Muzeum Narodowe w Szczecinie. Muzealny rejs przez wieki – warsztaty rodzinne
Muzeum Narodowe w Szczecinie. Muzealny rejs przez wieki – warsztaty rodzinne.
Zwłaszcza podczas wakacyjnych, gorących miesięcy, kiedy woda kusi obietnicą ochłody, dalekich podróży i niezwykłych przygód zalecamy połączenie miłości do wodnego żywiołu z szacunkiem dla jego niejednokrotnie niszczycielskiej siły.
Zapraszamy do zabawy z wodą – na sucho.
Narodziny żeglugi
Tak mogło być. Dawno, dawno temu … Wędrówki ludzi pierwotnych poszukujących terenów nadających się do zamieszkania nie były, jak by się mogło zdawać, zupełnie swobodne.
Hamowały je lub opóźniały pojawiające się utrudnienia i przeszkody, takie jak: pustynie, ogromne, pokryte lodowcami i poprzecinane przepaściami łańcuchy górskie, bagna, nieprzebyte puszcze czy dżungle, wrogie ludy i wreszcie woda – wielkie rzeki, jeziora, morza oraz oceany.
Nie wiadomo, jak długo linia brzegu pozostawała granicą nie do pokonania. Jednak był to czas wystarczający, by poczynione obserwacje i ponawiane próby sforsowania wodnych przeszkód doprowadziły do wypracowania dwóch podstawowych zasad budowy jednostek pływających.
Pierwsza polegała na łączeniu elementów mających własną pływalność tak, by mogła między nimi przepływać woda, a ich całkowita wyporność pozwalała na transport określonej ilości ładunku – ludzi i towarów. W ten sposób budowano tratwy i trzcinowe statki.
Druga zasada zakładała budowę szczelnego kadłuba, który swą pływalność zawdzięczał wyparciu wody przez powietrze, a nie materiałowi, z którego był zbudowany. Zgodnie z tą regułą powstawały np. skórzane i drewniane czółna.
Obie zasady do dziś są, z powodzeniem, stosowane w tworzeniu jednostek pływających w różnych zakątkach naszego globu. Tylko od czasu do czasu w środowisku naukowym odżywa spór o to, czy genezy średniowiecznych żaglowców szukać w wydrążonym pniu, pływającej wiązce trzciny, czy może w kombinacji obu.
Dzieje żeglugi kryją w sobie jeszcze sporo fascynujących zagadek. Co do jednego badacze przeszłości wydają się zgodni: człowiek skonstruował pierwsze jednostki pływające zanim osiodłał konia czy wymyślił koło.
Zapraszamy dzieci, rodziców oraz opiekunów do wspólnej zabawy w ramach muzealnych domowych warsztatów. Poniżej zamieszczamy ciekawe zadania dla przyszłych i obecnych wilków morskich, które merytorycznie przygotowała Ewa Kimak z Działu Edukacji MNS.
ZADANIA DO POBRANIA: https://muzeum.szczecin.pl/images/edukacja/edu_rozp-skompresowany.pdf
Pragniemy poinformować Państwa, że w najbliższy poniedziałek zamieścimy również dodatkowe informacje o modelach i zabytkach techniki okrętowej, które zostały przygotowane przez Leszka Kocelę – Kierownika Działu Historii Żeglugi MNS.