• Przeprawa promowa
  • Komunikacja miejska
  • Emilbus
  • Jomsborg
  • Rozkład jazdy PKP
  • Rozkład jazdy PKS
logo
wiadomości ze Świnoujścia i okolic, relacje z ważnych wydarzeń. Przewodnik po kulturze, rozrywce, biznesie i inwestycjach.
  • Świnoujście
  • Gryfice
  • Z kraju i regionu
  • Kontakt
  • Pogoda
  • Plan miasta
  • Ważne numery
  • Historia
O G Ł O S Z E N I E O OTWARTYM KONKURSIE OFERT NA REALIZACJĘ ZADANIA Z ZAKRESU ZDROWIA PUBLICZNEGO

Kraj i region/ Ogłoszenia/ Świnoujście

ROZMOWA Z F. CHASTRUSSE COLOMBIEREM – DYRYGENTEM SPEKTAKLU “ROMEO I JULIA”OPERY NA ZAMKU W SZCZECINIE

informacja, ogłoszenie, Opera na Zamku, rozrywka, Świnoujście, Szczecin, wydarzenia kulturalne 15 września 2021

Tweet

Opera na Zamku logoROZMOWA Z F. CHASTRUSSE COLOMBIEREM – DYRYGENTEM SPEKTAKLU “ROMEO I JULIA”OPERY NA ZAMKU W SZCZECINIE.

18 i 19 września na scenie Opery na Zamku w Szczecinie zobaczymy operę „Romeo i Julia” Ch. Gounoda w reżyserii Michała Znanieckiego, pod kierownictwem muzycznym Francka Chastrusse’a Colombiera, nominowanym za ten spektakl w kategorii „najlepszy dyrygent” do Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.

Poniżej rozmowa z dyrygentem – oczywiście do wykorzystania. Serdecznie zapraszamy na liryczny, pełen miłości i tragizmu spektakl pod perfekcyjną i wrażliwą batutą.

Szczęście do odpowiednich składników „Czasami myślę o partyturze jak o książce magicznych przepisów. Jeśli można przeczytać tę książkę, jeśli ma się szczęście do odpowiednich składników, wtedy dzieje się magia i publiczność to czuje” – mówi Franck Chastrusse Colombier*, kierownik muzyczny spektaklu „Romeo i Julia”, który zagości na deskach Opery na Zamku w Szczecinie już w weekend 18 i 19 września.

Czym jest dyrygowanie, jak ważna jest  „chemia” pomiędzy batutą a orkiestrą? Czy można wchodzić pomiędzy dzieło a odbiorcę, jak interpretować partyturę i jaka jest muzyka Charlesa Gounoda? O to pytała Magdalena Jagiełło-Kmieciak.

„Romeo i Julia” Charles’a Gounoda… Francuski kompozytor i francuski kierownik muzyczny oraz dyrygent. Czy taka więź utrudnia czy ułatwia pracę? Czuje Pan tę inną wrażliwość niż na przykład polska czy włoska? 

Istnieje oczywiście szczególna więź, która łączy nas z naszym narodowym dziedzictwem muzycznym. Jako Francuz jestem dumny, że mam zaszczyt bronić muzyki francuskiej poza Francją. Oczywiście praca w języku ojczystym jest dla mnie szczególna.

O G Ł O S Z E N I E O OTWARTYM KONKURSIE OFERT NA REALIZACJĘ ZADANIA Z ZAKRESU ZDROWIA PUBLICZNEGO

Z tego punktu widzenia opanowanie języka, w którym utwór jest śpiewany, jest zaletą, a nawet, moim zdaniem, absolutną koniecznością. Opera to spotkanie słowa, niemal w sensie biblijnym, z nutami, rodzące magię słowa śpiewanego.

Dlatego podstawowe znaczenie ma opanowanie języka, ponieważ każdy język ma swoją własną muzykalność, swój własny rytm. Czy można sobie wyobrazić dyrygenta bez umiejętności mówienia po polsku, prowadzącego polską operę? Nonsens.

Odwrotnie naturalnie również: dyrygowanie, a raczej interpretowanie muzyki francuskiej czy włoskiej bez znajomości tych języków nie jest możliwe. Miałem duże szczęście, ponieważ studiowałem we Włoszech, a nawet wygrałem tam konkurs włoskiego repertuaru („Trubadur” G. Verdiego).

Czuję więc szczególny emocjonalny związek zarówno z włoskim repertuarem lirycznym, jak i z repertuarem francuskim. Jeśli można pozwolić mi na anegdotę: istnieje szczególny związek między operą „Romeo i Julia” a Polską.

Utwór miał prawykonanie w 1867 roku w Théâtre-Lyrique de Paris, ale utwór wszedł do repertuaru Opery Paryskiej w 1888 roku z braćmi Reszke (Jan i Edward) w rolach Romea i Frère LaurentaKażdy ma swoją listę ulubionych kompozytorów. Czy Gounod jest u Pana na tej liście? 

Absolutnie tak! To genialny orkiestrator, niesamowita muzykalność, mistrz harmonii.

Wobec tego łatwiej się go gra, a może wręcz przeciwnie? Lubię, więc jestem bardziej wyczulony na każdą nutę?

Dyrygowanie partytury jest aktem miłości. Gdybym powiedział, że lubię wszystkie i przygotowuję się tak samo, to byłoby to kłamstwo. Ale zawsze staram się mieć romantyczną więź z partyturą.

Można na przykład mieć szczególny związek z partyturą niekoniecznie z powodów muzycznych. Podczas produkcji „Carmen” w Szczecinie poznałem moją obecną żonę. Od tamtej pory pozostaję z tą operą w szczególnym związku (śmiech).

Gounoda uznaje się za twórcę opery lirycznej. Jego muzyka przesycona intymnością daje duże pole do popisu dyrygentowi. Wyczytuje Pan tę intymność tylko z partytury czy „dokłada” swoją”?  

Powiedzmy sobie jasno – w ogóle nie wierzę w koncepcję „wstawiania” siebie  jako dyrygenta do utworu. Jesteśmy wykonawcami, tylko w tle. Na pierwszym planie stoi tylko kompozytor, twórca.

Czasami widzimy dyrygentów „przeszkadzających” utworowi przez  nadmierne gestykulacje albo przez nieuzasadnione interpretacje niezwiązane z prawdą partytury. Wykonawcy służą kompozytorowi, a nie na odwrót.

Zatem jak Pan tę intymność „Romea i Julii” wyczarowuje z nut? W jaki tajemny sposób? 

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo trudno to wyjaśnić słowami. Słowami można muzykę opisać tylko do pewnego stopnia, im dalej, tym bardziej to niemożliwe. Mogę jednak powiedzieć, że Gounod ma teksturę orkiestrową, która sprzyja tej intymności.

Na ile dyrygując tę operę jest Pan wierny partyturze? Nie korci, by zrobić coś swojego? Jest Pan jej wierny do bólu? 

Interpretacja partytury to odnalezienie rzeczywistości, która leży  poza nutami. Jak wspomniałem wcześniej, uważam, że wykonawca nie powinien wchodzić pomiędzy dzieło a publiczność.

Wykonawca musi dokonywać artystycznych wyborów interpretacyjnych, szanujących partyturę i dających się uzasadnić muzycznie. Nie oznacza to, że istnieje tylko jedna możliwa interpretacja, wręcz przeciwnie.

Ale w prawdziwej interpretacji nie ma miejsca na dowolność. Stąd potrzeba opanowania języka opery, którą się prowadzi, bo o wspomnianych wyborach interpretacyjnych często decydują słowa, które są śpiewane.

Można zić, przeszarżować? przesad

To stałe ryzyko. Myślę, że musimy dążyć do równowagi. A to jedna z najtrudniejszych rzeczy do osiągnięcia.

Wobec tego jak ten sam utwór zabrzmiałby, gdyby batutę miał w rękach ktoś inny, o innej wrażliwości, temperamencie?

Inaczej, co jest piękne. Każdy dyrygent ma inny „dźwięk”. Jest też chemia między niektórymi orkiestrami a pewnymi dyrygentami. Ze względu na uzyskany efekt artystyczny mogę powiedzieć, że z orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pozostajemy w tej kategorii – „chemia” (śmiech).

Ironicznie mówi się o tej operze, że to „cztery duety miłosne z dodatkami”? Jak by Pan to skomentował?

Moja odpowiedź będzie prawdopodobnie bardziej ironiczna niż komentarz, który Pani cytuje. Powiedzenie, że „Romeo i Julia” sprowadza się do czterech duetów, to zapomnienie o arii Julii, Romea, Stefana i o scenach zespołowych (chór wstępny a capella lub finał mieczy)…

A niewielu kompozytorów może pochwalić się skomponowaniem czterech tak wysokiej jakości duetów w tej samej operze, pomiędzy tymi samymi dwoma postaciami.

Staje Pan z partyturą przed muzykami i śpiewakami. Wszyscy ją Państwo znają. Od czego zaczyna Pan pracę? 

Lubię pracować z dużym wyprzedzeniem, a wraz z czasem otwieranie partytury staje się chwilą medytacji. To moment, w którym teraźniejszość (ty i ja) i przeszłość (kompozytor) stanowią jedność.

​Rzadko mówi się o tym, jak dyrygent kontroluje siebie i „współprzeżywa” dzieło wraz z solistami i muzykami. Pana współpracownicy mówią, że jest to Pana olbrzymia zaleta…

Uczyłem się w akademii (Accademia Chigiana), gdzie myślą przewodnią było: „miej ciepłe serce, chłodną głowę”. Nadal słyszę, głos Maestra Gianluigiego Gelmettiego powtarzającego te słowa… Znowu wszystko jest kwestią równowagi, w tym przypadku między emocjami a kontrolą.

Na ile ta równowaga przekłada się na sam spektakl, spotkanie z publicznością?

Czasami myślę o partyturze jak o książce magicznych przepisów. Jeśli można przeczytać tę książkę, jeśli ma się szczęście do odpowiednich składników, wtedy dzieje się magia i publiczność to czuje.

Widownia, poprzez aktywne słuchanie, jest jednym z podstawowych składników tej magicznej receptury. Wyobcowanie, którego zaznaliśmy w ostatnich miesiącach, pokazuje, że relacja, która łączy teatr operowy i jego publiczność, jest wyjątkowa.

Otrzymał Pan nominację do XV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy dyrygent” właśnie za operę „Romeo i Julia” w Szczecinie. Co to znaczy właściwie „najlepszy dyrygent”? 

Wierzchołek góry lodowej. Ten, który widzimy, ale najmniejszy w rzeczywistości. Dyrygent jest niczym bez orkiestry, bez chóru, bez baletu, bez solistów, bez techników… Jestem niezmiernie dumny z tej nominacji. Nie na poziomie osobistym, ale na poziomie zbiorowego sukcesu.

Dziękuję za rozmowę.

*FRANCK CHASTRUSSE COLOMBIER

Franck Chastrusse Colombier jest uważany za jednego z najlepszych dyrygentów operowych swojego pokolenia. Studiował w Accademia Chigiana (Siena) i uzyskał wyższy dyplom dyrygentury w Ecole Normale de Musique w Paryżu. Karierę rozpoczął we Włoszech w wieku 22 lat. Miał okazję doskonalić swoje umiejętności u Georges’a Pretre’a, Seiji Ozawy i Maurizia Arenu. Współpracował z takimi artystami jak Leo Nucci, Patrizia Ciofi, Juan Diego Florez, Beatrice Uria Monzon, Bryn Terfel, Samuel Ramey, Joyce di Donato. We Francji był asystentem dyrygenta w operze Massy’ego, a także asystentem Alaina Guingala w Avignon National Opera i Orchestre National d’Ile de France. W Opéra de Massy od 2008 roku jest dyrektorem artystycznym spektakli „młodej widowni”. Współpraca ta została szczególnie pozytywnie przyjęta przez Reseo, europejską sieć edukacji operowej i tanecznej). W 2011 roku stworzył Bus Opéra de Massy, który otrzymał wsparcie od Erasmusa w ramach europejskiego programu Educ’Opéra. Franck Chastrusse Colombier jest laureatem Konkursu Spoletto, jednogłośnie zdobył I nagrodę w międzynarodowym konkursie Luigi Mancinelli na dyrygenta operowego (2014). Zauważony przez jednego z najwybitniejszych światowych dyrygentów Kurta Masura. W Polsce dyrygował w Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie. Od września 2019 roku jest kierownikiem muzycznym Opery Śląskiej w Bytomiu.

Fot. F. Chastrusse’a Colombiera: Filberto Mariani

Fot. ze spektaklu: Piotr Gamdzyk©Opera na ZamMagdalena Jagiełło-Kmieciak

rzeczniczka prasowa Opery na Zamku

Zobacz także

JOHN WICK 4_PLAKAT1

Kraj i region /

24 marca “John Wick 4” premierowo w Multikinie!

świnoujście-logo-kraina-44-wysp1

Ogłoszenia /

Świnoujście. Wydział Komunikacji: tu umówisz wizytę

świnoujście-logo-kraina-44-wysp1

Świnoujście /

Uwaga mieszkańcy Gminy Świnoujście! Posiadacze szamb na posesjach – zmiana w przepisach

‹ Świnoujście. “Fantazja” na Warszowie. Kolejne inwestycje w przedszkolu przy ulicy Sosnowej › Jutro w Świnoujściu obchody rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę
Świnoujście

Twoja reklama

  • Cennik

Galerie

  • Galeria ART
  • Miejsce sztuki44
  • Ferie 2023 w Świnoujściu
  • Ruch statków: Świnoujście, Zatoka pomorska

Kamery on-line

  • Świnoujście promenada
  • Przeprawa promowa
  • Widok na plażę
  • Widok na plażę z Radisson Blu Resort
  • Latarnia
  • Ogłoszenia drobne
  • Historia
  • Ferie 2023 w Świnoujściu
  • Ruch statków: Świnoujście, Zatoka pomorska

Komunikacja

  • Przeprawa promowa
  • Komunikacja miejska
  • Emilbus
  • Jomsborg
  • Rozkład jazdy PKP
  • Rozkład jazdy PKS

Warto odwiedzić

  • Fort Gerharda
  • Fort Anioła
  • Fort Zachodni
  • Podziemne miasto
  • Latarnia morska
  • Muzeum Rybołówstwa
  • Miejski Dom Kultury
  • Biblioteka Miejska

Turystyka

  • Baza noclegowa
  • Biura podróży
  • CIT
  • Biura turystyczne

Prawo i Biznes

  • Twój biznes
  • Prawo

Komnata kultury

  • Poezja
  • Proza
  • Sztuka amatorska

Kulinaria

  • Blog kulinarny Danusi

Radio i telewizja

Radio Szczecin 106,3FM TV Świnoujście TV Słowianin

Polecane strony

Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl M&Ł Lipcowie ze Świnoujścia Jooble Jooble Opera na Zamku Żegluga Szczecińska GS24 Komenda Miejska Policji w Świnoujściu praca na statkach Jooble Port Szczecin-Świnoujście MKS Flota
Politechnika Morska w Szczecinie
Akademia-Morska-Gdynia-logo polecane strony
Zespół Szkół Morskich
Muzeum Narodowe w Szczecinie
szpital-logo

Ogrody kompleksowo – Villa Verde

tarasy kompozytowe
Tarasy kompozytowe Usługi ogrodnicze
Zabudowy balkonów
portal Okna Szczecin

Świnoujście – Andrzej Warzecha

Głosuj na Karsibór

1 maja aleja debow
1 maja deptak
1 maja 2
1 maja aleja debow
1 maja deptak
1 maja 2
Oddaj głos
Naprawmy To - Świnoujście

