Innowacje w poprawie stanu morskich obszarów chronionych – IMPAC5
Wprowadzenie innowacyjnej, łatwo dostępnej platformy ze szczegółowymi wytycznymi, narzędziami ułatwiającymi podejmowanie decyzji i wiedzą praktyczną dla specjalistów w dziedzinie obszarów morskich.
Podmioty zarządzające i specjaliści ds. ochrony oceanów, globalni eksperci i urzędnicy wysokiego szczebla spotkali się na Piątym Międzynarodowym Kongresie ds. Ochrony Obszarów Morskich (IMPAC5), który odbył się w dniach 3-9 lutego w Vancouver (Kanada), aby zająć stanowisko w sprawie ochrony oceanów.
IMPAC5 to wiodąca konferencja zapewniająca wymianę wiedzy na forum globalnej społeczności podmiotów zarządzających ochroną obszarów morskich, specjalistów i decydentów. Wydarzenie umożliwia zwrócenie uwagi na najnowsze dane naukowe oraz wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk w celu wzmocnienia ochrony różnorodności biologicznej mórz, a także ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturowego oceanów.
Zorganizowane w ramach IMPAC5 sympozjum pt. „Innowacje w poprawie stanu morskich obszarów chronionych” obejmowało ekskluzywny pokaz nowej platformy internetowej umożliwiającej planowanie morskich obszarów chronionych i zarządzanie nimi. Platforma szkoleniowa przeprowadza planistów morskich obszarów chronionych i specjalistów przez praktyczne sposoby radzenia sobie z najważniejszymi doświadczanymi wyzwaniami. Sympozjum zgromadziło uczestników reprezentujących wszystkie aspekty ochrony mórz, zwracając uwagę na znaczenie wymiany wiedzy w celu poprawy zarządzania oceanami wśród zainteresowanych stron na każdym szczeblu.
Biorąc pod uwagę, że mniej niż 3% oceanów jest objętych skuteczną ochroną, istnieje pilna potrzeba wzmocnienia wysiłków na całym świecie, aby zwiększyć obszar mórz objęty ochroną. Musimy także zwiększyć skuteczność morskich obszarów chronionych pod względem realizacji celów dotyczących ochrony i zrównoważonego rozwoju. Niedawno przyjęte globalne ramy różnorodności biologicznej obejmują kluczowe cele w zakresie ochrony 30% obszarów morskich i lądowych planety oraz odbudowy zniszczonych krajobrazów lądowych i morskich do 2030 r.
– Wykorzystywanie wyciągniętych wniosków i najlepszych praktyk z całego świata, aby osiągnąć te ambitne cele w zarządzaniu oceanami, stanowi priorytet w dziedzinie ochrony, obok opracowywania rozwiązań we współpracy z kluczowymi partnerami – stwierdziła dr Lizzie McLeod, kierująca działaniami The Nature Conservancy na rzecz ochrony światowych raf koralowych.
Dzięki wykorzystaniu innowacji naukowych oraz nowych technologii i najlepszych praktyk z całego świata podmioty zarządzające obszarami morskimi są lepiej przygotowane do zwalczania głównych zagrożeń dla ekosystemów morskich na świecie.
– Morskie obszary chronione mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia i zrównoważonego rozwoju oceanów. Ale nie zawsze są one skuteczne bez odpowiedniego wsparcia. Potrzebne są narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji, które umożliwią lepsze planowanie morskich obszarów chronionych i zarządzanie nimi, jak również wymiana wiedzy i partnerstwa, aby zapewnić wsparcie podmiotom zajmującym się obszarami morskimi w celu lepszej ochrony oceanów – powiedział Ole Vestergaard, urzędnik ds. programów z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska.
– Mary Kay z wielką przyjemnością wspiera TNC, we współpracy z UNEP i innymi ekspertami z całego świata, w ochronie najcenniejszych zasobów naszej planety: oceanów – powiedziała Deborah Gibbins, dyrektor operacyjna Mary Kay. – Organizacje te są liderami w walce o zachowanie dobrego stanu naszych wód i mamy nadzieję, że dzięki wsparciu finansowemu od Mary Kay zyskają narzędzia i zasoby potrzebne do zapewnienia zdrowego stanu oceanów dla przyszłych pokoleń.
Informacje o The Nature Conservancy
The Nature Conservancy jest międzynarodową organizacją zajmującą się ochroną przyrody, której celem jest ochrona terenów i wód, od których zależy całe życie na Ziemi. Opierając się na nauce, kreuje innowacyjne, praktyczne rozwiązania dla najtrudniejszych wyzwań naszego świata, tak aby przyroda i ludzkość mogły wspólnie prosperować. Przeciwdziała zmianom klimatu, chroniąc tereny lądowe, wody i oceany na niespotykaną dotąd skalę, dostarczając żywność i wodę w sposób zrównoważony oraz pomagając w zrównoważonym rozwoju miast. W ramach działalności prowadzonej na obszarze 79 krajów i terytoriów firma stosuje podejście oparte na współpracy, które angażuje lokalne społeczności, rządy, sektor prywatny i innych partnerów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.nature.org lub na profilu @nature_press na Twitterze.
Informacje o Programie Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP)
UNEP to wiodąca globalna agenda w dziedzinie środowiska. Pełni ona funkcję przywódczą i kształtuje współpracę w wymiarze dbania o środowisko poprzez inspirowanie, edukowanie i przygotowywanie narodów i państw do podejmowania działań na rzecz poprawy obecnej jakości życia, tak aby nie odbywało się to kosztem przyszłych pokoleń.
Informacje o Mary Kay
Mary Kay Ash, jedna z pierwszych kobiet, której udało się przebić tzw. szklany sufit, założyła swą wymarzoną firmę kosmetyczną w 1963 r. w jednym celu: aby wzbogacać życie kobiet. Z tego marzenia powstała firma warta miliardy dolarów, współpracująca z milionami niezależnych konsultantek i konsultantów w ponad 35 krajach. Jako firma nastawiona na rozwój przedsiębiorczości Mary Kay działa na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet poprzez edukację, mentoring, wsparcie, networking i innowacje. Firma Mary Kay inwestuje w badania naukowe, które pozwalają na opracowanie i produkcję nowoczesnych kosmetyków do pielęgnacji skóry, kosmetyków kolorowych, suplementów diety i zapachów. Mary Kay wierzy, że wzbogacając życie kobiet dzisiaj, można kreować zrównoważone jutro. W tym celu współpracuje z organizacjami z całego świata, skupiając się na dążeniach do doskonałości w biznesie, wspieraniu badań nad nowotworami, promowaniu równości płci, pomocy ofiarom przemocy domowej, upiększaniu naszego otoczenia i zachęcaniu dzieci do realizacji ich marzeń. Więcej informacji można znaleźć na stronie marykayglobal.com oraz śledząc profile społecznościowe na Facebooku, Instagramie, LinkedIn i Twitterze.
Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego tekstu stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia poruszanego tematu i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.
Źródło: Mary Kay Inc.