Świnoujście. Uznamski Festiwal Muzyki świętuje na słonecznej wyspie
Świnoujście. Uznamski Festiwal Muzyki świętuje na słonecznej wyspie.
Uznamski Festiwal Muzyki świętuje na słonecznej wyspie Uznam ponad trzydziestoma koncertami litewsko-niemieckie więzi
Brzmienie Litwy: od 19 września do 9 października z udziałem Davida Geringasa, Aušrinė Stundytė, Corinny Harfouch, Kwartetu Smyczkowego z Lipska, Orkiestry Kameralnej z Kłajpedy, FortVio, organisty Gewandhausu Michaela Schönheita i wielu innych
Koncerty w Peenemünde dla Pokoju i Wolności z udziałem Orkiestry Elbphilharmonie NDR, Davidem Geringasem i Stanisławem Kochanowskim oraz Baltic Sea Philharmonic z Kristjanem Järvim
Artist in Residence, David Geringas z siedmioma koncertami
Klarnecista Žilvinas Brazauskas nagrodzony Uznamską Nagrodą Muzyczną 2021
Heringsdorf, 7 września 2021 r. Uznamski Festiwal Muzyki zaprasza w dniach od 19 września do 9 października 2021 r. na trzytygodniowe świętowanie więzi litewsko-niemieckich w nadmorskiej scenerii wyspy Uznam nad Morzem Bałtyckim.
W najpiękniejszych miejscach koncertowych wyspy – w hotelach z epoki cesarskiej, nastrojowych kościołach i zamkach, a nawet w największym zabytku przemysłowym Meklemburgii-Pomorza Przedniego – dawnej elektrowni Peenemünde – wybitni muzycy zaprezentują pełną różnorodność muzyki litewskiej.
Barwną scenę muzyczną tego kraju nadbałtyckiego reprezentuje młody głos Litwy i wybitna na skalę międzynarodową śpiewaczka operowa Aušrinė Stundytė oraz ambasador kulturalny i jubilat 2021 roku David Geringas, jeden z najbardziej znaczących wiolonczelistów na świecie.
Jest on tegorocznym Artist in Residence i będzie go można usłyszeć podczas siedmiu koncertów w ramach popularnego w regionie Morza Bałtyckiego festiwalu.
Już podczas otwarcia wraz z wybitnymi muzykami z całego świata, mistrz wiolinistyki uczci litewsko-niemieckie więzi oraz przedłużony rok Beethovena światową premierą: „Hommage dla Beethovena” Donatasa Pruseviciusa.
Pasjonaci kultury litewskiej w Niemczech, tacy jak aktorka Corinna Harfouch i filmowiec Volker Koepp, wzbogacą koncerty wieczorami autorskimi i moderowanymi projekcjami filmów. Spektrum festiwalu sięga od muzyki na polsko-litewskim dworze królewskim w wykonaniu szczecińskiego Consortium Sedinum, koncertu wybitnego litewskiego pianisty jazzowego Egidijusa Buožisa, występu klasyczno-popowej grupy NICO (New Ideas Chamber Orchestra) po Trio FortVio, Orkiestrę Kameralną z Kłajpedy czy nagrodzony przez Fundację Muzyczną Ernsta von Siemensa Ensemble Synaesthesis.
Młodą elitę muzyczną kraju reprezentują również tacy utytułowani soliści jak akordeonista Martynas Levickis, pianista Lukas Geniušas i klarnecista Žilvinas Brazauskas, laureat Uznamskiej Nagrody Muzycznej 2021.
Kwartet smyczkowy z Lipska (Leipziger Streichquartett) i organista orkiestry Gewandhaus Michael Schönheit przypomną o historycznych związkach Litwy z muzycznym miastem Lipsk. Najważniejszymi koncertami spośród ponad 30 wydarzeń będą także koncerty w Peenemünde.
Założona przez Uznamski Festiwal Muzyki orkiestra Baltic Sea Philharmonic i Kristjan Järvi zaprezentują swój nowy program „Nordic Swans” na specjalnym koncercie z okazji 30-lecia Muzeum Historii i Techniki w Peenemünde.
