Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie. Ulga na Internet
Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie. Ulga na Internet.
Dla kogo ulga
Ulga przysługuje podatnikom uzyskującym dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym, którzy ponieśli w roku podatkowym wydatki związane z użytkowaniem sieci Internet. Dodatkowym warunkiem jest aby podatnik nie korzystał z ulgi w latach poprzednich.
W ramach tej ulgi możnaz odliczyć poniesione w roku podatkowym wydatki za używanie Internetu, niezależnie od miejsca oraz formy korzystania (np. w domu – łącze stałe, bezprzewodowe, w tym za pomocą urządzeń mobilnych).
Odliczeniu nie podlegają wydatki związane z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem (czyli serwisem), opłatą aktywacyjną (nie jest to opłata za korzystanie lecz jedynie opłata za możliwość korzystania).
Kiedy przysługuje ulga
Prawo do skorzystania z ulgi przysługuje podatnikom, którzy w latach wcześniejszych nie korzystali z tego odliczenia albo po raz pierwszy skorzystałeś z niej w zeznaniu za 2020 rok.
Odliczenia w ramach ulgi można dokonać wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych.
Ulgę odlicza się w zeznaniu podatkowym od:
-
dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, lub
-
przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Żeby skorzystać z odliczenia wydatek z tytułu użytkowania sieci Internet:
-
nie mógł zostać zaliczony przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostać odliczony od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie został zwrócony podatnikowi w jakiejkolwiek formie – w przypadku gdy odliczenie dokonywane jest od dochodu, opodatkowanego na zasadach ogólnych.
-
nie został odliczony od dochodu lub nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów albo nie został podatnikowi zwrócony w jakiejkolwiek formie – w przypadku gdy odliczenie dokonywane jest od przychodu, opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
Limity odliczeń
Ulga jest limitowana. Maksymalne odliczenie za rok podatkowy nie może przekroczyć 760 zł.
Limit ten dotyczy podatnika (osoby), tak więc jeżeli wydatek ponoszą małżonkowie, to każdy ma prawo do max limitu, oczywiście nie więcej niż kwota wydatku poniesiona przez każdego z nich.
Limit nie przechodzi na następny rok, co oznacza, że wydatek poniesiony w danym roku i nie odliczony z powodu braku dochodu, nie może być odliczony w roku następnym.
Jak obliczyć ulgę
Odliczyć można wydatki faktycznie poniesione w roku podatkowym z tytułu użytkowania sieci Internet, ale w kwocie nie wyższej niż 760 zł.
Kwota przysługującego odliczenia w części w jakiej nie znalazła pokrycia w dochodach (przychodach) danego roku podatkowego nie podlega odliczeniu w kolejnych latach.
Jak dokumentować prawo do ulgi
Ulgę internetową można odliczyć, jeśli podatnik posiada dokument potwierdzający poniesienie wydatku, zawierający w szczególności:
-
dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi),
-
dane identyfikujące sprzedającego usługę,
-
rodzaj usługi oraz
-
kwotę zapłaty
Za dokument można uznać zatem: faktury, rachunki oraz każdy inny dowód zawierający w/w dane.
Jeżeli faktura lub rachunek nie zawierają informacji, że faktura (rachunek) zostały zapłacone, to podatnik musi posiadać dokument potwierdzający dokonanie zapłaty np.: potwierdzenie przelewu bankowego (również poprzez Internet), dowód wpłaty, przekaz pocztowy.
Poniesione wydatki można odliczyć tylko w roku, w którym zapłacono za zakupioną usługę.
Jeżeli dostęp do sieci Internet jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy, obok np. telewizji kablowej, czy telefonu stacjonarnego, z dokumentu wystawionego przez dostawcę usługi musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie sieci Internet.
Jakie zeznanie złożyć
Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie