Od 3 czerwca nowe przepisy unijne ws. przewożenia pieniędzy przez granicę
Od 3 czerwca nowe przepisy unijne ws. przewożenia pieniędzy przez granicę.
3 czerwca 2021 r. wchodzą w życie przepisy UE [1], które rozszerzają obowiązki m.in. osób przewożących pieniądze przez granicę.
Jeśli będzie to kwota co najmniej 10 000 euro, to przy wjeździe i wyjeździe z UE trzeba będzie złożyć deklarację tych środków właściwym organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej.
Środek lokomocji nie ma tu znaczenia.
Rozporządzenie 2018/1672 rozszerza obowiązki osób przemieszczających środki pieniężne przez granicę i obszary kontroli przeprowadzanych przez służby graniczne.
Dotyczy to przepływu środków pieniężnych w transporcie, na przykład pieniędzy wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii w przesyłkach pocztowych, kurierskich, cargo lub ładunkach kontenerowych.
Rozszerzono także definicję środków pieniężnych o towary używane jako wysoce płynne środki przechowywania wartości [2] i karty przedpłacone [3].
Osoba, która przewozi co najmniej 10 000 euro, wjeżdżając do Unii lub wyjeżdżając z niej, musi złożyć deklarację tych środków właściwym organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej. Środek lokomocji nie ma tu żadnego znaczenia.
Jak zgłosić przewóz pieniędzy
W przypadku, gdy pieniądze w transporcie w wysokości co najmniej 10 000 euro są wwożone do Unii lub wywożone z Unii:
- jeśli deklarację składa podróżny – ma obowiązek zgłoszenia pieniędzy,
- jeśli pieniądze są przesyłane w przesyłkach – organy celne mogą wymagać od nadawcy lub odbiorcy lub ich przedstawiciela danych środków pieniężnych – w zależności od przypadku – aby złożył deklarację ujawnienia pieniędzy w ciągu 30 dni.
Przejdź do rozporządzenia wykonawczego i wzorów formularzy na stronie internetowej EUR-Lex.
[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1672 z 23 października 2018 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1889/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 października 2005 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Wspólnoty lub wywożonych ze Wspólnoty.
[2] Karta przedpłacona oznacza kartę niespersonalizowaną, wymienioną w załączniku I pkt 2, przechowującą wartość pieniężną lub środki bądź oferującą dostęp do wartości pieniężnych lub środków, która może być wykorzystana do celów transakcji płatniczych, nabycia towarów czy usług lub do wypłaty gotówki, w przypadku gdy taka karta nie jest powiązana z rachunkiem bankowym.
[3] Towar używany jako wysoce płynny środek przechowywania wartości oznacza towar, wymieniony w załączniku I do Rozporządzenia (pkt 1), który charakteryzuje wysoki stosunek wartości do objętości i który można bez trudu wymienić na gotówkę na łatwo dostępnych rynkach obrotu, ponosząc tylko niewielkie koszty transakcyjne – np. monety o zawartości złota co najmniej 90 %; oraz kruszec w postaci sztabek, samorodków lub grudek o zawartości złota co najmniej 99,5 %.
Małgorzata BrzozaRzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie