• Przeprawa promowa
  • Komunikacja miejska
  • Emilbus
  • Jomsborg
  • Rozkład jazdy PKP
  • Rozkład jazdy PKS
logo
wiadomości ze Świnoujścia i okolic, relacje z ważnych wydarzeń. Przewodnik po kulturze, rozrywce, biznesie i inwestycjach.
  • Świnoujście
  • Gryfice
  • Z kraju i regionu
  • Kontakt
  • Pogoda
  • Plan miasta
  • Ważne numery
  • Historia
Plac Wolności

Kraj i region/ Ogłoszenia/ Rozrywka/ Sport/ Świnoujście

Twój ruch. Chodnikami, parkami, deptakami przez Świnoujście

informacja, ogłoszenie, rozrywka, sport, Świnoujście, wydarzenia 23 sierpnia 2021

Tweet

Świnoujście. Trwają konsultacje społeczne dotyczące komunikacyjnej i transportowej przyszłości miasta.Twój ruch. Chodnikami, parkami, deptakami przez Świnoujście.

Kolejny tydzień konsultacji społecznych odbywających się pod hasłem „Twój Ruch” dedykujemy kierowcom.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie wyeliminujemy samochodów z naszych ulic.

Są nam przecież potrzebne wtedy gdy chcemy zrobić większe zakupy, porozwozić dzieci po przedszkolach i szkołach, czy kiedy czujemy się słabsi lub chorzy.

Ale dzisiaj jeszcze podsumowujemy stan chodników w naszym mieście: Jaki był ten stan, a jaki jest obecnie?

Niewiele na inwestycje

Na początku lat dwutysięcznych stan chodników w Świnoujściu był bardzo zły. Z tego powodu często dochodziło do wypadków szczególnie wśród osób starszych lub z ograniczoną sprawnością ruchową, które to osoby przebywały na leczeniu sanatoryjnym.

Przyczynami takiego stanu były – nieodpowiednia jakość materiałów, z której wykonana była nawierzchnia lub całkowity brak chodników w wielu miejscach.

Drugim powodem był brak funduszy na budowę i remonty chodników. Budżet miasta był wówczas niewielki, na inwestycje i utrzymanie dróg wydawano ok. 4 mln. zł, co stanowiło mniej niż 4,0 % budżetu miasta.

W 2003 r. rozpoczął się czas intensywnych działań inwestycyjnych w celu poprawy infrastruktury miejskiej. Przystąpiono wówczas do napraw chodników w dzielnicy uzdrowiskowej i zwrócono uwagę nie tylko na jakość nawierzchni ale także na ich estetyczny wygląd.

Efektem prac była równa nawierzchnia deptaka na Promenadzie Historycznej, chodników w całej dzielnicy nadmorskiej,  na ul. Armii Krajowej oraz na ul. Chopina i Piłsudskiego.

Wysoki standard realizacji inwestycji drogowych z udziałem architektów utrzymywano przy kolejnych przedsięwzięciach i stan taki obowiązuje do dzisiaj.

W dzielnicy nadmorskiej zastosowane są indywidualnie zaprojektowane jasne płytki o wymiarach 20×20 cm, uzupełniane dla stworzenia atrakcyjnego wzoru drobną kostką kamienną.

Ul. Chopina

Nowy pomysł na chodniki

Ul. Armii Krajowej

W świetle braku na rynku dobrych materiałów na nawierzchnię chodników, podjęto się próby ponownego wykorzystania bardzo trwałych i dużych poniemieckich płyt kamiennych, które licznie występowały na miejskich chodnikach.

Były one układane rzędem na styk i wskutek użytkowania były pozapadane tworząc nierówne krawędzie. Często zdarzało się też, że płyty chodnikowe były  połamane przez wjeżdżające na chodniki samochody.

Aby zniwelować nierówności w miejscach styków płyt, układając od nowa nawierzchnię postanowiono porozsuwać je i ułożyć między nimi wąskie wstawki z kostki brukowej.

To rozwiązanie pełni swoją funkcję do dzisiaj i było stosowane również np. w Szczecinie. Tam jednak zastosowane mniej dogodną dla pieszych kostkę o większych wymiarach.

Ul. Bohaterów Września

W mieście zrezygnowano natomiast z kostki betonowej brukowej, tzw. polbruku szczególnie w miejscach reprezentacyjnych i licznie użytkowanych.

Kostka ta miała wówczas złą jakość i w krótkim czasie potrafiła się kruszyć. Nawet dodatkowe badania laboratoryjne zlecane przez miasto do zbadania dostarczanej od dostawców kostki brukowej nie gwarantowały trwałości tego materiału.

Złą jakość potwierdzały doświadczenia wielu innych miast. Kilkuletnie użytkowanie chodników kończyło się zmiana ich w gruzowiska.

Kostka rozpadała się na drobne kawałki pod wpływem warunków atmosferycznych. W naszym mieście odbyło się to w małej skali, bo szybko zaczęto weryfikować jakość dostaw i w wielu przypadkach odstępowano od zastosowania tego niepewnego materiału.

Kontrole producentów nie były wtedy skutecznie realizowane przez upoważnione instytucje, pomimo zapisów, jakie pojawiły się w prawie budowlanym. Rozwijający się wolny rynek stał się niejednokrotnie samowolny, nieprzestrzegający żadnych zasad jakości.

Dzisiaj problem z kostką betonową można zaobserwować jeszcze na ścieżce rowerowej na ul. 11-Listopada, która sukcesywnie jest naprawiana. Jakość betonowej kostki znacznie się poprawiła, więc bez większych obaw można ją stosować na chodnikach, a nawet drogach.

Deptaki

Historycznie pierwszym typowym deptakiem w Świnoujściu była promenada wzdłuż ul. Żeromskiego. Jeszcze nie tak dawno wyłożona była mało atrakcyjnymi szarymi betonowymi płytkami 50×50 cm.

W wyniku konkursu zapisów planu zagospodarowania przestrzennego miasta oraz konkursu architektonicznego, została zmodernizowana i wydłużona Historyczna Promenada oraz wybudowana nowa tzw.

Promenada Zdrowia, dla której miejsce wytworzyła cofająca się morska zatoka i tym samym powiększający się ląd. Promenada nadmorska, wybudowana również w kierunku wschodnim do ul. Al. Interferie, tworzy obecnie ciąg o długości ok. 2,7 km (wraz z Promenadą Zdrowia).

Planowana jest jej kontynuacja, ale już o bardziej leśnym charakterze w kierunku wschodnim do końca ulicy Uzdrowiskowej.

Promenada historyczna

W mieście w ostatnich latach powstały też dwa inne deptaki: w centrum miasta na ul. Bohaterów Września oraz ul. Monte Cassino, a także (zgodnie z zaleceniami uzdrowiskowymi) na odcinku ul. Słowackiego.

Deptaki tworzą uspokojoną strefę ruchu z uprzywilejowanym ruchem pieszych, dając tym samym większy komfort mieszkańcom zamieszkującym licznie przy tych ulicach.

Parki miejskie

Park Zdrojowy, to największy park miejski. Ten zabytkowy park o powierzchni ponad 60 ha jest jednym z największych parków uzdrowiskowych w Polsce, dodatkowo z bardzo ciekawą historią.

Obecnie modernizowany jest  kolejny sektor przy ul. Krzywoustego, który zostanie oddany do użytku na początku września. Park posiada ok. 20 km alei i ścieżek o różnych nawierzchniach.

Są wśród nich gruntowe oraz żwirowe utwardzone na poboczach kostką granitową. Jest także asfaltowa aleja dla rolek. Park Zdrojowy to miejsce gdzie można pobiegać i pospacerować w otoczeniu pięknej natury. Ale tak jest dopiero od kilkunastu lat.

Jeszcze na początku tego stulecia większa część parku była podtopiona i nie nadawała się do użytkowania. Podtopione drzewa chorowały i przewracały się. Nie było systemu melioracji, która zniszczona została pod koniec wojny.

Koniecznym zatem  było zaprojektowanie i utworzenie nowego systemu melioracji, a dopiero potem przystąpienie do jego rewaloryzacji.

