Zachdniopmorskie. Podsumowanie eko-spacerów
Zachdniopmorskie. Podsumowanie eko-spacerów.
To miał być intensywny weekend dla członków Stowarzyszenia Polska 2050 i taki był. W każdym województwie organizowane były tzw. eko-spacery, czyli spacery połączone ze sprzątaniem terenu wokół.
W przypadku województwa zachodniopomorskiego odbyło się siedem takich spacerów: w Cerkwicy, Policach, Mielnie, Drawsku Pomorskim, Lipianach, Stargardzie i Szczecinie.
Członkowie i sympatycy ruchu chodzili po lasach, parkach, terenach rekreacyjnych a nawet plażach. Zliczając ilość przespacerowanych kilometrów w sumie przeczesano i posprzątano ponad 35 km.
Zebrano ponad 2 tony śmieci, na które złożyło się ponad 210 worków oraz wiele specyficznych przedmiotów w tym kilka opon (w samym tylko Szczecinie wokół Gubałówki wyciągnięto z wąwozów 5 opon), dwie lodówki (to zasługa ekipy spacerującej w Cerkwicy), mina ćwiczebna (na plaży w Mielnie) oraz obudowy od telewizorów czy plażowe parawany.
Przed spacerem w Szczecinie zawarty został kontrakt obywatelski „Czyste Lasy Szczecina”, który zakłada zobowiązanie tamtejszej ekipy do realizacji eko-spacerów raz w miesiącu w różnych zalesionych częściach miasta.
Odpowiedzialnymi za realizację kontraktu Szymon Hołownia uczynił liderów na powiat miasto Szczecin: Agnieszkę Malinowską-Wasiluk i Aleksandra Cywińskiego.
„Liczne wizyty w lasach Szczecina, podczas których sprzątaliśmy śmieci, unaoczniła nam olbrzymią skalę problemu: mówimy o plastiku, szkle, papierze i wszelkich innych wytworach cywilizacji. Żyjemy w dobie antropocenu i chyba niestety pogodziliśmy się z tym, że jako gatunek ludzki nie jesteśmy w stanie zmienić biegu zdarzeń. Ależ jesteśmy!!! Mamy sprawczość i użyjemy jej, by zmienić oblicze tej ziemi. Uważamy, że zieleń potrzebuje naszego wsparcia, tak, aby mogła nam jak najpełniej służyć. Chcemy pomóc sobie i naturze. Śmieci w lesie to nie tylko problem natury estetycznej, to również zagrożenie dla zwierząt, oraz zatruwanie wód podziemnych. Beneficjentami naszej akcji czynimy wszystkich mieszkańców Gminy Miasta Szczecin” – tak brzmią podstawowe założenia kontraktu.
„Zapraszamy do obejrzenia na naszym fanapge’u wideorelacji z wyciągania opony z jednego z wąwozów w lasach nieopodal Gubałówki. Sprawę zgłaszaliśmy do służb miejskich już od prawie roku. Bezskutecznie. Dlatego w niedzielę kwestię wyciągnięcia opony wzięliśmy w swoje ręce” – opowiada dr Aleksander Cywiński w nawiązaniu do zabawnej inicjatywy, która jednak odbiła się sporym echem wśród członków ruchu Polska 2050 w całym kraju.
„Zachęcamy mieszkańców Szczecina i okolic do udziału w kolejnych eko-spacerach. Następny, kwietniowy odbędzie się w Dąbiu. Jesteśmy niemal pewni, że tam również będziemy mieć ręce pełne roboty” – wyjaśniła Agnieszka Malinowska-Wasiluk.
Przemysław Łonyszyn
Koordynator ds. mediów lokalnych w woj. zachodniopomorskim
STOWARZYSZENIE POLSKA 2050
Nasz fanpage: https://www.facebook.com/Polska2050ZP/