Finał festiwalu muzycznego i zakończenie sezonu 2021 w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie świętować będzie orkiestra NDR Elbphilharmonie w historycznym obiekcie pod batutą Stanisława Kochanowskiego i z udziałem swojego byłego wiolonczelisty Davida Geringasa.
Zwiedzanie wyspy i jej synagog uzupełnia ofertę Uznamskiego Festiwalu Muzyki. Koncerty norweskiego saksofonisty jazzowego Jana Garbarka i Nordic String Quartet, które nie mogły odbyć się w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa, odbędą się w 2021 roku.
Thomas Hummel, dyrektor Uznamskiego Festiwalu Muzyki i Baltic Sea Philharmonic: „Po dziesięciu latach muzycznych podróży wokół Morza Bałtyckiego powróciliśmy na Litwę i okazało się, że ten geograficznie niewielki kraj posiada niemal niewyczerpane bogactwo muzyczne.
Na tle pandemii koronawirusa i napiętej sytuacji politycznej w Europie Wschodniej chcemy zatem przede wszystkim jednego: na wyspie Uznam dobitnie uczcić solidarność, wspólne więzi i zrozumienie poprzez muzykę z udziałem najwybitniejszych muzyków litewskiej i międzynarodowej sceny muzycznej.”
Wszystkie koncerty odbywać się będą zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi środków ostrożności związanych z pandemią koronawirusa. Aktualizacje z nimi związane dotyczące Uznamskiego Festiwalu Muzyki można znaleźć w każdej chwili na stronie internetowej www.usedomer-musikfestival.de. Więcej informacji i bilety na www.usedomer-musikfestival.de.
Alexander Datz, rzecznik prasowy
Uznamski Festiwal Muzyki, T: +49 (0)176 741 61 157, E a.datz@usedomer-musikfestival.de
O Uznamskim Festiwalu Muzyki
Od 1994 roku Uznamski Festiwal Muzyki prezentuje sztukę wokół Morza Bałtyckiego: przez trzy tygodnie od września do października gości przyciągają niepowtarzalne brzmienia ze zmieniających się co roku krajów gościnnych: Danii, Niemiec, Estonii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Norwegii, Polski, Rosji i Szwecji.
W starożytnych kościołach, malowniczo położonych zamkach i willach, w galeriach i hotelach z epoki cesarskiej, w najbardziej ekscytujących miejscach festiwalowych na wyspie Uznam, Uznamski Festiwal Muzyki prezentuje muzyczne bogactwo krajów i regionów, które łączy jedno morze: czy to w największym zabytku przemysłowym.
Muzyczne spotkanie na szczycie z mistrzem wiolonczeli Davidem Geringasem i przyjaciółmi w Świnoujściu
Koncert, w którym wezmą udział David Geringas, Dylan Blackmore, Hartmut Rohde i Troels Svane, odbędzie się 1 października o godz. 19:30, w Domu Kultury w Świnoujściu
Seebad Heringsdorf, 21 września 2021. 1 października o godzinie 19:30, w Domu Kultury w Świnoujściu odbędzie się koncert z udziałem Davida Geringasa – żywej legendy wiolonczeli.
Gdy litewski wiolonczelista chwyta za smyczek, jego wiolonczela zaczyna śpiewać. Z każdym dźwiękiem roztacza nad słuchaczami czar swojego mistrzostwa. Każdy gest ujawnia jego głęboką muzyczną wrażliwość, intensywność i esencję gry.
Litewski muzyk należy do światowej elity wiolonczelistów, jest dyrygentem i jednym z najbardziej wpływowych pedagogów muzycznych w Europie.
Dla publiczności w Świnoujściu zagra wraz ze światowej klasy muzykami. Będą to: Dylan Blackmore na skrzypcach, Hartmut Rohde na altówce i Troels Svane na wiolonczeli.
Svane był uczniem Geringasa, a obecnie to jeden z najbardziej znanych wiolonczelistów w Danii. Program koncertu pozwoli zabrać słuchaczy w poruszające podróże z dziełami Barkauskasa, Senderovasa, Beethovena i Czajkowskiego.
David Geringas urodził się 29 lipca 1946 r. w Wilnie, stolicy ówczesnej Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, w rodzinie żydowskiej. We wrześniu 1963 roku przybył do Moskwy, do nauczyciela, który ukształtował jego przyszłe życie – Mstisława Rostropowitscha.
W roku 1970 David Geringas zdobył złoty medal w Międzynarodowym Konkursie Czajkowskiego w Moskwie. Trzy lata wcześniej ożenił się z pianistką Tatianą Schatz i od tego czasu koncertował z nią w duecie. Oboje silnie zaangażowali się w działania Rostropowicza na rzecz dysydenta Aleksandra Sołżenicyna.
Po tym jak Rostropowicz w roku 1974 opuścił kraj wskutek sowieckich szykan przeciwko niemu, również małżonkowie Geringas wraz z małym synem wyjechali na Zachód w 1975 r.
Rok później David Geringas został pierwszym wiolonczelistą ówczesnej Orkiestry Symfonicznej NDR (obecnie: NDR Elbphilharmonie Orchester, Filharmonia nad Łabą) w Hamburgu i jednocześnie najmłodszym profesorem szkoły wyższej w Niemczech.
Z Davidem Geringasem współpracowało wielu najbardziej znaczących kompozytorów: Dmitrij Szostakowicz w Moskwie, György Ligeti w Hamburgu, Henri Dutilleux w Paryżu, Ernst Krenek na festiwalach w Salzburgu, Krzysztof Penderecki w Jerozolimie. Rodion Szczedrin nagrywał z nim płyty CD, Sofia Gubaidulina napisała dla niego swój drugi koncert na wiolonczelę.
Zaangażowanie małżonków Geringas w dzieło Alfreda Schnittkego zostało docenione przez Kraj Związkowy Szlezwik-Holsztyn poprzez nagrodę „Kultur heute”, co pozwoliło Davidowi Geringasowi zamówić pięć nowych dzieł u kompozytorów na niepodległej już Litwie.
Siedem koncertów, które da w tym roku na Uznamskim Festiwalu Muzyki, odzwierciedla nie tylko jego wszechstronność, lecz także postawę jako człowieka i muzyka: „Trzeba zachować ciekawość, głód wiedzy i ambicję, aby odkrywać coraz to nowe rzeczy”, mówi.
„Nauka uzależnia, ale to zdrowe uzależnienie: gdy coś odkrywasz, chcesz pójść dalej i dowiedzieć się więcej. Tak było ze mną już w dzieciństwie i tak jest nadal, mimo że przekroczyłem siedemdziesiątkę. Mam wielkie szczęście, że nigdy nie utraciłem pasji do nauki”, podsumowuje.
Więcej informacji oraz bilety dostępne są na stronie www.usedomer-musikfestival.de we wszystkich biurach informacji turystycznej na wyspie Uznam lub telefonicznie pod numerem 038378-34647.
Alexander Datz – rzecznik prasowy Uznamskiego Festiwalu Muzyki
Informacje dotyczące koronawirusa:
Wszystkie koncerty odbywają się z uwzględnieniem obowiązujących prawnie obostrzeń z powodu koronawirusa. Aktualności dotyczące Uznamskiego Festiwalu Muzyki w kontekście koronawirusa będą publikowane na stronie www.usedomer-musikfestival.de
O Uznamskim Festiwalu Muzyki
Uznamski Festiwal Muzyki od 1994 roku jest poświęcony tematyce bałtyckiej sztuki. Przez trzy tygodnie na przełomie września i października odwiedzających przyciągają jedyne w swoim rodzaju dźwięki ze zmieniających się co roku krajów goszczących, do których należą Dania, Niemcy, Estonia, Finlandia, Łotwa, Litwa, Norwegia, Polska, Rosja i Szwecja. Uznamski Festiwal Muzyki wydobywa z ukrycia muzyczne skarby krajów oraz regionów połączonych morzem.
Pokazuje je publiczności w prastarych kościołach, malowniczo położonych zamkach oraz willach, galeriach czy hotelach z czasów cesarstwa i w najbardziej ekscytujących miejscach festiwalu zlokalizowanych na wyspie Uznam.
Jest to zarówno największy zabytkowy obiekt budownictwa przemysłowego, czyli elektrownia w Peenemünde, jak i wnętrza okazałych budowli cesarskich uzdrowisk. www.usedomer-musikfestival.de
Jarosław Jaz
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych
Urząd Miasta Świnoujście