Obecnie możemy już z niego niemal w pełni korzystać tak, jak to działo się przed wojną. Miasto zmierza także do odtworzenia dwóch kawiarni, które wówczas funkcjonowały. Jest nią altana koncertowa, gdzie mogłyby się odbywać różne wydarzenia.

Park Zdrojowy

Kolejny park w naszym mieście to Park Chopina. W 2013 roku został zmodernizowany. Odbyło to się z poszanowaniem pierwotnego przeznaczenia tego miejsca, tj. cmentarza.

Od lat 30-tych ubiegłego stulecia pełni rolę parku miejskiego. W parku tym uporządkowana została zieleń, powstały komfortowe do spacerowania aleje, zlokalizowano w nim budynek z funkcją biura, toalet, ale także pomieszczeniem wystawowym, gdzie dawniej mieścił się klub brydżowy.

Cały park został zmodernizowany na podstawie konkursu architektonicznego i wymagał wiele zabiegów aby stał się przyjazny dla mieszkańców, bardziej słoneczny i wyposażony w dobrą infrastrukturę.

Place miejskie

Place miejskie w Świnoujściu to Plac Wolności, Plac Słowiański i Plac Borowskiego. Wszystkie w ciągu ostatnich kilkunastu lat zostały zmodernizowane i tworzą przyjemną atmosferę oraz są ulubionym miejscem spotkań dla mieszkańców.

Plac Wolności był tym placem, który wymagał największych nakładów ze strony miasta. Przed przebudową funkcjonował w zmienionej w stosunku do pierwotnej przedwojennej funkcji. Służył jako rondo dla samochodów.

Miasto postanowiło przywrócić mu historyczną funkcję placu miejskiego, szczególnie, że układ zabudowy jednoznacznie taki charakter mu nadaje.

Bardzo dokładnie przeanalizowano układ komunikacyjny, który wymagał przeorganizowania. Szeroko omawiane były warianty ograniczenia ruchu między Placami Wolności i Słowiańskim, aby stworzyć uspokojoną strefę pieszą czy też wariant utworzenia deptaku na Wybrzeżu Władysława IV, a ruch kołowy pozostawić w całości na Armii Krajowej.

W związku z tym, że była podobna ilość zwolenników obu wariantów, Miasto Świnoujście postanowiło przyjąć wariant pośredni i ograniczyć ruch samochodowy na obu ulicach poprzez utworzenie ich jednokierunkowymi, nie zamykając tym samym żadnej z nich.

Obecny wygląd Palcu Wolności jest wynikiem konkursu architektonicznego. Z uwagi na ciekawe rozwiązania plac został nagrodzony w roku, 2013 i uznany jako najlepsza Modernizacja Roku. Oceny dokonała liczna komisja konkursowa architektów z całej Polski.

Plac zgodnie z przewidywaniami jest miejscem spotkań i wielu wydarzeń. Wokół istnieje wiele kawiarni i restauracji. Szum fontanny koi mieszkańców i turystów,  a strumienie wody w połączeniu z rzeką dają radość dzieciom.

Plac Wolności

Podsumowując, w ciągu ostatnich kilkunastu lat Miasto Świnoujście zrobiło milowy krok w przygotowaniu infrastruktury dla pieszych.

Wskutek wcześniejszych wieloletnich zaniedbań w infrastrukturze drogowej ciągle są jeszcze chodniki wymagające napraw, ale problem ten dotyczy traktów mniej uczęszczanych i sukcesywnie będą one tam również realizowane.

Piesi mają do dyspozycji szerokie, wygodne chodniki, usytuowane z reguły po obu stronach jezdni, wiele stref z uspokojonym ruchem samochodowym oraz długie aleje parkowe do spacerów.

Czy potrzeba jeszcze więcej takich stref?  Niech mieszkańcy ocenią sami i prześlą opinię w ramach trwających konsultacji na adres: konsultacje@um.swinoujscie.pl lub wrzucą swoją propozycję do niebieskiego pudełka, które znajduje się na parterze budynku Urzędu Miasta Świnoujście.

http://www.swinoujscie.pl/

Zobacz także

ksiazeczkawojskowa

Kraj i region /

Świnoujście. Obwieszczenie o kwalifikacji wojskowej

zaproszeniems441

Ogłoszenia /

Świnoujście. Światłowstąpienie w ms44

OffoweCzwartki_fb_1080x1080_Bezmiar1

Rozrywka /

„Bezmiar” przedpremierowo w ramach OFFowych czwartków ze Storytel w Multikinie

‹ Świnoujście. Można już podziwiać wyjątkowe mozaiki. Kolorowo i artystycznie na Promenadzie Zdrowia › Świnoujście. Twój Ruch. Tydzień kierowcy
Świnoujście

Twoja reklama

  • Cennik

Galerie

  • Galeria ART
  • Miejsce sztuki44
  • Ferie 2023 w Świnoujściu
  • Ruch statków: Świnoujście, Zatoka pomorska
  • GAZ-SYSTEM – aktualności, komunikaty prasowe

Kamery on-line

  • Świnoujście promenada
  • Przeprawa promowa
  • Widok na plażę
  • Widok na plażę z Radisson Blu Resort
  • Latarnia
  • Ogłoszenia drobne
  • Historia
  • Ferie 2023 w Świnoujściu
  • Ruch statków: Świnoujście, Zatoka pomorska
  • GAZ-SYSTEM – aktualności, komunikaty prasowe

Komunikacja

  • Przeprawa promowa
  • Komunikacja miejska
  • Emilbus
  • Jomsborg
  • Rozkład jazdy PKP
  • Rozkład jazdy PKS

Warto odwiedzić

  • Fort Gerharda
  • Fort Anioła
  • Fort Zachodni
  • Podziemne miasto
  • Latarnia morska
  • Muzeum Rybołówstwa
  • Miejski Dom Kultury
  • Biblioteka Miejska

Turystyka

  • Baza noclegowa
  • Biura podróży
  • CIT
  • Biura turystyczne

Prawo i Biznes

  • Twój biznes
  • Prawo

Komnata kultury

  • Poezja
  • Proza
  • Sztuka amatorska

Kulinaria

  • Blog kulinarny Danusi

Radio i telewizja

Radio Szczecin 106,3FM TV Świnoujście TV Słowianin

Polecane strony

Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl Infomare.pl M&Ł Lipcowie ze Świnoujścia Jooble Jooble Opera na Zamku Żegluga Szczecińska GS24 Komenda Miejska Policji w Świnoujściu praca na statkach Jooble Port Szczecin-Świnoujście MKS Flota
Politechnika Morska w Szczecinie
Akademia-Morska-Gdynia-logo polecane strony
Zespół Szkół Morskich
Muzeum Narodowe w Szczecinie
szpital-logo

Ogrody kompleksowo – Villa Verde

tarasy kompozytowe
Tarasy kompozytowe Usługi ogrodnicze
Zabudowy balkonów
portal Okna Szczecin

Świnoujście – Andrzej Warzecha

Głosuj na Karsibór

1 maja aleja debow
1 maja deptak
1 maja 2
1 maja aleja debow
1 maja deptak
1 maja 2
Oddaj głos
Naprawmy To - Świnoujście

REKLAMA

REKLAMA

obozy konne

TWOJA REKLAMA

Cennik

Reklama

okna pcv szczecin

Polecane

  • zaproszeniems441Świnoujście. Światłowstąpienie w ms44
    29 marca 2023
  • ksiazeczkawojskowaŚwinoujście. Obwieszczenie o kwalifikacji wojskowej
    29 marca 2023
  • SG dzienotwarty1“Dzień otwarty” Straży Granicznej w Świnoujściu
    29 marca 2023
  • ZabytkiUlga na zabytki
    28 marca 2023
  • 2Świnoujście otwiera tunel. O testach i procedurach odbiorowych
    28 marca 2023
  • OffoweCzwartki_fb_1080x1080_Bezmiar1„Bezmiar” przedpremierowo w ramach OFFowych czwartków ze Storytel w Multikinie
    27 marca 2023
  • CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90Książnica Pomorska. Konkurs historyczno-literacki: Przestrzenie dziedzictwa
    27 marca 2023
  • Dungeons & Dragons_Przedsprzedaż_MULTIKINO (2)Zajmij najlepsze miejsce na premierze „Dungeons & Dragons. Złodziejski honor”!
    27 marca 2023
  • Jest umowa na termomodernizację Urzędu Miasta w Świnoujściu.Świnoujście. Unieważnienie konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym
    27 marca 2023
  • 010Zwolnisz do 50 km/h – Świnoujście instaluje w tunelu odcinkowy pomiar prędkości
    25 marca 2023
  • świnoujście-logo-kraina-44-wysp1Świnoujście. Wydział Komunikacji: tu umówisz wizytę
    24 marca 2023
  • JOHN WICK 4_PLAKAT124 marca “John Wick 4” premierowo w Multikinie!
    24 marca 2023
  • Świnoujście. Piątek – sobota. Prawdziwe renifery i święty MikołajŚwinoujście. PEC pracuje bez przerwy
    24 marca 2023
  • Zmiana czasu_PKP IntercityZmiana czasu na letni w PKP Intercity
    24 marca 2023
  • Plakat A3 - Targi pracy 2023 popr21Świnoujście. Zaproszenie na Targi Pracy 2023
    24 marca 2023
  • iot-g9e4109dc4_1920Masz pomysł na innowację społeczną? Sięgnij po grant z programu ORLEN Social Lab
    23 marca 2023
  • zupa25.03Świnoujskie spotkanie przy zupie
    23 marca 2023
  • Urząd Miejski Świnoujście logoLXXVI sesja Rady Miasta Świnoujście – 30 marca 2023 r.
    23 marca 2023
  • Zdjęcie ilustracyjneŚwiatowy Dzień Wody. Oto sposoby, by o nią dbać i oszczędzać pieniądze
    22 marca 2023
  • CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 80Szpital Miejski w Świnoujściu. Uwaga! Przywracamy możliwość odwiedzin, jednak pod pewnymi warunkami
    22 marca 2023

