Site icon Tu Świnoujście

Neutralizacja pozostałości po II Wojnie Światowej w Gdyni i Szczecinie

Neutralizacja pozostałości po II Wojnie Światowej w Gdyni i Szczecinie.

8.FOWNeutralizacja pozostałości po II Wojnie Światowej w Gdyni i Szczecinie.

Nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w dalszym ciągu usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą na terenie całej Polski.
W dniach 29-30 listopada 2021 r., wzięli udział w operacji podjęcia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na terenach portowych w Gdyni oraz Terminalu Gazu Płynnego w Szczecinie.
Neutralizacja pozostałości po II Wojnie Światowej w Gdyni i Szczecinie.
Obecny tydzień jest wyjątkowo intensywny. Już w poniedziałek, nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli z basenu portowego w Gdyni pocisk artyleryjski kalibru 150mm.
Na niebezpieczny obiekt natrafili robotnicy podczas przeglądu związanego z pracami remontowymi Ostrogi Pilotowej przy Kapitanacie Portu Gdynia.
Neutralizacja pozostałości po II Wojnie Światowej w Gdyni i Szczecinie.
Po przekazaniu zgłoszenia, pierwszym etapem było przeprowadzenie rekonesansu (w piątek, 26 listopada), natomiast w poniedziałek nurkowie wydobyli pocisk i przekazali go patrolowi saperskiemu z Rozewia.
Podjęty niewybuch został przetransportowany specjalistycznym pojazdem na poligon, w celu jego neutralizacji.  Ze względów bezpieczeństwa ewakuowane zostało Muzeum Emigracji oraz budynek Kapitanatu Portu.
Neutralizacja pozostałości po II Wojnie Światowej w Gdyni i Szczecinie.
Wyłączone z użytkowania było również pobliskie nabrzeże, cumujące tam statki zostały czasowo przebazowane w inne miejsce.

We wtorkowy poranek, akcję wydobywczą przeprowadzili również nurkowie z 12. Dywizjonu Trałowców. Tym razem pocisk artyleryjski (kaliber 203 mm), spoczywał na dnie basenu wewnętrznego w Terminalu Gazu Płynnego w Szczecinie.

Neutralizacja pozostałości po II Wojnie Światowej w Gdyni i Szczecinie.
Ze względu na typ obiektu, konieczne było usunięcie z potencjalnie niebezpiecznej strefy wagonów i cystern do transportu gazu. Akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie, nurek po zejściu do wody założył pasy nośne na obiekt, które następnie zostały podczepione do pontonu wydobywczego.
Po podniesieniu pocisku w okolice lustra wody, został on przekazany patrolowi saperskiemu z 5. Pułku Inżynieryjnego ze ze Szczecina.
Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia patroli lądowych w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych.
8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań. Pierwsza wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13. Dywizjonie Trałowców.
https://www.wojsko-polskie.pl/8fow/
Exit mobile version