Świnoujście. PSY W UPAŁY. CZYLI CO ROBIĆ, GDY JEST CIEPŁO?
Świnoujście. PSY W UPAŁY. CZYLI CO ROBIĆ, GDY JEST CIEPŁO?
Trzeba pamiętać o tym, że psy pozbawione są możliwości pocenia się. Odmiennie niż ludzie bardzo łatwo przegrzewają się i są podatne na udar cieplny.
Nie wszystkie psy są takie same. Dlatego na każdego patrzymy inaczej. Chodzi na przykład o jego wiek, rasę, stan zdrowia, rodzaj okrywy włosowej czy kondycję fizyczną. Nawet kształt głowy ma ogromne znaczenie!
Kiedy psu jest za gorąco?
To zależy od jego wielkości. Im pies większy, tym szybciej robi się dla niego za gorąco. Już temperatura 26 stopni Celsjusza i wyżej jest bardzo niebezpieczna.
Najbardziej komfortowa temperatura to od 18 stopni Celsjusza. Czworonóg nie musi wtedy zużywać energii na to, aby ochłodzić lub ogrzać organizm.
Długość pyska również ma znaczenie. Im krótszy, tym ciężej oddychać. Dyszenie jest wtedy po prostu mniej skuteczne.
Na pewno nie wolno golić psa! Być może dla wielu opiekunów jest to zadziwiająca informacja, ale jak ważna dla naszego czworonoga. Nie pomożemy psu, jeśli ogolimy go na łyso.
Czym grozi jednak udanie się na spacer, gdy temperatura tzw. komfortowa zostanie przekroczona?
Pies może się przegrzać i dostać udaru cieplnego. Ciepłota ciała przekroczy 40,5 stopnia Celsjusza. Jest to stan nagły, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.
Najpierw pojawia się nadmierne ziajanie, ślinienie się gęstą i kleistą śliną, apatia, przyspieszona akcja serca, wymioty lub biegunka a nawet utrata przytomności.
Jeśli pies dalej będzie się przegrzewać, to na skutek wycieńczenia organizmu zaczną pojawiać się kolejne objawy. Tym razem wstrząsu: spłycenie oddechu, ledwo wyczuwalne tętno, śpiączka, aż do zgonu.
Trzeba również pamiętać, że pies spacerujący łapami po asfalcie nie ma takiego komfortu, jak my chodzący po nim w butach.
Pamiętajmy, że chodnik tylko przy 35 stopniach Celsjusza w powietrzu rozgrzany jest aż do 60 stopni Celsjusza! Taka temperatura powoduje trwałe uszkodzenia łap.
Dlaczego pies radzi sobie tylko do pewnego momentu?
Pies nie może się pocić, ochładza się poprzez tak zwane ziajanie. Nie wystarczy ono jednak często do tego, aby nie doszło do przegrzania organizmu.
Psie futro ma możliwość izolacji od wysokich temperatur. Nie jest ona jednak duża. Tak naprawdę działa tylko wtedy, gdy okrywa włosowa jest dokładnie wyczesana z nadmiaru podszerstka.
Co robić aby było dobrze?
Jest kilka uniwersalnych zasad. Zapewnić psu możliwość nieograniczonego dostępu do cienia i wody.
Dzień wcześniej sprawdzić prognozę pogody na kolejny dzień i zaplanować mniej więcej o jakich porach udamy się na spacery. Tak, aby przejście po dworze było dla psa przede wszystkim przyjemnością. Dobrze wychodzić wcześnie rano, późnym popołudniem i wieczorami.
Jeśli jedziecie razem w podróż autem pamiętaj o częstych przystankach, klimatyzacji i wodzie dla psa w butelce.
Nie zabieraj psa na plażę. To, że ludzie uwielbiają się opalać, nie znaczy, że zwierzę też tego pragnie.
Obserwuj swojego zwierzaka.
WIZ UM Świnoujście
fot. /©123RF/PICSEL