ZALEW ARCHITEKTURY jako zwiastun 14. WESTIVALU 2022
ZALEW ARCHITEKTURY, czyli cykl Spotkań o architekturze, jako zwiastun przyszłorocznego WESTIVALU.
Pierwsze Spotkanie w najbliższy czwartek, 18 listopada 2021, o 19.00.
Zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach cyklu ZALEW ARCHITEKTURY stanowiącego zwiastun przyszłorocznego 14. WESTIVALU ARCHITEKTURY.
Gościem pierwszego ze Spotkań będzie PRZEMO ŁUKASIK, jeden z czołowych polskich architektów, twórca słynnej pracowni MEDUSA GROUP.
Zapraszamy w czwartek, 18 listopada 2021 roku o godzinie 19.00 do siedziby szczecińskiego SARP-u przy ul. Mariackiej 10.
ZALEW ARCHITEKTURY to zwiastun 14 WESTIVALU, a jego inauguracją będzie seria wykładów odbywających się w siedzibie SARP w Szczecinie.
Spotkania będą organizowane co miesiąc, a dla lepszej rozpoznawalności zawsze w ten sam dzień tygodnia – trzeci czwartek każdego miesiąca.
Comiesięczne SARP-owe spotkania z architekturą łączone będą w cykle tematyczne: wiosenny – od stycznia do czerwca i jesienny – od września do grudnia.
Harmonogram spotkań został dostosowany do roku akademickiego. Tematem jesiennego cyklu wykładów o architekturze będzie NOWA ARCHITEKTURA POLSKA.
UWAGA! Wydarzenie będzie także transmitowane na żywo na fanpage’u SARP Szczecin.
Identyfikacja wizualna: Anna Nowokuńska
www.facebook.com/nowokunska
_______________________________________________
PRZEMO ŁUKASIK urodził się w Chorzowie w 1970 roku. Ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji.
Po studiach pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette.
W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną medusagroup. Przez rok wykładał w Ecole Speciale d’Architecture w Paryżu.
Prywatnie mocno związany ze sportem – uprawia triathlon, angażuje się również społecznie na Śląsku.
_______________________________________________
WESTIVAL 14 – MŁODA ARCHITEKTURA POLSKA
Kurator: Piotr Śmierzewski
IDEA EDYCJI
Poziom architektury w Polsce od kilkunastu lat stale się podnosi, a polska architektura staje się coraz bardziej zauważalna, także poza granicami naszego kraju.
Przyczyną tego są nie tylko spektakularne realizacje znanych architektów zagranicznych w Polsce czy też sukcesy pojedynczych polskich architektów na międzynarodowych festiwalach architektury na świecie.
Jednym z głównych kanałów łączących współczesną polską architekturę ze światem jest pokolenie obecnych 25-30-latków.
Tematem pierwszego cyklu wykładów o architekturze będzie MŁODA ARCHITEKTURA POLSKA. Zaproszeni goście reprezentować będą młode polskie pracownie architektoniczne, które swoje pierwsze doświadczenia edukacyjne i zawodowe zdobywały poza granicami Polski, często na renomowanych uczelniach, a później w wybitnych pracowniach. Część tego pokolenia, które między
innymi poprzez program Erasmus miało nieskrępowany dostęp do najlepszych uczelni na świecie postanowiła po kilku latach profesjonalnych zagranicznych doświadczeń kontynuować swoją twórczą działalność w Polsce. To o nich będzie pierwszy cykl Zalewu Architektury.
Temat młodej architektury w Polsce będzie kontynuowany w czasie trwania 14 edycji WESTIVALU. Jego główna wystawa będzie próbą przedstawienia stanu najnowszej architektury Polskiej.
Przygotowana przez SARP Szczecin ekspozycja PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEJ ARCHITEKTURY, NA KTÓRĄ CZEKAM zaprojektowana przez jednego z jej uczestników, będzie pokazywała prace kilkunastu subiektywnie wybranych pracowni.
Chcemy pokazać proces twórczy młodego pokolenia polskich architektów przez prezentację szkiców, ilustracji, modeli. Prezentacja będzie miała charakter mobilny i po zakończeniu Westivalu będzie pokazywana także w innych polskich miastach .
Wystawę uzupełniać będzie TOŻSAMOŚĆ. 100 LAT POLSKIEJ ARCHITEKTURY, ekspozycja przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, uzupełniona o kontekst lokalny związany z urbanistyką i architekturą Szczecina.
Zestawienie tych dwóch perspektyw będzie główną osią dyskusji panelowych. W czasie trwania Westivalu chcemy spojrzeć na intelektualną kondycję współczesnej architektury w Polsce.
Ostatnim takim podsumowaniem stanu młodej polskiej architektury była wystawa AWANGARDA JUTRA?, która swoją pierwszą odsłonę miała w październiku 2011 roku w Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi.
Wystawa była później prezentowana jeszcze w Teatrze Wielkim – Opera Narodowa i Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Od tego czasu minęła dekada, to wystarczająco, by ponownie przyjrzeć się w nowym kontekście temu, co tworzą młodzi projektanci.
Dlatego tegoroczna edycja organizowanego przez SARP Szczecin Westivalu poświęcona będzie polskiej architekturze reprezentowanej przez jej najmłodsze pokolenie architektów.
PIOTR ŚMIERZEWSKI – architekt i wykładowca akademicki, współzałożyciel istniejącej w latach 1999-2016 pracowni HS99, autor m. in. Zakrystii Podziemnej oraz budynku ZW109 w Koszalinie, a także CINiBA (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka) w Katowicach, laureat Building Of The Year Award, Grand Prix Życie w Architekturze oraz Grand Prix Brick Award 2015 w edycji polskiej.
Od 2016 właściciel autorskiej pracowni ANALOG, która zdobyła The Plan Award 2018 (Centrum Rewitalizacji we Włocławku) i A+Award w 2020 (Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej) .
Piotr Śmierzewski ukończył Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Szkołę Architektury na Uniwersytecie Stanowym w Oklahomie.
W latach 1994-2000 pracował na Wydziale Architektury TU Darmstadt w katedrze prowadzonej przez Prof. B. Jakubeit oraz Prof. D. Eberle. W latach 2013-2017 wykładał na Politechnice Koszalińskiej.
ANALOG to pracownia zajmująca się urbanistyką, architekturą i projektami wnętrz. Biuro używa typologii i tradycyjnych technik konstrukcyjnych, by stworzyć znaczącą architekturę tła.
Duże znaczenie ma dla pracowni kontekst miejsca i dobra znajomość teorii architektury, co pozwala na wydobycie z projektu jego istotę i znaczenie.
Daniel Źródlewski