Spotkanie z Panią Joanną Szczepkowską (11 maja, 17:00)
Z okazji obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma
ogromną przyjemność zaprosić na spotkanie z wybitną aktorką, pisarką i felietonistką – Panią Joanną Szczepkowską. Autorką
opowiadań, powieści i tomików poetyckich m.in: „Fragmenty z życia lustra”, „Kocham Paula McCartneya”, „Kto ty jesteś” oraz
„Miasta do wynajęcia”. Autorką słynnych słów wypowiedzianych w Dzienniku Telewizyjnym: „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku
skończył się w Polsce komunizm”.
Podczas spotkania, które poprowadzi redaktor Michał Biegun, odbędzie się prezentacja nowej książki pt.: „Wyspa Teo”, która swoją premierę miała 27 kwietnia.
Wszystkich zainteresowanych oczekujemy w czwartek,
11 maja o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej (ul. Piłsudskiego 15).
Wstęp wolny!
„Opowiadania spadają na mnie nagle i bez związku z tym, co się dzieje na zewnątrz. Ten zbiór to kilka rożnych historii, które połączyła zmienna pogoda i pewien nieduży pies. Zresztą i to nie jest oczywiste. Miałam wielką ochotę opowiedzieć je spokojnie, bez obowiązującego neurotyzmu”.
Nowy tom prozy Joanny Szczepkowskiej składa się z pięciu opowiadań, których fabuła toczy się w różnych epokach i środowiskach, ale subtelnym motywem, łączącym je wszystkie, jest związek człowieka ze światem przyrody oraz odległe, a jednocześnie bliskie, zagrożenie katastrofą ekologiczną. Cały zbiór wiąże wątek tajemnicy, determinującej los każdego z bohaterów.
W „Opowiadaniu bez końca” taką tajemnicą jest historia pracującej w telewizji dziennikarki Beaty i równocześnie tocząca się opowieść o wielorybie przemierzającym ocean. Związek obojga jest zagadkowy, ale niepodważalny. Życie mieszkającej w dużym mieście, poszukującej newsów reporterki oraz los wieloryba łączy nierozerwalna i niedostrzegalna nić.
„Przeprowadzka” jest rodzajem dziewiętnastowiecznego kryminału, osadzonego w starej Walii. Hrabia, dziedzic wielkiego majątku, wyjeżdża z żoną do Ameryki, by spędzić tam resztę życia. W nocy przed wyjazdem decyduje się na wyjaśnienie zagadki i odwiedza detektywa, który jeszcze jako młody śledczy podejrzewał go o zabójstwo.
„Maestra” to gorzka spowiedź diwy operowej, której kariera wywodzi się z innej estetyki niż dzisiejsza. Nieosiągalna Maestra niespodziewanie zgadza się na rozmowę w podrzędnym piśmie plotkarskim. Okazuje się, że w tym pozornie atrakcyjnym świecie artystka jest samotna i nie o sukcesach na scenie marzy.
„Dzika łąka”, opowiadanie osadzone pod koniec dziewiętnastego wieku, porusza wątek choroby alkoholowej kobiet z wyższych sfer. Jest to historia widziana głównie oczami dziesięcioletniego chłopca, syna wziętego prawnika i jego żony Anny. Niedaleko ich rezydencji sprowadza się ekscentryczna hrabina. Łańcuch wydarzeń ujawnia tajemnice uzależnienia dwóch kobiet i powoduje sekwencję zdarzeń, które determinują przyszłość chłopca. Opowiadanie kończą słowa: „Słońce to żywioł i trzeba na nie uważać. Kobiety też są żywiołem”.
Tytułowa „Wyspa Teo” jest opowiadaniem dziejącym się współcześnie, którego bohaterem jest młody, cierpiący na autyzm mistrz łucznictwa i jego ojciec. Razem udają się na Wyspę Teo, opanowaną przez kobiety, które, jak głosi miejscowa legenda, nienawidzą mężczyzn. W młodym łuczniku zdają się jednak dostrzegać znak na odrodzenie wyspy.
Joanna Szczepkowska – aktorka, pisarka, felietonistka, reżyserka i twórczyni autorskiego Teatru Na Dole i internetowego Teatru Pudło. Wielokrotnie nagradzana za kreacje aktorskie, działalność społeczną i opozycyjną. Jest autorką słów wypowiedzianych w Dzienniku Telewizyjnym: „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”. Zdanie to stało się symbolem przemian w 1989 roku. W 2017 roku zrezygnowała z pracy w etatowych teatrach i założyła Teatr Na Dole. W okresie pandemii i izolacji stworzyła ogólnodostępny internetowy Teatr Pudło. Za działalność artystyczną oraz publicystyczną w 2021 roku została uhonorowana nagrodą im. Konstantego Puzyny. Jest autorką m.in. zbioru opowiadań „Fragmenty z życia lustra”, dwóch powieści: „Kocham Paula McCartneya” i „Zagrać Marię” oraz dwóch części autobiografii: „Kto ty jesteś” i „Wygrasz jak przegrasz”. Wydała tomiki poetyckie: „Miasta do wynajęcia”, „Ludzie ulicy i inne owoce miłości”, „Dzisiaj nazywam się Charles”. Jest też autorką obrazów i grafik, z których jedna znajduje się na okładce książki „ Wyspa Teo”.