Tunel w Świnoujściu. Zakończono produkcję obudowy tunelu
Tunel w Świnoujściu. Zakończono produkcję obudowy tunelu.
6280 segmentów obudowy tunelu wyprodukowano w zakładzie prefabrykacji, który specjalnie w tym celu powstał na wyspie Uznam. To dokładnie tyle, ile potrzeba do obudowania całego tunelu.
Łącznie w zakładzie prefabrykacji przygotowano 615 dwumetrowych i 170 półtorametrowych pierścieni. Z tego maszyna drążąca ułożyła już wszystkie mniejsze i ponad 200 większych. Obudowany tunel ma 687 metrów długości.
– Do produkcji elementów prefabrykowanych potrzebnych było około 30 tysięcy m3 betonu. Segmenty powstały z betonu na kruszywie łamanym, granitowym. Część z nich jest klasycznie zbrojona stalą zbrojeniową, a część włóknami stalowym. Jeden dwumetrowy pierścień składa się z ośmiu segmentów i waży 100 ton – mówi Inżynier Rezydent z firmy Lafrentz Jacek Król.
Wyprodukowane elementy obudowy tunelu przetransportowane zostały na plac składowy oraz w rejon komory startowej. Tak, aby w odpowiednim momencie maszyną drążąca TBM Wyspiarka mogła je zamontować we wnętrzu tunelu.
Zakończenie produkcji segmentów nie oznacza jednak końca działalności zakładu prefabrykacji. Nadal przez całą dobę będą powstawały w nim prefabrykaty na konstrukcje wewnętrzne w tunelu.
– Cieszymy się, że kolejny etap tej inwestycji jest już za nami. Mamy już wszystkie segmenty, ringi, aby obudować tunel. W sierpniu Wyspiarka powinna zakończyć drążenie pod samym dnem Świny. Krok po kroku jesteśmy coraz bliżej końca inwestycji – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.
Nie tylko samo drążenie
TBM Wyspiarka po przejściu pod dnem Świny, przejdzie kolejną inspekcję. Ostatecznie zakończy pracę w komorze odbiorczej już na wyspie Wolin.
Obecnie wykonywane jest deskowanie tzw. łoża dla TBM, które umożliwi wprowadzenie Wyspiarki do szybu odbiorczego.
Poza tym trwają roboty konstrukcyjne rampy dojazdowej w segmentach od R1 do R16, zasypka stropu R14-R16, a także roboty wykończeniowe konstrukcji rampy.
Z kolei po stronie wyspy Uznam, skąd zaczęło się drążenie tunelu, uszczelniane są ściany szczelinowe oraz płyta denna komory startowej. W segmentach od S1 do S11 metodą stropową wykonywane są rampa oraz tunel.
Na wiadukcie dojazdowym w ciągu ulicy Karsiborskiej montowane są krawężniki. Kontynuowana jest zasypka stropów w segmentach S10 oraz S11.
Dodatkowo ściany szczelinowe są uszczelniane, wyrównywane i torkretowane. Trwają także roboty wykończeniowe konstrukcji rampy.
Najdłuższy w Polsce
Tunel będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce – to 1484 metry drążone przy pomocy TBM, a z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi aż 1780 metrów. Obecnie najdłuższym tunelem drogowym w kraju jest gdański tunel pod Martwą Wisłą – ma 1377 metrów.
Inwestorem jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrentz.
Koszt tej inwestycji to ponad 900 mln złotych, z czego ponad 775 to dofinansowanie z Unii Europejskiej (85 procent). Resztę inwestor Gmina Miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu.
Prace zakończą się pod koniec 2022 roku. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gülermak.
Mat. i fot. Miasto Świnoujście/Sweco
Hanna Lachowska
Główny Specjalista
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych
Urząd Miasta Świnoujście