DOSTAŁEŚ SMS Z PROŚBĄ O DOPŁATĘ ZA PRĄD? UWAŻAJ TO MOŻE BYĆ OSZUSTWO!
DOSTAŁEŚ SMS Z PROŚBĄ O DOPŁATĘ ZA PRĄD? UWAŻAJ TO MOŻE BYĆ OSZUSTWO!
Oszuści znów atakują. Podszywając się pod dostawcę energii wysyłają sms do użytkowników z informacją o konieczności zapłaty zaległości za prąd.
Nieuregulowanie wskazanej kwoty spowoduje odłączenie energii elektrycznej. Niestety wejście w zawarty w treści wiadomości link i autoryzowanie transakcji powoduje utratę z konta kwoty znacznie większej niż podana w wiadomości. Bądźmy ostrożni i zawsze weryfikujmy otrzymane wiadomości.
O metodach działania oszustów informowaliśmy już wielokrotnie. Sposób ich działania jest bardzo podobny, dlatego bez względu na przedstawioną historię zawsze musimy zachować czujności i przede wszystkim zweryfikować otrzymaną wiadomość.
Tym razem przestrzegamy o nowym oszustwie, które pojawiło się na terenie powiatu szczecineckiego. Sprawcy oszustw podszywając się pod dostawcę energii wysyłają do użytkowników wiadomość sms, w treści której informują o niewielkiej zaległości za prąd.
Nieuregulowanie tej kwoty spowoduje odłączenie energii elektrycznej. W wiadomości podany jest również link, umożliwiający dokonanie opłaty.
Po wejściu w niego jesteśmy przekierowani na stronę płatności, gdzie mamy możliwości wyboru banku. Następnie odbywa się proces logowania, w którym podany zostaje tylko numer klienta, bez żadnego hasła.
Po chwili otrzymamy sms z kodem, który należy wpisać we wskazanym na stronie miejscu. Niestety wykonanie tych czynności może być bardzo zgubne i prowadzić do utarty kwoty znacznie większej niż została wskazana w wiadomości.
Niestety dość dotkliwie przekonał się o tym mieszkaniec naszego powiatu, który po zakończonej transakcji, chcąc sprawdzić czy wysłany przelew został zrealizowany, stwierdził że z jego konta pobrano metodą blik ponad 2 000 złotych.
Mając powyższą sytuację na uwadze, raz jeszcze przestrzegamy przez sprawcami oszustw. Ich metody są cały czas udoskonalane, dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy nie robili niczego pochopnie i pod presją czasu.
Zanim dokonamy płatności musimy zweryfikować czy opisana w wiadomości sytuacja faktycznie ma miejsce. Nigdy też nie wchodźmy w otrzymane linki, które przekierowują nas na fałszywe strony banku.
Nie dajmy się zwieźć, gdyż są one łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień. Podczas logowania się musimy być bardzo ostrożni i czujni.
Ważne jest także, żebyśmy o metodach stosowanych przez oszustów rozmawiali z najbliższymi. To pozwoli im ochronić nie tylko pieniądze, ale i dane osobowe.
asp. Anna Matys
Oficer prasowy
KPP w Szczecinku