Jeśli możesz to spróbuj, czyli rowerem po Świnoujściu
Jeśli możesz to spróbuj, czyli rowerem po Świnoujściu.
TWÓJ RUCH. Przychylny klimat, płaski teren oraz ilość i jakość dróg rowerowych sprawiają, że Świnoujście może pretendować do miana rowerowej stolicy Polski.
Na 130 kilometrów dróg miejskich, ponad 40 km to ścieżki i trasy rowerowe przygotowane według najlepszych standardów.
Mają pełne parametry szerokości, a nawierzchnie wykonane są z masy bitumicznej lub polbruku. Budowane są praktycznie przy wszystkich nowych inwestycjach drogowych.
– Wiadomo, że nie każdy i nie zawsze może poruszać się po mieście na rowerze. Z różnych powodów: wieku, chorób itp., ale także wybierając się na duże zakupy, czy odwożąc dziecko do żłobka, przedszkola – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście Barbara Michalska. – Ale ci którzy mogą, mają taką możliwości, powinni spróbować. To naprawdę szybki, bezpieczny, a przy tym zdrowy sposób komunikacji.
Długa lista ścieżek
Inwestycji związanych z transportem i ruchem w mieście, tych już zakończonych, w trakcie i planowanych, jest tyle, że można by o nich napisać osobny artykuł. Skupmy się na tych najważniejszych.
To przebudowa ulicy 1 Maja, głównej drogi na wyspie Karsibór. Oprócz nowej ulicy i chodnika wzdłuż całej jezdni powstanie także ponad 3-kilometrowa ścieżka rowerowa.
Będzie nią można jechać już od zjazdu z mostu. Ponad 1,2- kilometrowa ścieżka rowerowa będzie także przy trwającej budowie obwodnicy wschodniej i kolejne 1,3 km dalej aż do Centrum Usług Mulnik.
Drogi dla rowerów powstają także wzdłuż ulic Trentowskiego i Jachtowej.
Z tych planowanych najdłuższa będzie ponad 6 – kilometrowa droga rowerowa, która połączy ulicę Barlickiego z dojazdem do Międzyzdrojów, a poprzez budowę ścieżki wzdłuż ulicy Sąsiedzkiej także z osiedlem Przytór-Łunowo.
Na lewobrzeżu nowa droga rowerowa będzie biegła także wzdłuż ulicy Sienkiewicza.
Zdrowo i bezpiecznie
Komfort podróżowania rowerem po mieście gwarantują nie tylko ścieżki. W Świnoujściu co roku przybywa stojaków na jednoślady, powstają też kolejne stacje naprawy rowerów.
Planowane duże parkingi (na ponad 200 miejsc postojowych) przy ulicach Jachtowej i Bałtyckiej/Wojska Polskiego, będą przystosowane do systemu Bike and Ride.
Co to oznacza? Że będzie można tam bezpieczne zostawić rower i przesiąść się do autobusu komunikacji miejskiej.
Zdrowotne korzyści korzystania z tej formy komunikacji są powszechnie znane. Na rowerze uciekamy przed chorobami serca i układu krążenia, poprawiamy wydolność organizmu, wzmacniamy mięśnie, stawy i kręgosłup, utrzymujemy prawidłową masę ciała. Od dawna wiadomo, że jazda rowerem doskonale wpływa również na samopoczucie.
Weź udział, czekamy na Twoją opinię
Trwają konsultacje społeczne dot. poruszania się po mieście (samochodem, rowerem, pieszo, autobusem miejskim). Będą trwały do końca września br. Z uwagi na skomplikowany charakter podzieliliśmy dyskusje na części.
Przed nami jeszcze:
– 9-15 sierpnia poświęcamy komunikacji miejskiej w Świnoujściu
Jednocześnie rozpoczniemy odrębne, trwające do połowy września konsultacje dotyczące linii autobusowych po otwarciu tunelu.
– 16-22 sierpnia – EkoTydzień dedykowany polityce niskoemisyjnej i ekologicznym rozwiązaniom,
– 23-29 sierpnia – tydzień kierowcy
– 30 sierpnia – 5 września – tydzień bez samochodu, czy da się żyć bez samochodu?
– 6 -19 września – prezentacja scenariuszy, webinar,
– 20-26 września- Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju Transportu
– 27 września – 4 października – raport końcowy z konsultacji
Zachęcamy Państwa do udziału. Na Państwa opinie, sugestie itp. do końca września czekamy pod adresem e-mail: konsultacje@um.swinoujscie.pl
Wszystkie informacje na temat konsultacji znajdziecie Państwa na stronie www.swinoujscie.pl zakładka „Konsultacje społeczne dot. poruszania się po mieście”. bezpośredni link: http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/789
BIK UM Świnoujście
Hanna Lachowska
Główny Specjalista