Site icon Tu Świnoujście

Soczewki kontaktowe – sposób na lepsze widzenie i inny image

soczewki kontaktowe

Osoby używające pomocy optycznych dzielą się z grubsza na dwie grupy. Jedna stawia na klasyczne okulary, które niewątpliwie mają swoje zalety, druga zaś woli rozwiązanie dające równie dobre, a często lepsze rezultaty – mianowicie soczewki kontaktowe. Jakie są ich cechy, kto może je nosić i jakie są ich przewagi w porównaniu do okularów? Postaramy się odpowiedzieć.

Budowa i działanie soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe to sposób na poprawę jakości widzenia, który stale zyskuje nowych zwolenników. Chociaż wymyślono je kilkaset lat temu (na papierze), to dopiero ostatnie kilkadziesiąt przyniosło prawdziwą rewolucję, jeśli chodzi o technologię wytwarzania. Dostępne na rynku soczewki są więc przyjazne dla oczu, wygodne i w dodatku nie muszą rujnować kieszeni nabywcy.

Do wyrobu soczewek kontaktowych używa się silikonu hydrożelowego albo hydrożelu. Oba tworzywa różnią się trochę właściwościami – jak elastyczność, uwodnienie czy przepuszczalność tlenu. W każdym przypadku możemy być jednak pewni, że kupując soczewki w salonie optycznym, jak BezOkularow.pl, dostajemy w ręce wysokiej jakości wyrób medyczny, sprawdzony i przebadany.

Soczewki kontaktowe różnią się także budową, która jest zależna od wady wzroku, jaką mają korygować. W przypadku dalekowzroczności i krótkowzroczności stosuje się soczewki sferyczne, których budowa przypomina wycinek kuli (sferę). Astygmatyzm korygowany jest przez soczewki toryczne – tu budowa przypomina przecięty wzdłuż torus, czyli coś na podobieństwo obwarzanka. Z kolei soczewki progresywne, które służą do korygowania starczowzroczności, mają moc optyczną zmieniającą się na powierzchni. W ten sposób mogą korygować widzenie w bliży, dali i w odległościach pośrednich, zawsze zapewniając odpowiednią ostrość obrazu.

Dostępne są także soczewki kosmetyczne, które zmieniają kolor lub wygląd źrenicy. Mogą służyć tylko ozdobie i zmianie wizerunku albo też jednocześnie korygować wzrok, jak np. Air Optix Colors.

Kto może nosić soczewki?

Soczewki kontaktowe są na tyle uniwersalne, że może je nosić prawie każdy. Korygują przeważającą większość wad wzroku, nawet jeśli są mocno zaawansowane. Przeciwwskazania do ich noszenia są sporadyczne. Wynikają np. z alergii na materiał, z którego robione są soczewki lub na inne substancje (jak kurz czy pyłki), z chorób oczu lub ogólnoustrojowych. O tym, czy i jakiego rodzaju przeciwwskazania występują, można dowiedzieć się podczas konsultacji z lekarzem okulistą lub optometrystą. Jest ona konieczna przed zakupem pierwszej pary soczewek – nawet jeśli nosi się już okulary i ma na nie aktualną receptę. Oczywiście osoby z wadami wzroku powinny odwiedzać tych specjalistów regularnie – przyjmuje się, że raz na rok, o ile nie występuje potrzeba częstszych wizyt.

Jakie soczewki wybrać?

Soczewki kontaktowe oprócz materiału czy budowy (wynikającej z korygowanej wady wzroku) różnią się przede wszystkim czasem noszenia. Najpopularniejsze są tutaj dwa rozwiązania. Soczewki jednodniowe, zwane także jednorazowymi, które nosi się od rana do wieczora, a następnie wyrzuca. Opcja jest bardzo higieniczna, polecana również osobom, które mają alergie czy choroby oczu – o ile optometrysta dopuszcza używanie soczewek. Soczewki miesięczne można z kolei używać przez okres 30 dni. W zależności od modelu również zakłada się je rano i zdejmuje wieczorem – i mówimy wtedy o soczewkach miesięcznych dziennych. Można taki rodzaj soczewek także nosić przez kilka dni bez przerwy – wtedy mamy do czynienia z soczewkami miesięcznymi typu dzień i noc. Oznacza to, że można w nich nawet spać. Specjaliści zalecają jednak, aby mimo wszystko takie soczewki zdejmować co jakiś czas na czyszczenie i dać wtedy odpocząć oczom.

Większość osób wybiera soczewki miesięczne dzienne, łączące użyteczność z bardzo dobrą ceną. Niezależnie od tego, na jakie modele się zdecydujecie, możecie je nabyć na stronie bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe, czyli w jednym z największych internetowych sklepów z soczewkami w Polsce.

Soczewki czy okulary?

Wybór między soczewkami i okularami jest bardzo indywidualny. Każda z tych form korekcji wzroku jest sprawdzona i bezpieczna. Zaletą okularów jest fakt, że łatwiej przyzwyczaić się do ich noszenia – są zakładane na głowę, nie bezpośrednio na oko, jak szkła kontaktowe. Te z kolei w wielu sytuacjach są jednak wygodniejsze w noszeniu. Szczególnie odczujemy to przy zmiennych warunkach pogodowych albo w przypadku uprawiania aktywności fizycznej czy sportu.

Exit mobile version