Site icon Tu Świnoujście

Nabór uczestników do programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn.: „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023

Gmina Miasto Świnoujście ogłasza nabór uczestników do programu Ministra Rodziny  i Polityki Społecznej pn.: „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023,  finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. 

Program ma na celu wsparcie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością poprzez możliwość uzyskania przez nich czasowej i doraźnej pomocy w sprawowaniu opieki nad  osobą z niepełnosprawnością. 

Opieka wytchnieniowa skierowana jest do członków rodzin* lub opiekunów, którzy zamieszkują we wspólnym gospodarstwie domowym i sprawują bezpośrednią i całodobową opiekę nad dorosłą osobą z niepełnosprawnością posiadającą:

Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 będzie realizowany:

1. w formie pobytu całodobowego:

a) w miejscu wskazanym przez uczestnika Programu na terenie Gminy Miasto Świnoujście, spełniającym kryteria dostępności, które otrzyma pozytywną opinię Gminy,
b) maksymalna liczba dni świadczenia opieki wytchnieniowej wynosi 14 dni w roku na jednego uczestnika,
c) maksymalna liczba osób objętych Programem wynosi:

– 5 osób posiadających znaczny stopnień niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
– 2  osoby posiadające znaczny stopnień niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, w tym posiadające niepełnosprawność sprzężoną/złożoną (przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej dwóch przyczyn niepełnosprawności),

d) w ramach pobytu całodobowego osoba z niepełnosprawnością otrzymuje wsparcie w zakresie czynności samoobsługowych, pielęgnacyjnych, wypełniania ról społecznych czy też w podejmowaniu aktywności życiowej.

2. w formie pobytu dziennego

a) w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, przez osobę wskazaną przez uczestnika Programu,
b) maksymalna liczba godzin świadczenia usług opieki wytchnieniowej wynosi nie więcej niż 167 godzin w roku na jednego uczestnika,
c) maksymalna liczba osób objętych Programem wynosi:

– 4 osoby posiadające znaczny stopnień niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub posiadające znaczny stopnień niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, w tym posiadające niepełnosprawność sprzężoną/złożoną (przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej dwóch przyczyn niepełnosprawności).

d) w ramach pobytu dziennego osoba z niepełnosprawnością otrzymuje wsparcie w zakresie czynności samoobsługowych, pielęgnacyjnych, wypełniania ról społecznych czy też w podejmowaniu aktywności życiowej.

Usługi opieki wytchnieniowej w formie całodobowej i dziennej w miejscach wskazanych powyżej mogą być świadczone przez:

Osoby chętne do udziału w wyżej wymienionym Programie proszone są o wypełnienie Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 oraz dołączenia do niej:

Przyznając usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby uczestników Programu sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną, która stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego.

W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników Programu został wprowadzony pomiar ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakresu niezbędnego wsparcia. Ocena ograniczeń
w codziennym funkcjonowaniu oraz zakres niezbędnego wsparcia jest dokonywana na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM.  Jeśli wynik takiego badania wyniesie od 18 do 75 punktów (wg zmodyfikowanej punktacji), wówczas usługa opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności zostanie skierowana do członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad taką osobą niepełnosprawną.

Przyjęcie zgłoszenia do Programu nie jest równoznaczne z przyznaniem usług. 

Osoby, którym nie przyznano usługi z powodu przekroczenia limitu Uczestników lub braku możliwości organizacyjnych i/lub finansowych zostaną wpisane na listę rezerwową. 

Kartę zgłoszenia do Programu (z wymaganymi załącznikami) należy składać na Stanowisku Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście, przy ul. Wojska Polskiego 1/5, parter,
w godzinach od 7.00 do 15.00 w terminie do dnia 28 kwietnia 2023 r. (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta Świnoujście).

Szczegółowe informacje w sprawie Programu można uzyskać: Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej, ul. Wojska Polskiego 1/2, pokój nr 107,  telefon: 91 327 86 96.

*Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny uznać należy wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem Programu.

Karta_pomiaru_niezależności_funkcjonalnej_wg_zmodyfikowanych_kryteriów_oceny_-_Skali_FIMdocx

Karta_zgłoszenia do_Programu OW_edycja 2023

Klauzula_informacyjna_w_ramach_Programu OW_edycja 2023

Klauzula_RODO_OW_DLA_MINISTRA w ramach Programu OW_edycja 2023

Oświadczenie_członka_rodziny_lub_opiekuna_o_sprawowaniu_całodobowej_opieki

Oświadczenie_o_wskazaniu_osoby_która_będzie_świadczyć_usługę_opieki_wytchnieniowej

Program OW_edycja 2023

Źródło: https://www.swinoujscie.pl/

Exit mobile version