Rowerem Wokół Zalewu Szczecińskiego
Miłośnikom dzikiej przyrody i sielankowych krajobrazów polecamy przejechanie polskim odcinkiem międzynarodowego szlaku rowerowego R-66, okrążającego pierścieniem Zalew Szczeciński, ujście Odry i Jezioro Dąbie. Tak jak w przypadku innych tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim i ten szlak co sezon zyskuje nowe elementy infrastruktury, które pozwalają na coraz bliższe szusowanie brzegami akwenu i podglądanie jego niezwykłej fauny i flory.
Choć cała przyroda Zalewu Szczecińskiego zachwyca swoim bogactwem, na tytuł jej króla zdecydowanie zasłużył sobie orzeł bielik. Nieprzypadkowo pierwszy z opisywanych odcinków trasy bywa też nazywany „Szlakiem Orła Bielika”. To tu znajdują się tereny lęgowe i żerowiska największej w Europie populacji tego podniebnego drapieżnika. Szczególnie ważne dla jego ochrony są rezerwaty „Białodrzew Kopicki“ oraz „Olszanka“, w których występuje też rzadki gatunek paproci: długosz królewski.
Miłośników historii zachwycą długie i krwawe dzieje Wolina, najstarszego polskiego portu na Bałtyku i dawnej osady wojowniczych wikingów. To prawdopodobnie najlepsze miejsce w kraju, by dowiedzieć się o nich nieco więcej. Zacznij od odwiedzin w Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg-Vineta. Co roku na początku sierpnia do skansenu zjeżdżają się goście z różnych krajów, by wziąć udział w ekscytującym Festiwalu Słowian i Wikingów.
Wokół Zalewu Szczecińskiego – polska strona
Długość trasy: 180 km
Orientacyjny czas jazdy: 2–3 dni
Stopień trudności: średni
Przebieg: Świnoujście – Międzyzdroje – Wapnica – Wolin – Skoszewo – Czarnocin – Stepnica – Kąty – Lubczyna – Czarna Łąka – Załom – Dąbie – Wyspa Pucka – Szczecin – Pilchowo – Tanowo – Trzeszczyn – Police – Trzebież – Karszno – Nowe Warpno
- Pierwsze 20 km trasy pokrywa się z opisaną wyżej Velo Baltica. Na wysokości Międzyzdrojów wjedź na teren Wolińskiego Parku Narodowego i nowiutką drogą rowerową pomknij do Wapnicy. Przejeżdżając przez Wicko, zatrzymaj się w intrygującym Muzeum-Poligonie Broni V-3, gdzie poznasz tajniki najdłuższego działa z czasów II wojny światowej.
- Do obowiązkowych punktów programu należy piknik nad Jeziorem Turkusowym, które swój nietypowy odcień zawdzięcza starym wyrobiskom kredy oraz zwiedzanie XII-wiecznego grodziska w Lubinie z kapitalnym punktem widokowym na rozlewiska wstecznej delty Świny.
- Południowym krańcem wyspy dojedź do miasta Wolin, które zaskakuje ponad tysiącletnią historią i licznymi śladami wikińskiej przeszłości. Tuż przy szlaku znajduje się Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego oraz kamień runiczny upamiętniający miejsce śmierci Haralda Sinozębego.
- Przejedź przez most nad rzeką Dziwną i mijając Recław i Gogolice pomknij do Zagórza. Kolejne kilometry należą do najbardziej malowniczych odcinków trasy. Jadąc brzegiem Zatoki Skoszewskiej oraz przez tereny Parku Natury Zalewu Szczecińskiego, możesz podziwiać lśniącą taflę wody i pasące się na łąkach koniki polskie i krowy szkockiej rasy wyżynnej.
- W Stepnicy odpocznij na piaszczystej plaży lub wstąp na kawę w XIX-wiecznym budynku Tawerny Panorama.
- Odcinek do Kątów wiedzie drogą szutrową. Niedługo zostaną oddane do użytku ścieżki wzdłuż Roztoki Odrzańskiej i Jeziora Dąbie. Do tego czasu skorzystaj z objazdu lokalnymi szosami – miń Goleniów na wysokości Domastryjewa, odbij w kierunku Lubczyna i przez Wyspę Pucką wjedź do Szczecina.
- Zaplanuj dłuższy przystanek w stolicy regionu i poczuj jej wyjątkowy klimat. Przespaceruj się Wałami Chrobrego, obejrzyj zachwycającą elewację Zamku Książąt Pomorskich, a po zmroku wybierz się na Łasztownię, by poczuć zapach czekolady i zobaczyć neonowe iluminacje zabytkowych „dźwigozaurów”.
- By kontynuować wycieczkę przejedź przez Plac Grunwaldzki, Jasne Błonia z Pomnikiem Trzech Orłów i Park Kasprowicza. Miń Różankę oraz Jezioro Głębokie i poszusuj w kierunku Pilchowa, a następnie przez Trzeszczyn do Polic.
- Jednym z najciekawszych zabytków miejscowości są ruiny Fabryki Benzyny Syntetycznej, zbombardowanej w 1945 r. W każdą sobotę o godz. 13.00 można je zwiedzać z przewodnikiem ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej „SKARB”.
- Dla odmiany w pobliskiej Jasienicy cofniesz się do średniowiecza, podziwiając kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz XIV-wieczne ruiny Klasztoru Augustianów. Co roku w sierpniu odbywa się tu Jarmark Augustiański.
- Stąd asfaltowymi drogami pomknij do Trzebieży, a następnie przez słynące z lawendowych pól Brzózki do Warnołęki, w której zobaczysz urokliwy kościół ryglowy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.
- Stąd już tylko 4 km dzielą cię od Karszna – ostatniego miasteczka po polskiej stronie trasy, słynącego z neorenesansowego pałacu.
- Ukoronowaniem wycieczki będzie zwiedzanie Nowego Warpna położonego na malowniczym cyplu. Mimo, że miasteczko nie leży bezpośrednio przy szlaku, szkoda byłoby nie zobaczyć uroczych domów szachulcowych tworzących jego starówkę.
W nawigacji na szlakach rowerowych w Zachodniopomorskiem pomoże ci oficjalna aplikacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa, dostępna na stronie: rowery.wzp.pl
Źródło: C&A/Jenpix GmbH