Muzeum Narodowe w Szczecinie. SIŁY ANTYGRAWITACJI #4 POLSKO-NIEMIECKIE WARSZTATY ARTYSTYCZNE
Muzeum Narodowe w Szczecinie. SIŁY ANTYGRAWITACJI #4 POLSKO-NIEMIECKIE WARSZTATY ARTYSTYCZNE oraz POKAZ FINAŁOWEGO WIDOWISKA „THE RAFT”.
9-4 sierpnia 2021 – warsztaty
13 sierpnia 2021, 21.00 – „The Raft” – otwarty dla publiczności pokaz finałowy
„Siły Antygrawitacji”
To już czwarta odsłona polsko-niemieckiego projektu artystycznego, którego realizacja rozpoczęła się w styczniu 2020 roku (odbyły się do tej pory trzy edycje, w tym jedna z powodu pandemii wirtualnie).
Czwarta edycja to sześciodniowe spotkanie z nowym cyrkiem, teatrem, muzyką. Projekt jest interdyscyplinarny, otwiera się na nowe formy artystycznej ekspresji, poszukuje nowych perspektyw i przestrzeni, również w sensie dosłownym, stąd kolejna edycja warsztatów, kolejne miejsce, nowe widoki.
Warsztaty odbędą się nad jeziorem Dąbie, na terenie Centrum Żeglarskiego, gdzie grupa spędzi ze sobą niemal tydzień, z dala od zgiełku miasta, co sprzyjać będzie skupieniu na pracy, integracji i wzmacnianiu dobrosąsiedzkich transgranicznych kontaktów.
Wydarzenie skierowane jest do młodych osób (18-30 lat) zamieszkujących Euroregion Pomerania, w szczególności artystów, zarówno indywidualnych, jaki i członków grup artystycznych, ale również tych, którzy swoją przygodę ze sztuką dopiero rozpoczynają.
Projekt ma charakter edukacyjno-artystyczny. Uczestnicy będą mieli do wyboru jeden z trzech warsztatów podstawowych, tj. teatr/ruch, akrobatykę powietrzną, muzykę.
Ponadto będą mogli uczestniczyć w warsztatach dodatkowych, obejmujących m.in. żonglerkę, chiński pal, klaunadę, pantomimę, fireshow itp. W ramach zajęć dodatkowych, wszyscy chętni, będą mieli również okazję zaproponować współuczestnikom warsztat oparty na własnych unikatowych umiejętnościach.
Będą to warsztaty z zakresu: żonglerki, szczudeł, slack line, monocykli, technik teatru ognia, akrobatyki powietrznej, muzyki kreatywnej. Ze względu na specyfikę miejsca, w którym nasze spotkanie będzie się odbywać, jedno popołudnie poświęcone zostanie żeglarstwu.
Projekt warsztatowy zostanie zakończony plenerowym pokazem, swego rodzaju preludium do ostatecznego widowiska. Będzie to podsumowanie efektów warsztatowej pracy, połączone z doświadczeniem zebranym podczas poprzednich spotkań.
Połączymy teatr, nowy cyrk i muzykę na żywo, a punktem wyjścia spektaklu będzie obraz „Tratwa Meduzy” francuskiego malarza Théodore’a Géricaulta.
Do projektu w roli trenerów zostali zaproszeni artyści ze Szczecina, Poznania, Berlina. Są to aktorzy, reżyserzy teatralni, muzycy, artyści cyrkowi.
To specjaliści w swoich dziedzinach, legitymujący się doświadczeniem w pracy warsztatowej, w przekazywaniu wiedzy zarówno praktycznej, jak i merytorycznej.
Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).
– Projekt dofinansowany przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieżową
The Raft – widowisko finałowe
13 sierpnia 2021, godzina 21.00
Czasami każdy potrzebuje tratwy. Nieważne jak bardzo nie chcielibyśmy się do tego przyznać, ludzkie życie jest ustawicznym balansowaniem pomiędzy błogimi przystaniami spokoju, a niebezpiecznym żywiołem nieznanego.
Gdzieś pomiędzy tu i teraz, a tam i kiedyś, które nie wiadomo jakie będą. Popychani przez siły często większe od nas samych, marzymy o pomocnej dłoni, wyciągniętej przez los, łucie szczęścia, promyku nadziei.
Ktoś płynie pontonem przez Morze Śródziemne, ktoś podnosi kwiat przeciwko policyjnym pałkom, ktoś przykuwa się do drzewa. Wszyscy z nadzieją na lepszą przyszłość, która niekoniecznie nadejdzie. Matka głupich schodzi ze sceny ostatnia.
Widowisko teatralno – cyrkowe z muzyka na żywo, będące finałową prezentacją projektu Siły Antygrawitacji #4. Spektakl jest inspirowany obrazem :”Tratwa Meduzy” Théodore’a Géricaulta.
W projekcie bierze udział grupa młodych artystów ze Szczecina, Trzebieży, Polic, Greifswaldu, Pasewalku i Neubrandenburgi.
Projekt odbywa się w dniach 9-14.08.2021 na terenie Centrum Żeglarskiego w Szczecinie
Wydarzenie jest darmowe dla widzów
Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).
Projekt dofinansowany przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieżową
Daniel Źródlewski