• Przeprawa promowa
  • Komunikacja miejska
  • Emilbus
  • Jomsborg
  • Rozkład jazdy PKP
  • Rozkład jazdy PKS
logo
Tu Świnoujście - wiadomości ze Świnoujścia i okolic, relacje z ważnych wydarzeń. Przewodnik po kulturze, rozrywce, biznesie i inwestycjach.
  • Świnoujście
  • Gryfice
  • Z kraju i regionu
  • Kontakt
  • Pogoda
  • Plan miasta
  • Ważne numery
  • Ogłoszenia drobne
    • Dodaj ogłoszenie
    • Regulamin
  • Historia

Świnoujście

Świnoujście. 1000% ZWROTU Z INWESTYCJI? NIE DAJ SIĘ NABRAĆ OSZUSTOWI I OSTRZEŻ INNYCH!
Franciszek, Maria i Wiktoria – najpopularniejsze imiona 2020 w Świnoujściu
Świnoujście. Ulica Nowojachtowa. Dementujemy „sensacje” Stowarzyszenia
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zakłada fundację, która będzie wspierać uzdolnioną młodzież
Zachodniopomorskie. Kontrakt zawarty, dwa drzewa posadzone
Świnoujście. Mieszkaniec: dziękuje za usunięcie niebezpiecznego drzewa
Opera na Zamku w Szczecinie. Dołączam rozmowę z Pią Partum, reżyserką spektaklu: "Miłość na zakrętach".

Edukacja/ Kraj i region/ Rozrywka/ Świnoujście/ Wywiady

Opera na Zamku w Szczecinie. Dołączam rozmowę z Pią Partum, reżyserką spektaklu: “Miłość na zakrętach”

informacja, Opera na Zamku, rozrywka, Świnoujście, Szczecin, wiadomości, wydarzenia kulturalne, wywiad4 marca 2021

Tweet

Opera na Zamku logoOpera na Zamku w Szczecinie. Dołączam rozmowę z Pią Partum, reżyserką spektaklu: “Miłość na zakrętach”.

„Może to jest świętokradztwo, takie «haratanie» opery, ale jest to coś bardzo inspirującego, i od strony muzycznej, i reżyserskiej, coś nowego, co może pozwala lepiej taką operę zrozumieć i skupić nad pewnymi tylko wątkami.

Być może jest to w ogóle początek jakiegoś nowego operowego teatru” – mówi Pia Partum, reżyser spektaklu «Eugeniusz i Tatiana – Zakręt» na motywach opery Piotra Czajkowskiego.

O «zakrętach» emocjonalnych, scenograficznych, muzycznych i reżyserskich w twórczości podczas epidemii dla widza sprzed monitora, ale i tego z widowni z Pią Partum* jeszcze przed otwarciem teatrów rozmawiała Magdalena Jagiełło-Kmieciak.

Opera na Zamku w Szczecinie. Dołączam rozmowę z Pią Partum, reżyserką spektaklu: "Miłość na zakrętach".

Magdalena Jagiełło-Kmieciak:

„Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego to opera, która ma wartościowe, minimalistyczne libretto. Za to naładowane wręcz do bólu emocjami. Dlatego wybrała Pani właśnie ten tytuł?

Pia Partum:

Bardzo długo zastanawialiśmy się z dyrekcją Opery na Zamku, jaki wybrać tytuł, który można by zrealizować w tak trudnym, epidemicznym czasie.

Braliśmy pod uwagę różne utwory – krótkie, współczesne formy również – ze względu na moje zainteresowania operą współczesną, ale i ze względu na małe obsady i małe instrumentalne składy.

Ale w końcu przyszło mi do głowy, że „Eugeniusz Oniegin” – rzecz o miłości, pełny ponadczasowych emocji, bliskich każdemu, byłby, w tym dziwnym, „zawieszonym” życiu, w jakim tkwimy od miesięcy – lepszy.

Ta właśnie stara, klasyczna opera, którą każdy zna. Pomyślałam, że powrót do tej opery teraz, będzie jak otworzenie szuflady z drogocennymi pamiątkami. Namiastką normalności.

Teraz, kiedy chorujemy, kiedy jesteśmy w zamknięciu, kiedy pożera nas tęsknota i samotność. I mimo, że okoliczności zmuszają nas do poczynienia dużego skrótu, to intuicyjnie czuję, że warto będzie się z tym klasycznym dziełem – operą li tylko o miłości – zetknąć.

Ta opera da się skrócić tak, by jej nie „uszkodzić”, i by nie zrobić z niej tylko streszczenia. Poza skrótem libretta istnieje również jej inna wersja muzyczna – jest partytura rozpisana na zmniejszoną liczbę instrumentów.

I właśnie dlatego uważam, że to dobry tytuł na przeprowadzenie tego naszego eksperymentu. Skrótów oper na ogół się przecież nie robi – ten nurt „wyzwoliła” epidemia. Do tej pory uważano to za świętokradztwo.

Do skrótu za chwilę wrócimy, bo przecież nawet tytuł został zmieniony. Przypomnijmy najpierw akcję całej opery.

Myślę, że jest powszechnie znana… Została napisana na podstawie poematu Puszkina. Do domu na wsi przyjeżdża stary znajomy – Leński. Przywozi ze sobą przyjaciela – Oniegina.

Następuje klasyczna sytuacja: dwie pary, jedna szczęśliwa, a druga – mroczna, namiętna i pełna zadanego obopólnie bólu…

Tatiana dostaje od Oniegina kosza, cierpi potem przez całe życie, a z kolei Oniegin odkrywa po wielu latach, kiedy Tatiana wyszła za mąż za kogoś już innego, że popełnił życiowy błąd, tracąc po drodze najlepszego przyjaciela, którego podczas pojedynku zabija, i – miłość swojego życia.

To historia, którą – być może oprócz pojedynku – może opowiedzieć z autopsji naprawdę wielu ludzi na świecie, prawda?

Ten spektakl ma podtytuł „Zakręt”. Zakręt życiowy, uczuciowy, może skojarzyć się nawet z popularną piosenką, której fragment dobrze znamy: „a ja jestem, proszę pana, na zakręcie…” Naprawdę – przeraźliwie nic nowego…

Ale czy te zakręty muszą być bolesne?

No muszą… Zwłaszcza w operze. Zakręty w operze prowadzą niekiedy nad przepaść. Zawsze zaś są zapowiedzią zmiany.

Nasz spektakl ukazuje perypetie bohaterów odarte z XIX-wiecznej otoczki: nie ma mowy o mezaliansie, o tym, że ktoś do kogoś społecznie nie pasuje albo że ktoś za kogoś powinien wyjść za mąż, a nie wychodzi i zostaje starą panną… Nie mamy też pojedynku…

Ale mamy za to współczesnego mężczyznę, który nie potrafi się zdeklarować, woli być dandysem, hedonistą, podróżować, prowokować, mieć uczuciowe przygody, romanse, woli manipulować i ranić, woli korzystać i brać, ale nie chce dawać, ani też brać odpowiedzialności za rozwibrowanie uczuć drugiej osoby.

W efekcie ginie największy przyjaciel Leński. Śmierć przyjaciela, zniszczone życie Olgi, porzucona Tatiana… I choć pojedynku nie wprowadzamy do naszej akcji scenicznej wprost, to ukazujemy sedno tej historii – anihilację przyjaźni, zawetowanie lojalności, rozbicie czyjegoś związku, nieszczęśliwą miłość Tatiany – same zgliszcza.

Po latach, kiedy Oniegin już wszystkiego dotknął, kiedy przeżył wszystkie możliwe życiowe przygody – zawraca – jak Peer Gynt ze sztuki Ibsena.

Zawraca i odkrywa, że stracił największe szczęście swojego życia. Tyle, że Tatiana nie jest Solveigą ze sztuki Ibsena. I do Oniegina nie wróci.

Kolejny zakręt? Ile tych zakrętów mamy przeżyć?

Kolejny, tak – i najbardziej gorzki. A innych zakrętów też jest sporo… Pierwszy to zakręt Tatiany, która tak beznadziejnie zakochuje się w Onieginie.

Drugi – kiedy Oniegin ją odrzuca. Kolejny to wspomniany konflikt Oniegina z Leńskim, zniszczenie przyjaźni i rozbicie związku przyjaciela z Olgą.

