Świnoujście. ZHR – Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego w Warszawie
Świnoujście. ZHR – Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego w Warszawie.
Przesłanie Armii Krajowej w Świnoujściu
„Żołnierze Światowego Związku Armii Krajowej Koło Terenowe w Świnoujściu w swej działalności starali się ocalić od zapomnienia historię, nie tylko swojego środowiska, lecz również Podziemnego Państwa Polskiego oraz czynów Armii Krajowej, uczynił dużo, ale ocalenie pamięci Narodu wymaga stałego działania i utrwalania. Topnieją siły i szeregi żołnierzy AK, jest ich coraz mniej. Nadszedł czas na zmiany warty. Przenoszenie tradycji narodowej w służbie Rzeczypospolitej winno stać się stałym zadaniem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Świnoujściu, w którym dzieci i młodzież wychowywana jest w duchu patriotycznym. Działalność ta realizowana będzie poprzez instruktorów, harcerki i harcerzy w tradycji walki o Niepodległość, niesionej przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.”
Prezes Koła Terenowego ŚZŻAK w Świnoujściu — por. w st. Spoczynku Waldemar Majchrowski
v-ce prezes lek. med. Elżbieta Pietrzyk
Świnoujście, 5 maja 2012
Tym samym realizując przesłanie Świnoujskiego Koła AK – 13 osobowa grupa kadry III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego w Świnoujściu udała się na Zlot Harcerski w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego – Wierni w Życiu i Służbie. W terminie od 29 lipca do 2 sierpnia 2022 roku!
Program obejmował m.in. udział w uroczystościach warsztaty harcerskie, grę miejską oraz spotkanie przy ognisku. W tym roku, po raz pierwszy od 2019 r., wydarzenie w całości odbyło się stacjonarnie i zostało przygotowane przez Miasto Stołeczne Warszawy, Chorągiew Stołeczną Związku Harcerstwa Polskiego, Okręg Mazowiecki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Skautów Europy i Stowarzyszenie Harcerskie.
Od pierwszego dnia program zlotu był wypełniony wieloma aktywnościami. Po apelu rozpoczynającym uczestniczyliśmy w uroczystościach w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pełniliśmy służbę przy Powstańcach oraz wartę honorową.
Udało się nam spotkać z Prezydentem RP, który gratulował nam przybycia z daleka i odbył z nami krótką rozmowę. Po południu obyła się gra „Bohaterki Powstania Warszawskiego”, a wieczorem wspólne ognisko.
Dzień 2 Zlotu Harcerskiego, odbyły się warsztaty harcersko-artystyczne, defilada harcerska. Uczestnicy Zlotu wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej oraz Apelu Poległych na pl. Krasińskich pod pomnikiem Powstanie Warszawskiego. Udało się nam spotkać z wicepremierem RP, który odbył z nami krótką rozmowę.
Dzień trzeci to Godzina „W”, wyjątkowa i jedyna taka w kalendarzu Warszawy. Całe miasto się zatrzymuje, wyją syreny a każdy mieszkaniec stoi na baczność, aby oddać hołd, tym którzy w 1944 roku ruszyli do walki o wolną Polskę 🇵🇱
Razem z Warszawą zatrzymał się nasz Zlot, a każdy patrol w innym miejscu pamięci Powstania Warszawskiego, pełniąc wartę honorowa przy pomnikach czy tablicach pamiątkowych.
Świnoujskie Harcerki – wstawiły posterunek honorowy przy ul. Konopczyńskiego 5/7 gdzie w czasie powstania znajdował się szpital polowy oraz przy ul. Hoża 51 gdzie mieściła się największa wytwórnia broni na potrzeby Powstania Warszawskiego oraz jedyną w walczącej Warszawie powstańcza elektrownia polową.
Świnoujscy Harcerze – wstawili posterunek honorowy na plac Karsińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego, gdzie odbyła się jedyna podczas powstania defilada wojskowa oraz przy skrzyżowaniu z ul. Długiej, znajdował się właz do kanału, którym podczas walk przed kapitulacją Starego Miasta do Śródmieścia i na Żoliborz ewakuowało się kilka tysięcy osób.
Czwartego dnia zakończył się zlot i rozpoczęliśmy powrót do Świnoujścia.
Pozdrawiamy – Czuwaj!
III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego
przy SP 1 w Świnoujściu