Reklama

Najnowsze wiadomości

  • Świnoujście. Światłowstąpienie w ms44
    29 marca 2023
    Światłowstąpienie – tak zatytułowanym projektem fotograficznym rozpocznie się kwiecień w galerii ms44. Prezentowanym pracom Krzysztofa Gołucha,
  • Świnoujście. Obwieszczenie o kwalifikacji wojskowej
    29 marca 2023
    OBWIESZCZENIE WOJEWODY ZACHODNIOPOMORSKIEGO z dnia 28 marca 2023 roku o kwalifikacji wojskowej w województwie zachodniopomorskim w 2023 roku Na podstawie art.
  • O naborze do MOSG i specyfice służby
    29 marca 2023
    Promowali formację, a zainteresowanych służbą zachęcali do składania aplikacji. W Gdyni, Pucku, Redzie, Świnoujściu i Gryficach funkcjonariusze z
  • “Dzień otwarty” Straży Granicznej w Świnoujściu
    29 marca 2023
    Pomorski Dywizjon Straży Granicznej i Placówka Straży Granicznej w Świnoujściu zapraszają na “Dzień otwarty”. Zwiedzanie jednostek
  • Gryfice. Kreatywne Wioski z morszczynem pęcherzykowatym! inspirujemy się lokalną przyrodą i botaniką
    29 marca 2023
    Morszczyn, kawowe retro stylizacje i stworki! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć w świetlicy wiejskiej w Stawnie w ramach Kreatywnych Wiosek. Pigułka
  • Gryfice. Morszczyn pęcherzykowaty, kawa i stworki – takie rzeczy tylko w Kreatywnych Wioskach
    29 marca 2023
    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania w Trzygłowie 10.03.2023 r. Morszczyn rządzi w Kreatywnych Wioskach! Inspirujemy się lokalną przyrodą i
  • Początek budowy kolejnego niszczyciela min dla 8FOW
    29 marca 2023
    28 marca, na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., w Gdańsku odbyło się uroczyste rozpoczęcie cięcia blach dla czwartego z serii nowoczesnych
  • Pracując zdalnie możemy zmniejszyć zużycie prądu o 38 proc.
    28 marca 2023
    Już 6 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, wskazujące m.in. na konieczność pokrycia przez pracodawcę kosztów
  • Ulga na zabytki
    28 marca 2023
    Możesz skorzystać z ulgi na zabytki, jeżeli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego i osiągasz dochody opodatkowane PIT.
  • Gryfice. Mroźne obrazy w Świeszewie, Kreatywne Wioski 2023
    28 marca 2023
    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszego spotkania w Świeszewie! Zobaczcie mroźne obrazy, które wyszły spod rąk dzieci i młodzieży. Wkrótce
  • Gryfice. Mroźne obrazy w Trzygłowie, Kreatywne Wioski 2023
    28 marca 2023
    W poniedziałkowe popołudnie, ze śniegiem wirującym za oknami, dzieci wyczarowywały mroźne obrazy. Farby akrylowe, gołąbeczki, wałki i fragmenty mat
  • Gryfice. Mroźne obrazy w Prusinowie, Kreatywne Wioski 2023
    28 marca 2023
    Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć malarskich w świetlicy w Prusinowie. Próbowaliśmy wyczarować mroźne obrazy. Wyobrażaliśmy sobie, że
  • Gryfice. Mroźne obrazy w Borzyszewie, Kreatywne Wioski 2023
    28 marca 2023
    Pierwszy etap spotkań w Kreatywnych Wioskach to malowanie mroźnych obrazów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć w świetlicy w Borzyszewie,
  • Świnoujście otwiera tunel. O testach i procedurach odbiorowych
    28 marca 2023
    W komendzie świnoujskiej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie policji, straży pożarnej, przedstawicieli wykonawcy inwestycji i nadzoru,
  • „Bezmiar” przedpremierowo w ramach OFFowych czwartków ze Storytel w Multikinie
    27 marca 2023
    30 marca o godzinie 19.00 w ramach cyklu filmowego „OFFowe czwartki ze Storytel” w Multikinie widzowie będą mogli zobaczyć przedpremierowo „Bezmiar”
  • Książnica Pomorska. Konkurs historyczno-literacki: Przestrzenie dziedzictwa
    27 marca 2023
    Książnica Pomorska i Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie zapraszają uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz szkół średnich
  • Zajmij najlepsze miejsce na premierze „Dungeons & Dragons. Złodziejski honor”!
    27 marca 2023
    Multikino rozpoczęło przedsprzedaż biletów na „Dungeons & Dragons: Złodziejski honor”. Film wejdzie do kin 14 kwietnia, a bilety są dostępne
  • 250. parkrun Moniki na 286. parkrunie
    27 marca 2023
    I stało się na sobotnim 286. parkrunie Monika Murawska pokonała 5 kilometrowy dystans po raz 250. Prawie zawsze obecna i prawie zawsze gotowa do wsparcia
  • Świnoujście. Unieważnienie konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym
    27 marca 2023
    Zarządzeniem Nr 160/2023 z dnia 24 marca 2023 r. Prezydent Miasta Świnoujście unieważnił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z
  • Czy zagadka zimnej fuzji jądrowej została rozwiązana?
    26 marca 2023
    Instytut Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy ze Szczecińskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Fizycznego zapraszają na wykład otwarty prof.

Back to Top

Zgoda na nieodpłatne wykorzystanie herbu Świnoujścia na stronie internetowej www.tu.swinoujscie.pl oraz na materiałach promujących w/w stronę zgodnie z zasadami określonymi w księdze znaku. WPT-P.013.9.2016.
Zgoda wydana przez Prezydenta Miasta Świnoujście.

Sąd Okręgowy w Szczecinie I Wydział Cywilny Sekcja Rejestrowo-Egzekucyjna postanowieniem Sądu z dn. 16.09.2016 r. sygnatura akt I Ns Rej. „Pr” 49/16 wpisano do rejestru dzienników i czasopism tytuł tu.swinoujscie pod numerem rejestru 1023

Strona posiada Certyfikat Bezpieczeństwa SSL

https://tu.swinoujscie.pl/kontakt/

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Nasz Instagram

Nasz Twitter

Tweets by @tu_swinoujscie
Odwiedź nas też tu:
  • Świnoujście
  • Gryfice
  • Z kraju i regionu
  • Kontakt
  • Pogoda
  • Plan miasta
  • Ważne numery
  • Historia
© Tu Świnoujście | polityka prywatności
Obsługa: Dotflow.pl