I ten ostatni, po latach, po przemianie duchowej Oniegina, kiedy wraca na stare śmieci i chciałby też wrócić do Tatiany, a okazuje się, że jest już niestety za późno, bo Tatiana świadomie wybiera inną drogę niż tę straceńczą, z Onieginem. To jest także jej osobisty ogromny zakręt, bo Oniegin był miłością jej życia.

Pani „Eugeniusz i Tatiana – Zakręt” to wersja uwspółcześniona, bo losy ludzi kochających się toczą się w nieprzewidywalny sposób zawsze i wszędzie. Jak daleko pójdzie to uwspółcześnienie?

Nie pójdzie zbyt daleko. Bezdroże, szosa, ubrania ponadczasowe, mężczyźni w garniturach, kabriolet… To ma być coś, co przypomina obrazy Hoppera, w pustkowiu, niekoniecznie w XXI wieku, ale bliżej znanego nam świata niż czasy tiurniury.

Tu chodzi mi tylko o ponadczasowość, uniwersalność uczuć, które tkwią w starej operze, którą jest „Eugeniusz Oniegin”. Będzie to jedynie odarte z XIX-wiecznych konwenansów, bali czy chórów.

To wszystko jest charakterystyczne dla tradycyjnej opery, a gdy się to zabierze, automatycznie znajdziemy się w nowej przestrzeni operowej awangardy.

Może część widowni odkryje, że Czajkowski nie jest taki staromodny i wiedział to wszystko, co my wiemy teraz? (śmiech)

Ta wersja ma być filmowa. Co to oznacza?

Sama sceneria drogi narzuca taki scenograficzny pejzaż, który znamy raczej z filmów niż z opery. Proszę pomyśleć o amerykańskim kinie drogi, o takim filmie jak „Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri” czy „Mulholland Drive”, czy też o pustkowiach z filmów Tarkowskiego…

Będzie też dużo samego video. Pracuję z tą samą ekipą, z którą pracowałam przy „Procesie” Glassa, a więc szczecińska widownia na pewno wie, o czym mówię. Projekcje, które tworzymy razem z Wojtkiem Pusiem będą wyświetlane na przydrożnym billboardzie.

W obrazach video staramy się nawiązać do lirycznej, rosyjskiej scenerii – będzie szarobure pole, ptaki, które wzbijają się z drzewa…

Momentami ten billboard będzie się psuł, bo przecież jest stary i przydrożny, w miejscu wyklętym, na pustkowiu, więc pojawią się nawet pewne skazy w projekcjach. W filmowy sposób prowadzić też będę aktorów, niekoniecznie jak w operze, z szerokimi, teatralnymi gestami.

Oczekuję od aktorów minimalizmu, powściągliwej mimiki. Operujemy tu realizmem filmowym.

Mamy też siłą rzeczy inne zakręty, skoro opera została skrócona do 50 minut?

Zakręty dramaturgiczne… Owszem, ale nie przestawiam w libretcie niczego. Tylko tnę… Z przyczyn epidemicznych usunięte zostały wszystkie sceny zbiorowe.

Tej epidemicznej rzeczywistości nie wykorzystałam jednak do tego, żeby zrobić bryk i li tylko streszczenie oryginalnego dzieła. Postanowiłam tę sytuację wykorzystać, aby powstało coś odrębnego od opery Czajkowskiego samej w sobie.

Postanowiłam nawet coś dodać. Często te miejsca, które musieliśmy wyciąć (a nad tymi momentami długo dyskutowaliśmy z kierownikiem muzycznym i dyrektorem artystycznym Opery na Zamku Jerzym Wołosiukiem), będą wypełnione przeze mnie scenami rozegranymi w ciszy albo z dźwiękami dodanymi, dźwiękami spoza partytury opery.

Skoro akcja będzie się dziać przy szosie, na zakręcie, to dodaliśmy dźwięki na przykład przejeżdżającego samochodu, wiatru, czy szczekającego z oddali psa.

Na tym tle pomiędzy solistami rozgrywać się będą nieme sytuacje, dodane już przeze mnie. Mam też plan, żeby fragmenty wyciętego z II aktu balu puścić z samochodowego radia jako nagranie.