REKLAMA

REKLAMA

obozy konne

TWOJA REKLAMA

Cennik

Reklama

okna pcv szczecin

Polecane

  • 010Zwolnisz do 50 km/h – Świnoujście instaluje w tunelu odcinkowy pomiar prędkości
    25 marca 2023
  • świnoujście-logo-kraina-44-wysp1Świnoujście. Wydział Komunikacji: tu umówisz wizytę
    24 marca 2023
  • JOHN WICK 4_PLAKAT124 marca “John Wick 4” premierowo w Multikinie!
    24 marca 2023
  • Świnoujście. Piątek – sobota. Prawdziwe renifery i święty MikołajŚwinoujście. PEC pracuje bez przerwy
    24 marca 2023
  • Zmiana czasu_PKP IntercityZmiana czasu na letni w PKP Intercity
    24 marca 2023
  • Plakat A3 - Targi pracy 2023 popr21Świnoujście. Zaproszenie na Targi Pracy 2023
    24 marca 2023
  • iot-g9e4109dc4_1920Masz pomysł na innowację społeczną? Sięgnij po grant z programu ORLEN Social Lab
    23 marca 2023
  • zupa25.03Świnoujskie spotkanie przy zupie
    23 marca 2023
  • Urząd Miejski Świnoujście logoLXXVI sesja Rady Miasta Świnoujście – 30 marca 2023 r.
    23 marca 2023
  • Zdjęcie ilustracyjneŚwiatowy Dzień Wody. Oto sposoby, by o nią dbać i oszczędzać pieniądze
    22 marca 2023
  • CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 80Szpital Miejski w Świnoujściu. Uwaga! Przywracamy możliwość odwiedzin, jednak pod pewnymi warunkami
    22 marca 2023
  • Świnoujście. Inwestycje. Ruszyła termomodernizacja budynku urzędu miasta.Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego: „Prowadzenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu”
    22 marca 2023
  • plakatUniwersytet Szczeciński – konferencja naukowa z udziałem m.in. prof. Jana Miodka
    22 marca 2023
  • świnoujście-logo-kraina-44-wysp1Świnoujście. „Wakacje ze strażakami – Festyn i zawody sportowo-pożarnicze 2023 r.”: wynik konkursu
    22 marca 2023
  • CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 80Świnoujście. Uwaga! Szpital zatrudni…
    22 marca 2023
  • Klub-literacki1Świnoujście. Posłuchaj naszych poetów
    21 marca 2023
  • zkplogo_czarneMDK Świnoujście. ARA 2023 Przegląd powiatowy – zmiana terminu
    20 marca 2023
  • mieszkaniakomunalne1Świnoujście. Mamy dofinansowanie do budowy mieszkań komunalnych
    20 marca 2023
  • turniej-headPierwszy turniej z cyklu o puchar KS Prawobrzeże 2023
    19 marca 2023
  • DSC_7913Handel przy granicy
    18 marca 2023

