TUNEL W ŚWINOUJŚCIU. BUDOWA W PIGUŁCE. ZOBACZ FILM
TUNEL W ŚWINOUJŚCIU. BUDOWA W PIGUŁCE. ZOBACZ FILM.
W styczniu mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy komory startowej dla maszyny, która wydrążyła tunel pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. W jakim miejscu ta wielka inwestycja drogowa jest po dwóch latach? Zapraszamy na krótką podróż w czasie!
Świnoujście to miasto położone na aż 44 wyspach, w tym trzech zamieszkanych. To z jednej strony bardzo atrakcyjne turystycznie, ale z racji konieczności korzystania z promów, również bardzo uciążliwe dla mieszkańców, przedsiębiorców i samych turystów.
Tunel pomiędzy największymi zamieszkanymi wyspami Uznam i Wolin od dziesięcioleci był tylko niespełnionym marzeniem.
Aż do 17 września 2018 roku, gdy Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podpisał z wykonawcą umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin.
… i poszło
W lipcu 2019 roku opracowano projekt budowlany, a w październiku wykonawca otrzymał zezwolenie na realizację tej inwestycji drogowej (ZRID).
Prace na wszystkich frontach ruszyły pełną parą. Dziś ich rezultaty widać gołym okiem nie tylko pod ziemią, ale i na powierzchni.
W październiku 2020 do Świnoujścia przypłynęła maszyna drążąca TBM (Tunnel Boring Machine). Po jej złożeniu w komorze startowej, w marcu 2021 ruszyło drążenie tunelu.
Już we wrześniu tego samego roku TBM dotarła do komory odbiorczej na wyspie Wolin i zakończyła drążenie.
Co dziś dzieje się na budowie
Samo wydrążenie tunelu oczywiście nie oznacza zakończenia inwestycji. W tej chwili trwają prace przy budowie wyjść awaryjnych i jezdni.
Po obu stronach tunelu powstają drogi dojazdowe, skrzyżowania, plac manewrowy. Przebudowywane są też przylegające ulice. Budowane są ścieżki rowerowe i chodniki.
Obecnie na wyspie Uznam wykonano już prawie w całości warstwę wiążącą nawierzchni bitumicznej i roboty brukarskie. Położenie ostatniej, ścieralnej warstwy asfaltu planowane jest wkrótce.
Z kolei na wyspie Wolin zaawansowanie rzeczowe robót drogowych wynosi 59%. Częściowo wykonano nowy układ jezdni z warstwą wiążącą i prawie połowę robót brukarskich.
Przed nami jeszcze m.in. rozbiórka dotychczasowych dróg i połączenie ulic Fińskiej, Duńskiej oraz wjazdu do tunelu z nowym układem drogowym.
Najdłuższy w Polsce
Gotowy tunel wraz z drogami dojazdowymi będzie miał prawie 3,2 km długości. A sam odcinek wydrążony przez TBM dokładnie 1483,8 metrów.
Tunel pod Świną będzie więc najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce, która mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom zapewni dogodną komunikację.
Głównym Inwestorem jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Wykonawca to konsorcjum PORR/ Gülermak. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrentz.
Całkowity koszt tej inwestycji to ponad 900 milionów złotych, z czego prawie 775,7 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej (85 procent). Pozostałe środki Gmina Miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu.