Rozsmakuj się w kulinarnych skarbach Pomorza Zachodniego
Rozsmakuj się w kulinarnych skarbach Pomorza Zachodniego.
Cymes śledziowy, gołąbki rybaka czy kiszony schabowy – to tylko kilka potraw z oferty, przygotowanej dla gości przemierzających Szlak Kulinarny Pomorza Zachodniego.
W ramach programu Polskie Skarby Kulinarne w wybranych lokalach mieszkańcy i turyści mogą wybrać się na wędrówkę po bardziej i mniej znanych smakach lokalnej kuchni.
MAKRO Polska wraz z czołowymi szefami kuchni zaprasza do odkrywania tradycji kuchni polskiej. Do znanych już z udziału w Skarbach siedmiu regionów dołączyło Pomorze Zachodnie.
Na Szlaku Kulinarnym tego regionu znajduje się 15 restauracji reprezentujących regionalne dziedzictwo kulinarne. Mieszkańcy i turyści mogą rozsmakować się w tradycji i poznać polską historię od kuchni.
Kuchnia Pomorza Zachodniego, z racji swojego nadmorskiego położenia, to przede wszystkim ogromne bogactwo ryb i rybnych przepisów.
W dawnych książkach kucharskich znaleźć można przepisy na karpia w piwie czy roladę ze szczupaka. Innym kultowym daniem regionu jest śledź po szczecińsku, nierzadko spożywany z pieczonym ziemniakiem.
Jednak Pomorze Zachodnie słynie nie tylko z potraw rybnych. Jednym z najsłynniejszych dań tego regionu jest słodki piernik szczeciński, często sprzedawany w różnorodnych marynistycznych kształtach.
Wybierając się kulinarnym szlakiem Pomorza Zachodniego, rozsmakować się można w potrawach przygotowanych przez uczestniczących w programie szefów kuchni.
Zgodnie z rybną tradycją regionu, są to między innymi gołąbki rybaka czy cymes śledziowy. Pomorze Zachodnie to jednak nie tylko ryby, co udowadniają potrawy takie jak kaczka pieczona w sosie pieczeniowym, schab kiszony, polik wieprzowy czy golonka chłopska.
Przemierzając Szlak Kulinarny konsumenci mogą zagłosować na najlepszą restaurację biorącą udział w programie Polskie Skarby Kulinarne.
Biorąc pod uwagę smak dania, obsługę oraz atmosferę na stronie programu mogą oddać głos, poprzez kliknięcie w ikonę korony.
Restauracje, które otrzymają największą liczbę koron, zdobędą tytuł Najlepszej Restauracji 2023 programu oraz zostaną zaprezentowane w wyjątkowym albumie.
W programie udział biorą następujące zachodniopomorskie restauracje:
- Columbus Restaurant, ul. Wały Chrobrego 6, Szczecin
- Restauracja Kurna Chata, ul. Piłsudskiego 20, Świnoujście
- Restauracja Rybna Chata, ul. Piłsudskiego 45, Świnoujście
- Restauracja Na Kuncu Korytarza, ul. Korsarzy 34, Szczecin
- Spiżarnia Szczecińska, pl. Hołdu Pruskiego 8, Szczecin
- Restauracja w Park Hotel, ul. Plantowa 1, Szczecin
- Karczma Polska Pod Kogutem, pl. Lotników 3, Szczecin
- Restauracja Lokalna, ul. Krzysztofa Kolumba 2D, Szczecin
- Restauracja Chałupa, ul. Południowa 9, Szczecin
- Tawerna Portowa Armada, bulwar Portowy 6, Ustka
- Restauracja Casa Cultura, ul. Warcisława 4, Szczecinek
- Restauracja Natura By Saltic, ul. Nadmorska 36C, Grzybowo
- Restauracja Harnaś, ul. Sienna 7, Szczecin
- Restauracja Dolina Charlotty, ul. Strzelinko 14, Słupsk
- Restauracja w hotelu Courtyard by Marriott, pl. Brama Portowa 2, Szczecin
Mecenasem programu jest sieć hurtowni MAKRO Polska. Partnerami programu są firmy: Coca-Cola, Drosed, Mlekovita, Mlekpol oraz Skarby Serowara. Lista lokali biorąca udział w szlaku kulinarnym dostępna jest na stronie www.polskieskarby.pl.
Celem programu Polskie Skarby Kulinarne, prowadzonego przez MAKRO Polska, jest zwiększenie świadomości Polaków na temat kulinarnej tradycji naszego kraju.
Projekt obejmuje m.in. materiały edukacyjne i warsztaty kulinarne, podczas których szefowie kuchni, kucharze i restauratorzy poszerzają swoją wiedzę, odkrywają historyczne receptury i uczą się je interpretować, by móc wprowadzić je do restauracyjnych kart.
Kultowe dania Pomorza Zachodniego
Katarzyna Zasada-Balko
PR and Internal Communication Expert
PR and Communications