To mój drugi spektakl, nad którym pracuję w taki sposób. Pierwszym był „Don Giovanni”, którego reżyserowałam za pośrednictwem Zooma z solistami teatru Bolszoj w lipcu tego roku, podczas festiwalu Golden Mask w Moskwie.

Pocięliśmy Mozarta niemiłosiernie. To rodzaj szalenie ciekawego eksperymentu, który wymusiła na nas epidemia. Nagle człowiek pochyla się nad operą, tak jakby pochylał się nad dramatem w teatrze i wyławiał z niego tylko najbardziej interesujące wątki.

Może to jest świętokradztwo, takie „haratanie” opery, ale jest to coś bardzo inspirującego, i od strony muzycznej, i reżyserskiej, coś nowego, co może pozwala lepiej taką operę zrozumieć i skupić nad pewnymi tylko wątkami.

Być może jest to w ogóle początek jakiegoś nowego operowego teatru. Niebywale ciekawa przygoda dla reżysera.

A jak taką skróconą operę nazwać? To wciąż spektakl?

Właśnie, jak? Chyba tak, spektakl. (śmiech) To jest bardzo ciekawe pytanie, może właśnie powstaje jakaś nowa dziedzina opery?

Gdybyśmy poszli do teatru na „Hamleta”, to nie zdziwiłoby nas, że coś jest pocięte, wykreślone. Bo „Hamleta” znamy na pamięć, interesująca tu jest głównie interpretacja. „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego też jest bardzo znaną operą i skrót pozwala poeksperymentować z samym twórcą, „pobawić się” w nieco odważniejszy sposób gatunkiem, który uważany jest często za nieco skostniały, nie do ruszenia, święty.

Na pewno jest to rodzaj spektaklu, bo to jest do oglądania, do słuchania. Będą wszystkie najważniejsze arie… I właściwie – dlaczego tego nie spróbować, skoro epidemia daje niechcący zielone światło?

I być odsądzonym od czci i wiary?

Być może dyrekcja Opery na Zamku i ja będziemy. (śmiech) Ale uważam, że skoro jesteśmy w bardzo nietypowym momencie, to trzeba znaleźć plus tej sytuacji i wykorzystać czas na eksperyment.

Opera na Zamku słynie zresztą z odwagi. Co roku wystawia współczesną operę. To taka rzadkość w Polsce. Odwagi zatem! Kiedyś.

Opera na Zamku w Szczecinie. Dołączam rozmowę z Pią Partum, reżyserką spektaklu: "Miłość na zakrętach".

Magdalena Jagiełło-Kmieciak

rzeczniczka prasowa Opery na Zamku

Related Posts

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zakłada fundację, która będzie wspierać uzdolnioną młodzież.

Edukacja /

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zakłada fundację, która będzie wspierać uzdolnioną młodzież

SENIORZE BĄDŹ CZUJNY – OSZUŚCI NIE ŚPIĄ, DZWONIĄ I PRÓBUJĄ WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE.

Kraj i region /

Świnoujście. 1000% ZWROTU Z INWESTYCJI? NIE DAJ SIĘ NABRAĆ OSZUSTOWI I OSTRZEŻ INNYCH!

10 koncertów na X lecie "Gryfickiego Lata Muzycznego" - niedzielnych koncertów w Ogrodzie Japońskim.

Rozrywka /

10 koncertów na X lecie “Gryfickiego Lata Muzycznego” – niedzielnych koncertów w Ogrodzie Japońskim

‹ Świnoujście. Arkadiusz Czarnecki znów we Flocie!› Świnoujście. Zobacz relację na żywo. Zaczynamy drążyć tunel!
Świnoujście

Menu serwisu

  • Świnoujście
  • Kraj i region
  • Rozrywka
  • Wywiady
  • Artykuły sponsorowane
  • Sport
  • Edukacja
  • Urzędy i instytucje
  • Płatne parkowanie
  • Urząd Pracy
  • Sanepid
  • Repertuar CINEMA3D

Ogłoszenia drobne

  • Ogłoszenia
  • Dodaj ogłoszenie
  • Regulamin ogłoszeń

Twoja reklama

  • Cennik

Galerie

  • Galeria ART
  • Miejsce sztuki44

Kamery on-line

  • Świnoujście promenada
  • Przeprawa promowa
  • Widok na plażę
  • Widok na plażę z Radisson Blu Resort
  • Latarnia
  • Ogłoszenia drobne
  • Historia

Komunikacja

  • Przeprawa promowa
  • Komunikacja miejska
  • Emilbus
  • Jomsborg
  • Rozkład jazdy PKP
  • Rozkład jazdy PKS

Warto odwiedzić

  • Fort Gerharda
  • Fort Anioła
  • Fort Zachodni
  • Podziemne miasto
  • Latarnia morska
  • Muzeum Rybołówstwa
  • Miejski Dom Kultury
  • Biblioteka Miejska

Turystyka

  • Baza noclegowa
  • Biura podróży
  • CIT
  • Biura turystyczne

Prawo i Biznes

  • Twój biznes
  • Prawo

Komnata kultury

  • Poezja
  • Proza
  • Sztuka amatorska

Kulinaria

  • Blog kulinarny Danusi

Radio i telewizja

Radio Szczecin 106,3FMTV ŚwinoujścieTV Słowianin

Polecane strony

Infomare.plInfomare.plZ Lotu Ptaka J&WInfomare.plInfomare.plInfomare.plInfomare.plM&Ł Lipcowie ze ŚwinoujściaJoobleJoobleOpera na ZamkuŻegluga SzczecińskaMKS FlotaGS24Komenda Miejska Policji w Świnoujściupraca na statkachJooblePort Szczecin-Świnoujście
Akademia-Morska-Gdynia-logo polecane strony
Zespół Szkół Morskich
Muzeum Narodowe w Szczecinie
szpital-logo
tarasy kompozytowe
Tarasy kompozytowe
Zabudowy balkonów

Świnoujście – Andrzej Warzecha

REKLAMA

Reklama

REKLAMA

obozy konne

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Reklama

okna pcv szczecin

Najnowsze wiadomości

  • SENIORZE BĄDŹ CZUJNY – OSZUŚCI NIE ŚPIĄ, DZWONIĄ I PRÓBUJĄ WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE.Świnoujście. 1000% ZWROTU Z INWESTYCJI? NIE DAJ SIĘ NABRAĆ OSZUSTOWI I OSTRZEŻ INNYCH!
    20 kwietnia 2021
  • Franciszek, Maria i Wiktoria – najpopularniejsze imiona 2020 w Świnoujściu.Franciszek, Maria i Wiktoria – najpopularniejsze imiona 2020 w Świnoujściu
    20 kwietnia 2021
  • Park Zdrojowy Na zdjęciu ulica Chrobrego, która przebiega przez środek Parku Zdrojowego. To właśnie ją ma odciążyć, a tym samym chronić park, projektowana ulica Nowojachtowa.Świnoujście. Ulica Nowojachtowa. Dementujemy „sensacje” Stowarzyszenia
    20 kwietnia 2021
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zakłada fundację, która będzie wspierać uzdolnioną młodzież.Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zakłada fundację, która będzie wspierać uzdolnioną młodzież
    20 kwietnia 2021
  • Zachodniopomorskie. Kontrakt zawarty, dwa drzewa posadzone.Zachodniopomorskie. Kontrakt zawarty, dwa drzewa posadzone
    19 kwietnia 2021
  • Świnoujście. Mieszkaniec: dziękuje za usunięcie niebezpiecznego drzewa.Świnoujście. Mieszkaniec: dziękuje za usunięcie niebezpiecznego drzewa
    19 kwietnia 2021
  • Status zwrotu – nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym.Status zwrotu – nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym
    19 kwietnia 2021
  • 10 koncertów na X lecie "Gryfickiego Lata Muzycznego" - niedzielnych koncertów w Ogrodzie Japońskim.10 koncertów na X lecie “Gryfickiego Lata Muzycznego” – niedzielnych koncertów w Ogrodzie Japońskim
    19 kwietnia 2021
  • Świnoujście. Zapraszamy na korty zewnętrzne z kartą Multisport.Świnoujście. OSiR Wyspiarz zaprasza na swoje obiekty
    19 kwietnia 2021
  • "WIZJE MIŁOŚCI / MITY" NA VOD. BALET OPERY NA ZAMKU JUŻ W TYM TYGODNIU.“WIZJE MIŁOŚCI / MITY” NA VOD. BALET OPERY NA ZAMKU W SZCZECINIE JUŻ W TYM TYGODNIU
    19 kwietnia 2021
  • Świnoujście. MKS Flota. Pomeczowe wypowiedzi. Dwie zupełnie różne połowyŚwinoujście. MKS Flota. Nowa droga Pawła i Sandry
    18 kwietnia 2021
  • Świnoujście. Równanie w górę Flota - Pomorzanin Toruń 1-0 (0-0).Świnoujście. Równanie w górę Flota – Pomorzanin Toruń 1-0 (0-0). Pomeczowe wypowiedzi Mecz do pierwszej bramki
    18 kwietnia 2021
  • Świnoujście. "Piętno Katriny" to mroczna opowieść autorki pochodzącej ze Stargardu, która główną bohaterką książki uczyniła mieszkankę Świnoujścia.Świnoujście. “Piętno Katriny” to mroczna opowieść, która główną bohaterką książki uczyniła mieszkankę Świnoujścia
    17 kwietnia 2021
  • Świnoujście. Flota - Pomorzanin na żywoŚwinoujście. To już dzisiaj. Flota – Pomorzanin na żywo
    17 kwietnia 2021
  • 2050 Hołownia logoZachodniopomorskie. Kontrakt obywatelski w Stargardzie
    16 kwietnia 2021
  • MKS FlotaŚwinoujście. Wznowienie rozgrywek amatorskich
    16 kwietnia 2021
  • Akademia Morska w Szczecinie kuźnią kadr dla terminalu kontenerowego w Świnoujściu!Eksperci: Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to dobry projekt!
    16 kwietnia 2021
  • Świnoujście. Promenada Zdrowia. Powstają mozaiki obrazów świnoujskich artystów.Świnoujście. Promenada Zdrowia. Powstają mozaiki obrazów świnoujskich artystów
    16 kwietnia 2021
  • Port Szczecin – trwa przebudowa nabrzeży w Basenie Kaszubskim.Port Szczecin – trwa przebudowa nabrzeży w Basenie Kaszubskim
    16 kwietnia 2021
  • Świnoujście. Zapraszamy na korty zewnętrzne z kartą Multisport.Świnoujście. Zapraszamy na korty zewnętrzne z kartą Multisport
    16 kwietnia 2021
  • Efekt pracy fotopułapki - Jej instalacja jest bardzo prosta, a zasięg wynosi od 50 do 100 metrów, więc nie ma takiej możliwości, by wpadła w niepowołane ręce – dodaje Igor Urbaniak. Fotopułapka to kamera lub cyfrowy aparat, sprzężony z czujnikiem ruchu. Po zamontowaniu, urządzenie reaguje dopiero po wykryciu ruchu. W zależności od modelu, fotopułapki mogą robić zdjęcia lub kręcić filmy. Doskonale sprawdzają się zarówno w dzień, jak i w nocy. Zdjęcia natychmiast zapisywane są w chmurze, do której dostęp mają funkcjonariusze Straży Miejskiej. Dziś miasto dysponuje dwoma fotopułapkami. W przyszłości planowany jest zakup kolejnych. Tekst: BIK UM ŚwinoujścieŚwinoujście. Pstryk i jesteś w fotopułapce!
