Wojewoda na spotkaniu z mieszkańcami Świnoujścia zapowiedział zamknięcie ul. Ku Morzu
Podczas spotkania z mieszkańcami Świnoujścia i zarządami osiedli prawobrzeżnej części miasta, Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki zapowiedział możliwość zamknięcia ul. Ku Morzu w każdej chwili. Jak podało MSWiA, od czwartku (13 kwietnia) czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu wchodzi w życie.
Na spotkaniu w warszowskiej filii MDK sala była pełna, a krzesła dostawiano do ostatniej chwili. Mieszkańcy tłumnie zjawili się podczas spotkania zarządów osiedli. Zaproszone zostały także władze Świnoujścia, reprezentowane przez zastępców prezydenta miasta Barbarę Michalską i Pawła Sujkę. Jednak gościem, do którego mieszkańcy mieli najwięcej pytań, był wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Jego obecność związana była z zapowiedzianym wprowadzeniem zakazu przebywania na obszarze w odległości do 200 m od granicy terminalu LNG. Możliwość wprowadzenia zakazu daje wojewodzie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim. Niestety, w strefie zamkniętej znajduje ulica Ku Morzu prowadząca do kąpieliska, falochronu centralnego, Fortu Gerharda i latarni morskiej.
W kwestii bezpieczeństwa nas wszystkich nie może być kompromisów – mówił wojewoda zachodniopomorski. – Zakaz zostanie wprowadzony.
Informacja wzburzyła zebranych, dla których oznacza to brak dostępu do miejsc rekreacji a także wymierne skutki ekonomiczne, bowiem zamknięcie plaży może uderzyć po kieszeni osoby wynajmujące kwatery turystom, zajmujące się handlem, usługami. Mieszkańcy chcieli usłyszeć o rozwiązaniach alternatywnych.
Takie propozycje się pojawiły, ale ich wprowadzenie nie jest możliwe natychmiast. Chodzi o dostęp do zabytków drogą wodną za pomocą promów, zaś dojście do plaży możliwe miałoby być w Przytorze (kilka kilometrów dalej). Środki na szybkie przygotowanie tych rozwiązań wyłożyć ma spółka Gaz System, która miała sfinansować nowy przebieg ulicy Ku Morzu, wynegocjowany kilka miesięcy temu przez świnoujski samorząd. Dziś, kiedy wybrany jest już wykonawca inwestycji, Gaz System ma wycofać się z projektu budowy nowego przebiegu Ku Morzu. Spółka zadeklarowała natychmiastową gotowość do pracy nad rozwiązaniami alternatywnymi.
To cios w nas i w turystykę w Świnoujściu, zabieracie nam miasto – krzyczeli mieszkańcy.
Władze Świnoujścia wychodzą z założenia, że dostęp do zabytków i plaży powinien być zapewniony zanim wprowadzony zostanie zakaz.
Będziemy w tej sprawie stać po stronie mieszkańców naszego miasta – zapewniła Barbara Michalska. – Miasto zrobi wszystko, by jak najszybciej pomóc rozwiązać te problemy, które dotykają nas wszystkich. Mamy tylko prośbę do wojewody o wsparcie, by urzędnicy w Szczecinie szybciej wydawali decyzje, które pomogą nam sprawnie rozwiązać nasze sprawy.
W środę, 12 kwietnia minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że zakaz zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu wchodzi w życie w czwartek.
W następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości. W oparciu o rekomendacje służb podejmowane są działania wzmacniające ochronę infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje miejsce strategiczne – stwierdził minister. – Doświadczenia ostatnich miesięcy, m.in. uszkodzenie gazociągu Nord Stream, a także ujawnienie przez polskie służby osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, które m.in. przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu, wymuszają podejmowanie ważnych decyzji zapewniających bezpieczeństwo państwu polskiemu i Polakom. Mając na uwadze powyższe, poleciłem wojewodzie zachodniopomorskiemu podjęcie pilnych działań, które zminimalizują powstałe niedogodności.
Fot. https://www.swinoujscie.pl/
Źródło: https://www.swinoujscie.pl/