Wilk widziany w Świnoujściu
Wilk widziany w Świnoujściu.
Od kilku dni mieszkańcy Świnoujścia sygnalizują obecność wilka na terenie miasta. Zwierze widziane miało być m.in. w okolicach Dzielnicy Nadmorskiej.
Służby miejskie monitorują sprawę. Zaangażowani są także przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Wilki – ze względu na zmniejszającą się stale liczbę tych zwierząt – objęte są ścisłą ochroną. Liczebność wilka szarego w Polsce jest szacowana jest obecnie na ok. 600 par.
Gatunek ten jest objęty ochroną na mocy ustawy o ochronie przyrody, która gwarantuje również rolnikom rekompensaty za szkody w pogłowiu zwierząt gospodarczych wyrządzone przez te zwierzęta.
Dodatkowo wilk jest chroniony w ramach Konwencji Berneńskiej, Konwencji Waszyngtońskiej i Dyrektywy Siedliskowej. Specjaliści radzą, by w przypadku spotkania wilka, nie podejmować działań na własną rękę.
– Od razu, kiedy pojawiły się informacje dotyczące obecności zwierzęcia w naszym rejonie, podjęliśmy stosowne działania – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Paweł Sujka. – Współpracujemy z przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, którzy monitorują sytuację. Służby pracują już w naszym mieście, a ich zadaniem jest odłowienie zwierzęcia. Uspokajam jednak, że zwierzęciu nic nie grozi. Należy do gatunku chronionego. Zostanie więc uśpione i wywiezione z wyspy.
Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jeśli jednak zbliżają się do siedzib ludzkich, jest to przejaw instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Spotykając wilka, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
nie należy dokarmiać wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. O ich obecności natychmiast należy powiadomić właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska,
jeśli spacerujesz po lesie, biegasz lub uprawiasz inne formy terenowej rekreacji, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów,
- jeśli pracujesz w lesie, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy,
- nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników,
- jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy.
Za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Tekst: BIK UM Świnoujście