    16 kwietnia 2021
  • Izba Administracji Skarbowej SzczecinOstrzegamy przed fałszywymi SMS-ami nt. zatrzymanej paczki przez „służby celne”
    16 kwietnia 2021
  • Oświadczenie organizacji społecznych w sprawie przejęcia urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich przez większość sejmową.Oświadczenie organizacji społecznych w sprawie przejęcia urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich przez większość sejmową
    16 kwietnia 2021
  • Świnoujście. Przystań rybacka. W kwietniu podpisanie umowy.Świnoujście. Przystań rybacka. W kwietniu podpisanie umowy
    16 kwietnia 2021
  • 3d2a3977Świnoujście. Wyróżnienie dla Grupy Nurków Minerów 12.DTr
    16 kwietnia 2021
  • Uwaga kierowcy. Europejski Dzień Kontroli Prędkości.Uwaga kierowcy. Europejski Dzień Kontroli Prędkości
    16 kwietnia 2021
  • Świnoujście. Co w tym roku? Przeczytaj o miejskich inwestycjach 2021.Świnoujście. Co w tym roku? Przeczytaj o miejskich inwestycjach 2021
    16 kwietnia 2021
  • Urząd Miejski Świnoujście logoŚwinoujście. Urząd Miasta. Wolne miejsca pracy
    16 kwietnia 2021
  • Świnoujście. MKS Flota. Z Pomorzaninem po raz drugi. Flota - Pomorzanin na żywo.Świnoujście. MKS Flota. Z Pomorzaninem po raz drugi. Flota – Pomorzanin na żywo
    16 kwietnia 2021
  • policja oszustwoSENIORKA ZOSTAŁA OSZUKANA I STRACIŁA OSZCZĘDNOŚCI ŻYCIA
    16 kwietnia 2021
  • Światowy Dzień TrzeźwościŚwinoujście. Jak walczyć z alkoholizmem? Warto zwrócić się o pomoc do specjalistów
    16 kwietnia 2021
  • W marcu przeładunki w górę o 13 procent w portach w Szczecinie i Świnoujściu.W marcu przeładunki w górę o 13 procent w portach w Szczecinie i Świnoujściu
    15 kwietnia 2021
  • latarnia morskaŚwinoujście. Miasto i branża turystyczna walczą o drogę do latarni
    15 kwietnia 2021
  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOMBATANTA.MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOMBATANTA
    15 kwietnia 2021
  • Nowa usługa na platformie ePUAP - Zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej.Nowa usługa na platformie ePUAP – Zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej
    15 kwietnia 2021
  • Urząd Miejski Świnoujście logoXLVI sesja Rady Miasta Świnoujście
    15 kwietnia 2021
  • Świnoujście. Nowy węzeł komunikacyjny. Co zrobić z dworcem autobusowym?Świnoujście. Nowy węzeł komunikacyjny. Co zrobić z dworcem autobusowym?
    15 kwietnia 2021
  • Świnoujście Karsibór. Ścieżka i chodnik już od mostu.Świnoujście Karsibór. Ścieżka i chodnik już od mostu
    14 kwietnia 2021
  • Legalizacja wyrobów nowatorskich i płynu do papierosów elektronicznychLegalizacja wyrobów nowatorskich i płynu do papierosów elektronicznych
    14 kwietnia 2021
  • policja logo ŚwinoujścieŚwinoujście. POLICJANCI ODNALEŹLI WYZIĘBIONEGO MĘŻCZYZNĘ
    14 kwietnia 2021

Reklama

Back to Top

Zgoda na nieodpłatne wykorzystanie herbu Świnoujścia na stronie internetowej www.tu.swinoujscie.pl oraz na materiałach promujących w/w stronę zgodnie z zasadami określonymi w księdze znaku. WPT-P.013.9.2016.
Zgoda wydana przez Prezydenta Miasta Świnoujście.

Sąd Okręgowy w Szczecinie I Wydział Cywilny Sekcja Rejestrowo-Egzekucyjna postanowieniem Sądu z dn. 16.09.2016 r. sygnatura akt I Ns Rej. „Pr” 49/16 wpisano do rejestru dzienników i czasopism tytuł tu.swinoujscie pod numerem rejestru 1023

Strona posiada Certyfikat Bezpieczeństwa SSL

https://tu.swinoujscie.pl/kontakt/

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Nasz Instagram

Nasz Twitter

Tweets by @tu_swinoujscie
Odwiedź nas też tu:
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • Świnoujście promenada
  • Przeprawa promowa
  • Widok na plażę
  • Widok na plażę z Radisson Blu Resort
  • Latarnia
  • Ogłoszenia drobne
  • Historia
© Tu Świnoujście | polityka prywatności
Obsługa: Dotflow.pl