Reklama

Najnowsze wiadomości

  • Uwaga mieszkańcy Gminy Świnoujście! Posiadacze szamb na posesjach – zmiana w przepisach
    25 marca 2023
    Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości, których budynki mieszkalne nie zostały
  • Zwolnisz do 50 km/h – Świnoujście instaluje w tunelu odcinkowy pomiar prędkości
    25 marca 2023
    Przejazd autem przez tunel pod Świną o długości niemal 1,5 kilometra nie powinien zająć więcej niż kilka minut. Oczywiście, kierowcy muszą pamiętać
  • Świnoujście. Wydział Komunikacji: tu umówisz wizytę
    24 marca 2023
    Wizyty w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Świnoujście umawiane są przez stronę internetową. Poniżej szczegóły Wizyty w Wydziale Komunikacji Urzędu
  • 24 marca “John Wick 4” premierowo w Multikinie!
    24 marca 2023
    24 marca Keanu Reeves powraca w filmie „John Wick 4” na ekrany kin sieci Multikino! Bilety są dostępne w kasie kin, na stronie www.multikino.pl
  • Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie ma szansę na Fryderyka!
    24 marca 2023
    Nowy album chóru „The Sound of the Sea”, wydany w styczniu br. pod skrzydłami prestiżowej wytwórni DUX Recording Producers został nominowany do
  • Świnoujście. PEC pracuje bez przerwy
    24 marca 2023
    Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. informuje, iż w roku 2023 nie planuje corocznej przerwy technologicznej w dostawie energii cieplnej na cele
  • Rozliczenie CIT do 30 czerwca. Sprawozdania finansowe do końca marca br.
    24 marca 2023
    Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostało już
  • Świnoujście. Szkolenie dla funkcjonujących rodzin zastępczych
    24 marca 2023
    17 marca 2023r. w siedzibie MOPR w Świnoujściu odbył się warsztat szkoleniowy dla rodziców zastępczych, pod tytułem „Trudności we współpracy
  • Mistrzostwa Marynarki Wojennej w biegach przełajowych
    24 marca 2023
    W dniach 21 – 22 marca, na stadionie miejskim OSiR w Świnoujściu odbyły się Mistrzostwa Marynarki Wojennej w biegach przełajowych. Reprezentacja 8
  • MKS Flota Świnoujście. Rywal bez Kuzia, ale z Okuszką i Barańskim
    24 marca 2023
    Za nami dwa mecze ligowe i jeden o Puchar Polski. Tak się złożyło, że wszystkie rozegrane zostały w Świnoujściu. Teraz, po raz pierwszy w tym roku w
  • Zmiana czasu na letni w PKP Intercity
    24 marca 2023
    W nocy z 25 na 26 marca 2023 roku nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Oznacza to, że musimy przestawić zegarki z godziny 2:00 na 3:00. W tym czasie w
  • Świnoujście. Zaproszenie na Targi Pracy 2023
    24 marca 2023
    Powiatowy Urząd Pracy w Świnoujściu z przyjemnością zaprasza do udziału w Targach Pracy, które odbędą się 30.03.2023 r.  w godzinach 10:00 –
  • Masz pomysł na innowację społeczną? Sięgnij po grant z programu ORLEN Social Lab
    23 marca 2023
    Wiesz jak rozwiązać problem ważny dla lokalnej społeczności, wymyśliłeś praktyczne narzędzie i szukasz partnera, który pomoże ci w realizacji twojej
  • Gryfice. Ruszyły Kreatywne Wioski!
    23 marca 2023
    Ruszyły Kreatywne Wioski! Cykl autorskich zajęć artystycznych stworzonych i realizowanych przez Panią Agnieszkę Ostrowską. Dzieci z czterech
  • Świnoujskie spotkanie przy zupie
    23 marca 2023
    Jak co miesiąc widzimy się w ostatnią sobotę miesiąca na Placu Mickiewicza przed urzędem miasta. Bądźmy punktualnie o godzinie 13.00. Zupę drugi
  • Piłkarskie zmagania świnoujskich szkół podstawowych w kategorii dziewcząt i chłopców w ramach Igrzysk Dzieci
    23 marca 2023
    W środę, 22 marca 2023 r. na boisku piłkarskim Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” przy ulicy Matejki 17A, odbyły się Mistrzostwa Miasta
  • LXXVI sesja Rady Miasta Świnoujście – 30 marca 2023 r.
    23 marca 2023
    LXXVI sesja Rady Miasta Świnoujście w dniu 30 marca 2023 r. o godz. 9.00 w sali 315 Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu Projekt porządku obrad: 1.
  • Zawodnicy Klubu Lekkoatletycznego OSiR „Wyspiarz” z kolejnymi medalami z Mistrzostw Województwa w LA
    22 marca 2023
    W dniu 19 marca 2023 r., Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizował dla zawodników uczęszczających na treningi lekkoatletyczne do Sekcji
  • W porcie Szczecin w Basenie Kaszubskim powstają nowe nabrzeża
    22 marca 2023
    Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego” to jeden z flagowych projektów inwestycyjnych realizowanych przez Zarząd Morskich
  • Światowy Dzień Wody. Oto sposoby, by o nią dbać i oszczędzać pieniądze
    22 marca 2023
    22 marca to Światowy Dzień Wody. Ten niezwykle cenny surowiec jest dziś szczególnie narażony na zanieczyszczenie m.in. przez ścieki przemysłowe i

Back to Top

Zgoda na nieodpłatne wykorzystanie herbu Świnoujścia na stronie internetowej www.tu.swinoujscie.pl oraz na materiałach promujących w/w stronę zgodnie z zasadami określonymi w księdze znaku. WPT-P.013.9.2016.
Zgoda wydana przez Prezydenta Miasta Świnoujście.

Sąd Okręgowy w Szczecinie I Wydział Cywilny Sekcja Rejestrowo-Egzekucyjna postanowieniem Sądu z dn. 16.09.2016 r. sygnatura akt I Ns Rej. „Pr” 49/16 wpisano do rejestru dzienników i czasopism tytuł tu.swinoujscie pod numerem rejestru 1023

Strona posiada Certyfikat Bezpieczeństwa SSL

https://tu.swinoujscie.pl/kontakt/

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Nasz Instagram

Nasz Twitter

Tweets by @tu_swinoujscie
Odwiedź nas też tu:
  • Świnoujście
  • Gryfice
  • Z kraju i regionu
  • Kontakt
  • Pogoda
  • Plan miasta
  • Ważne numery
  • Historia
© Tu Świnoujście | polityka prywatności
Obsługa: Dotflow.pl