczeciński. To nas bardzo ważne, ponieważ jest to największa uczelnia w Zachodniopomorskiem i chcemy współpracować z najlepszymi – stwierdził Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie -dr n. med. Michał Bulsa

Przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego, jak i Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie podkreślali, że współpraca takich podmiotów jest zawsze z korzyścią dla ogółu społeczeństwa.

Źródło: Agnieszka Lizak, Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Szczecińskiego

Exit mobile version